Campionatul Judeţean Timiş: etapa a V-a. Un joc amânat din cauza vremii

În runda din weekend a ligii a cincea timișene un meci nu s-a disputat, Săcălaz – Parţa, înscriindu-se 120 de goluri, dintre care 65 de către gazde iar oaspeţii cu 10 mai puţine. Scorul etapei a fost semnat de cei din Becicherecu Mic, 0-8 în deplasare la Sâmpetru Mare. Amfitrionii au izbutit 12 victorii iar oaspeţii șapte succese şi două remize, Ripensia II la Fibiş şi Liebling la Ghilad. Surpriza etapei a reuşit-o Darova, scor de forfait la Ştiuca, dar şi Răuţi, victorie împotriva celor de la Cerneteaz.

Lideri în cele trei serii sunt Becicherecu Mic, Jebel şi AS Dudeştii Noi. Iar Andrei Tomici (Topolovăţu Mare) a reuşit să înscrie şase goluri în poarta celor de la Tormac!

Seria I

Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS United Bencecu de Sus 3-2 (2-1)

Au marcat: Bogdan Preda (min. 10 şi 20) şi Răzvan Baciu (min. 71) respectiv Eduard Boroş (min. 30) şi Sergiu Draia (min. 80).

Victorie la limită obţinută de trupa lui Ioan Neamţu, cu acelaşi scor cu care a cedat în etapa trecută la Valcani, cu Voinţa, în finalul meciului. Antrenorul timişorean a acuzat arbitrajul din etapa anterioară.

Voinţa Şandra – Mureşul Igriş 5-0. Numai 28 de minute s-au jucat, întrucât oaspeţii s-au aliniat cu numai şapte jucători, iar arbitrul Costel Dobrişan a pus capăt mai devreme întâlnirii. Cele cinci goluri au fost marcate de: Alexandru Nichiforel (min. 5 şi 13), Zoran Udoviţă (min. 10 şi 18) şi Samuel Timofte (min. 27). Cu acest succes, trupa lui Lucian Betea rămâne neînvinsă după cinci etape, cu maximum de puncte.

CS Unirea Sânnicolau Mare – AS Carani 3-2 (2-1)

Au marcat: Dorin Blaga (min. 9), Tiberiu Şimon (min. 21) şi Tomas Cozma (min. 71) respectiv Adrian Marchiş (min. 36) şi Dan Dragotescu (min. 87). Cu acest succes la limită trupa lui Stoianov Toma rămâne în continuare lider în această serie, la golaveraj.

Mureşul Cenad – Vulturii Comloşu Mare 2-0 (2-0)

Bogdan Wilheim (min. 2) şi Vasile Ilaş (min. 20) au marcat în prima repriză pentru trupa lui Iosif Harkai.

Plavii Delia Sâmpetru Mare – Fortuna Becicherecu Mic 0-8 (0-2)

Cu această victorie la scor obţinută în deplasare, trupa lui Vasile Luţă a urcat pe locul 1, grație golaverajului superior faţă de ocupanta locului secund, Unirea II Sânnicolau Mare, dar şi Voinţa Şandra, care au rămas neînvinse după cinci etape.

Au marcat: Zoran Radu – 2, Dan Roman – 2, Lucian Stoica – 2, Iuliu Telcian şi Flavius Cioancă – câte un gol.

Seria a II-a

Unirea Banloc – FC Jebel 2-3 (2-3)

Au marcat: Lucian Demian (min. 15) şi Călin Tomeniuc (min. 32), respectiv pentru învingători Radu Jude (min. 23 şi 39) şi Sebastian Secareş (min. 26).

Echipa din Jebel, pregătită de antrenorul Teodor Petruş, a pornit ca din trombă, reuşind cinci victorii din tot atâtea posibile, ca lider și în continuare în această serie, o surpriză plăcută. Arbitrul Eugen Gheorgheoiu a acordat numai trei cartonaşe galbene, toate oaspeţilor şi, culmea, lui Ionuţ Ciobanu, Răzvan Ciobanu şi Mihai Ciobanu

Rapid Săcălaz – Flacăra Parţa nu s-a disputat întrucât gazdele nu au putut asigura paza la teren, dat fiind că Poliţia şi cei de la ISU au fost solicitați de urgență la primăria locală în urma vijeliei care s-a abătut asupra localităţii Săcălaz, afectată foarte puternic de calamitate. Şi jucătorii, majoritatea dintre ei, au plecat la casele lor pentru a putea salva ce era posibil, primind vești de la părinţi că au probleme cu acoperişul.

Timişul Urseni – Millenium II Giarmata 4-5 (0-2)

Au marcat: Cristian Chevereşan – 3 şi Daniel Jurcuţ, respectiv pentru învingători Laurenţiu Copoeru – 3, Sebastian Stoica şi Aurelian Grunţă.

Oaspeţii au condus cu 0-4 în minutul 55 dar în 15 minute gazdele au reuşit să egaleze la patru iar din minutul 75 Gabriel Popa a fost eliminat pentru bruscarea arbitrului Manuel Paşca din Lugoj. De reţinut că în returul campionatului trecut, la Giarmata, gazdele au câştigat cu 7-6 după ce oaspeţii au condus cu 4-1. Dar au fost învinşi…

Seria a III-a

AS Boldur – AS Dudeştii Noi 1-7 (1-1)

Au marcat: Alexandru Szabacsi (min. 22), respectiv pentru învingători Alin Gîrz (min. 40, 51 şi 66), Bogdan Steop (min. 60 şi 75) şi Răzvan Trandu (min. 55 şi 81). Lider de necontestat în această serie, cu 35 de goluri marcate, cinci primite şi maximum de puncte. Este vorba despre trupa antrenorului Valentin Miculescu.

AS Coşteiu – Atletic Gavojdia 0-1 (0-1)

Unicul gol al meciului a fost marcat de Valentin Mitrache în minutul 39, după ce a driblat trei adversari, a intrat în careu şi a înscris pe lângă portar.

Avântul Topolovăţu Mare – AS Tormac 9-2 (4-0)

Au marcat: Andrei Tomici – 6 goluri, Ovidiu Rad, Alin Deliu şi Flavius Ciorei – câte un gol, respectiv Daniel Făndel şi Marius Vlădulescu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.