Campionatul Judeţean Timiș: etapa a VII-a

În această etapă a șaptea, desfăşurată la sfârşitul săptămânii în liga a V-a timișeană, una în general liniștită, jocul Săcălaz – Cărpiniș a fost întrerupt în minutul 50 la scorul de 5-0 pentru gazde, întrucât oaspeții au început întâlnirea numai în 8 componenți iar în partea secundă au intrat doar șapte şi unul s-a… accidentat, pentru că aceasta este moda.

Tormac: victorie afară cu 7-2, de la 1-0 pentru gazde

La Uivar – Urseni 3-3, delegatul oaspeţilor a contestat la sfârşitul meciului substituirea unui jucător de la Uivar. De reamintit și că echipa din Foeni s-a retras din campionat şi toate rezultatele cu această grupare s-au anulat.

Lideri rămân în continuare cei din Tomnatic, cu maximum de puncte, împreună cu Deta (15 puncte), care sunt neînvinse, iar în Seria a III-a cei din Bazoş sunt la egalitate cu Autoliv Lugoj, cu câte 18 puncte, cu menţiunea că lugojenii au un meci mai puţin disputat, programat miercuri de la ora 16 la Moşniţa Nouă, cu Gloria din localitate.

S-au marcat 110 goluri, dintre care 71 de către gazde, care au obţinut 13 victorii, oaspeţi reuşind numai 6 succese în deplasare, în vreme ce trei meciuri s-au încheiat la egalitate.

Victorii nesperate în deplasare au obţinut Mureşul Igriş la Unirea Jimbolia, dar și Ştiuca, Tormac şi Boldur la Buziaş, Iosifalău respectiv Sacoşu Turcesc.

Ripensia II  – Unirea Cerneteaz 5-1 (2-1). Au marcat: Mădălin Grunță (min. 10), Claudiu Filip (min. 41, 65), Bogdan Uţă (min. 50) şi Andrei Nechifor (min. 84), respectiv Deian Jivan (min. 17). În minutul 21, oaspeţii au ratat o lovitiură de la 11 metri prin Adrian Jivan.

Unirea Tomnatic – Mureşul Cenad 3-0 (1-0). Cele trei goluri pentru lider au fost marcate de Alexandru Vlăduţi, ambele din lovitură de la 11 metri, şi Dragoş Rusu.

Autoliv Lugoj  – AS Recaş 3-0 (1-0). Scor de forfait pentru băieţii lui Florin Grozoni, care au punctat prin Costel Vieru, Manuel Stănilă şi Cosmin Ripan.

Sacoşu Turcesc – Tormac 2-7 (1-1). După ce gazdele au condus cu 1-0, oaspeţii au preluat conducerea în minutul 47 prin autogolul veteranului Todea, care a trimis de la 50 de metri spre propria poartă şi goal-keeper-ul a… visat. Atât le-a trebuit vizitatorilor pentru a se dezlănţui, reuşind alte cinci goluri…

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.