Campionatul Județean Timiș, etapa a XVII-a

Toate cele 18 jocuri programate în liga a V-a județeană s-au disputat pe dreptunghiul verde, fără probleme. Cât despre liderii din cele trei serii, CS Comloşu Mare a obținut o victorie la scor, 5-1 acasă cu Tricoul 1 Iunie, Rapid Săcălaz a remizat 2-2 în deplasare la Fibiş, iar CS Phoenix Buziaş a reuşit o victorie la scor, 2-7 în deplasare la Jabăr.

Scorul rundei a fost semnat de Plavii Delia Sâmpetru Mare, 10-0 acasă cu cei din Bencecu de Sus, iar alte două echipe, CSU Universitatea de Vest din Timişoara şi Moşniţa Nouă au conturat triumfuri identice, 8-0 cu Mureşul Igriş respectiv Mănăştiur.

În etapa de debut a returului au fost eliminaţi de pe teren patru jucători, fiind suspendaţi: Constantin Branişte (Timişul Hitiaş), pentru 4 runde, dat fiind lovirea unui adversar, plus taxat cu 150 de lei. Au primit o rundă pentru acumularea de cartonaşe galbene alți trei jucători: Marius Buda (Utvin), Bogdan Mănescu (Bacova) şi Marius Sabac (Gătaia), plus 100 de lei.

S-au marcat 103 goluri în partidele din weekend ale celor trei serii din Campionatul Județean Timiș, dar trebuie menţionat că din fiecare grupă s-a retras câte o echipă din campionat: Saravale, Corneşti şi Gavojdia. Iar rezultatele tuturor meciurilor programate cu aceste formații se vor omologa cu 3-0 pentru oponenți.

Gazdele au obținut 8 victorii şi au înscris 58 de goluri, iar oaspeţii, tot opt succese dar şi trei meciuri de egalitate, toate cu acelaşi scor, 2-2. Și un număr de 45 de goluri în cont…

Dar iată succinte amănunte de la câteva meciuri…

Seria I

Lider, CS Comloşu Mare, cu 44 de puncte. Iar pe locul secund, Universitatea de Vest din Timişoara cu 40 de puncte.

Voinţa Şandra – Steaua Roşie Variaş 3-1 (1-1): Dorian Bărbulescu (min. 31), Răzvan Banu (min. 62) şi Marian Tomescu (min. 80), respectiv Cosmin Belin (min. 12).

Gazdele au nimerit transversala de două ori, prin Banu şi Tomescu, în repriza secundă.

Unirea Sânnicolau Mare II – CS Unirea Jimbolia 2-2 (2-2)

Bogdan Wilheim (min. 12, din lovitură de la 11 metri) şi Rafael Tucă (min. 15), respectiv Flavius Moica (min. 26, din 11 metri) şi Adrian Fiştea (min. 2).

Steaua Roşie Variaş – AS Avântul Bobda 1-0 (0-0)

Unicul gol al meciului a fost marcat în prelungiri (minutul 90+2) de juniorul Cosmin Belin.

Avântul Bobda – Mureşul Cenad 3-6 (0-4). După 1-11 acasă cu studenţii timişoreni, a urmat una caldă pentru trupa lui Iosif Harkai. Performerul etapei a fost Daniel Nagy, cu patru goluri în poarta gazdelor, Cristian Jivici adăugând o ”dublă”.

Universitatea de Vest din Timişoara – Mureşul Igriş 8-0 (3-0). După 11-1 în deplasare în etapa trecută la Cenad, a urmat o nouă victorie la scor pentru studenţii pregătiţi de Vlad Bura. Cele opt goluri au fost marcate de patru jucători: Ionuţ Vucea – 4 goluri, Alin Pîrjol – 2, Mihai Olariu şi Patrik Niţă – câte un gol.

Voinţa Valcani a câştigat cu 3-0, întrucât Saravale s-a retras din campionat.

***

Seria a II-a

Pe locul 1 a trecut Rapid Săcălaz, cu 38 de puncte, urmat pe locul doi de Progresul Gătaia, cu 37 de puncte.

Progresul Gătaia – AS Utvin 4-1 (0-1).

După ce gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 26 prin Parvany, surprinzător, vizitatorii au deschis scorul cu circa zece minute înainte de pauză, în minutul 33, prin Sebastian Şos.

În mitanul secund, fostul lider a punctat de patru ori prin Ion Feneşan (minutele 55 şi 63), Levente Parvany (min.67) şi Daniel Pele (min. 86).

Camaro Fibiş – Rapid Săcălaz 2-2 (1-1)

AS FC Rapid Săcălaz

Flavius Glişa a marcat în minutele 25 şi 80, respectiv Tibi Bokor în minutele 40 şi 90.

Olimpia Răuţi – Petroman 0-4 (0-2).

Cele patru goluri pentru oaspeţi le-au marcat doi jucători, Alexandru Sişcă – trei goluri şi Marius Tutunaru.

În această serie, Unirea Cerneteaz a câştigat la ”masa verde” cu echipa din Corneşti, care s-a retras din campionat.

***

Seria a III-a

Lider cu opt puncte avans, CS Phoenix Buziaş, cu 51 de puncte. Iar pe locul secund, Avântul Topolovăţu Mare, cu 43 de puncte.

Timişul Jabăr – CS Phoenix Buziaş 2-7 (0-1).

Liderul s-a desprins după pauză prin cele şase goluri marcate. Au înscris Sergiu Precupanu – 3 goluri, Dan Şandru – o ”dublă”, Caius Marta şi Patrik Potoceanu. Pentru gazde, Cosmin Corcheş a reuşit o ”dublă”.

AS Recaş – AS Darova 1-2 (1-1).

Am putea catagola acest rezultat ca fiind surpriza etapei, conform locurilor în clasament pe care le ocupă cele două formaţii.

După ce gazdele au deschis scorul în minutul 16, prin Mihai Velescu, oaspeţii au egalat cu un minut înainte de pauză din lovitură de la 11 metri, transformată de Alexandru Voicu. Ca apoi tot el să dubleze avantajul în minutul 67, tot din penalty.

AS Tormac – AS Viitorul Ştiuca 2-5 (2-2)

Gazdele au reuşit să egaleze de două ori până la pauză, prin golurile lui Mădălin Vîlceanu (min. 4) ș Darius Jorj (min. 38). În schimb oaspeţii au reuşit o victorie clară prin punctele marcate de: Vasile Chelaru (min. 3, 60, 89), Vasile Dsizac (min. 51) şi Vasile Cauni.

Timişul Hitiaş câştigă la ”masa verde” meciul cu Gavojdia, întrucât aceasta s-a retras din campionat.

Rezultatele complete ale celei de-a doua runde a returului și clasamentele, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.