Campionatul Județean Timiș: etapa a VII-a. Rezultate, marcatori

În liga a cincea timișeană s-au jucat în weekend meciurile din cadrul rundei a VII-a, liderii celor trei serii rămânând în continuare cu maximum de puncte, 21 în contul celor din Comloşu Mare, de la Progresul Gătaia și CS Phoenix Buziaş, din nou victorioși. S-a marcat de 84 de ori, gazdele lăudându-se cu 12 succese şi 50 de goluri înscrise iar oaspeţii cu 4 triumfuri, 7 rezultate de egalitate, un record în acest eşalon, și 34 de goluri în cont.

Etapa precedentă a fost una liniștită, cu 6 cartonaşe roşii acordate de arbitri, dar și două cazuri de neprezentare. Sancţiunile dictate de Comisia de Disciplină a AJF Timiș au fost blânde, Ivan Cut (Foresta Mănăştiur) şi Cristian Eracovici (Timişul Jabăr) fiind suspendaţi pentru două etape şi penalizați cu 150 de lei amendă, iar alţi patru jucători, pentru cumul de cartonaşe, câte o etapă: Sergiu Diac (Comloşu Mare), Călin Recski şi Vlad Băiaş (ambii Plavii Delia Sâmpetru Mare), respectiv Nicolae Damian (Millenium Giarmata II).

Meciul Viitorul Sacoşu Turcesc – Foresta Mănăştiur a fost reprogramat pentru miercuri 3 octombrie de la ora 17, gruparea vizitatoare urmând a suporta toate cheltuielile pentru acest joc. Iar partida dintre cei din Bencecu de Sus și Voinţa Sarafoleana Saravale a fost omologată cu 3-0 pentru gazde, clubul Voinţa alegându-se cu o amendă de 700 de lei.

Dar iată succinte amănunte de la câteva meciuri…

Plavii Delia Sâmpetru Mare – Tricoul 1 Iunie Timişoara 1-0 (1-0). Gazdele au învins la limită prin golul reușit în minutul 4 de Sorin Mihoc.

Progresul Gătaia – FC Ripensia II Timişoara 1-0 (0-0). Liderul Seriei a II-a s-a chinuit cu junii lui Silviu Todorescu, unicul gol al gazdelor fiind marcat de Levente Parvany cu 10 minute înainte de final, din lovitură de la 11 metri.

Voinţa Valcani – Mureşul Igriş 3-2 (1-0). Au marcat: Paul Rejep (min. 22, 40) şi Denis Coiov (min. 64), respectiv Valentin Mona (min. 28) şi Alin Tonta (min. 83).

AS Recaş – Timişul Uliuc 1-0 (0-0). Răzvan Pavel a marcat unicul gol al meciului pentru junii lui Sorin Micşa, în minutul 35, în urma unei lovituri libere de la 35 de metri.

Electrica Timişoara – CS Tormac 3-0 (3-0). Cele trei goluri pentru elevii pregătiţi de Remus Steop au fost înscrise de Pavel Olărescu (min. 20, 38) şi Alexandru Braşoveanu (min. 30).

AS Bacova – CS Phoenix Buziaş 1-2 (0-0). Au marcat: Marius Florea (min. 85, din lovitură de la 11 metri), respectiv Caius Marta (min. 48) şi Patrik Potocianu (min. 75).

De menţionat că gazdele au rămas în 10 jucători din minutul 64, când Gabriel Popa a fost eliminat de arbitrul întâlnirii, George Roman. Număr mare de spectatori, 300, la duelul vecinilor din Seria a III-a.

Timişul Hitiaş – Viitorul Sacoşu Turcesc 1-1 (1-1). Cele două goluri au fost marcate din lovituri de la 11 metri, gazdele deschizând scorul în minutul 5, prin Armin Schultz, iar veteranul Cristian Todea egalând în minutul 28.

Camaro Fibiş – ASO Deta II 2-3 (2-2). Au marcat: Flavius Glişa (min. 15) și Mihai Loghin (min. 28), respectiv Vasile Dziţac (min. 36, 69) şi Petrişor Mesterca (min. 39).

Universitatea de Vest din Timişoara – Unirea Sânnicolau Mare II 1-1 (1-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 28, prin golul marcat de Bogdan Wilheim, iar gazdele au egalat din lovitură de la 11 metri prin Mihai Olariu, după numai cinci minute.

Olimpia Răuţi – Unirea Cerneteaz 0-2 (0-1). Echipa lui Adrian Gabor a reuşit o victorie prin golurile marcate de Ştefan Toc (min. 33) şi veteranul de 50 de ani Iosif Pugel, din lovitură de la 11 metri, în minutul 78.

Gloria Moşniţa Nouă – AS Boldur 2-1 (1-1). Au marcat: Claudiu Mariş (min. 35) și Daniel Rad (min. 78), respectiv Adrian Sîrbu în minutul 11, direct din lovitură de la colţul terenului.

Rezultatele și clasamentele în ”Județ”, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.