Campionatul Județean Timiș, final de tur pe un timp ploios

Pe un timp ploios s-au despărțit de sezonul de toamnă participantele la Campionatul Judeţean Timiș, ultima etapă confirmând și invincibilitatea în tur a doi dintre cei trei lideri ai seriilor, Fortuna Becicherecu Mic şi AS Dudeştii Noi, cu maximum de puncte, în frunte fiind și Flacăra Parța, în Seria a II-a.

Seria I

Mureşul Igriş – Fortuna Becicherecu Mic 0-9 (0-4)

Şi după ultima etapă a turului liderul Fortuna Becicherecu Mic a rămas invincibil dar, mai mult decât atât, portarul Alin Culda a rămas fără gol primit după cele 1.350 de minute de joc din cele 15 etape. Cele 9 goluri pentru băieţii lui Vasile Luţă au fost marcate de Zoran Radu, de 4 ori, Dan Roman 3, Flavius Cioancă, Andrei Hodiş şi Adrian Negruţ – fiecare câte un gol.

Voinţa Valcani – Plavii Delia Sîmpetru Mare 4-2 (4-0)

Au marcat : Ionuţ Alexandru (min. 10), Emanuel Michi (min. 15 şi 37) şi Marinel Gheorghiţă (min. 45), respectiv Vasile Bondane (min. 72 şi 83). Trupa lui Aurel Marta şi-a asigurat victoria în primele 45 de minute, ca apoi, în mitanul secund, să slăbească motoarele, încasând două goluri dar hibernând totuși în linişte în prima parte a clasamentului.

Tricoul 1 Iunie Timişoara – Dacia Cărpiniş 5-5 (1-3)

Au marcat: Alexandru Lupan (min. 50, 60, şi 73) și Răzvan Baciu (min. 10 – din lovitură de la 11 metri şi 68), respectiv Liviu Zahorneanu (min. 7 şi 21), Tiberiu Kovacs (min. 33), Răzvan Burchelea (min. 78) şi Alexandru Benea (min. 86).

Oaspeţii au condus mai tot timpul, chiar şi la două goluri diferenţă, dar în mitanul secund s-au văzut egalaţi în minutul 68, iar apoi chiar şi conduşi de elevii pregătiţi de Ioan Neamţu şi Gheorghe Potra, în minutul 73. Băieţii pregătiți de Gheorghe Târziu şi Cristian Orha au reușit să egaleze la cinci cu patru minute înainte de final iar gazdele au fost gata-gata să tranşeze victoria în ultimul minut din prelungiri, când Răzvan Baciu a ratat golul decisiv.

Unirea Jimbolia – Voinţa Şandra 0-3 (0-0)

Cele trei goluri pentru vizitatori au fost marcate de Forel Michi (min. 72), Cătălin Moga (min. 87) şi Cătălin Szekely (min. 90+2).

Vulturii Comloşu Mare – Unirea II Sânnicolau Mare 4-1 (0-1)

Au marcat: Daniel Coforea (min. 50, 67 şi 73) şi Alexandru Fîşic (min. 88), respectiv Bogdan Costea în minutul 19, când a reuşit să deschidă scorul, ca mai apoi trupa lui Ovidiu Ştefănescu să marcheze de patru ori în poarta Unirii.

Seria a II-a

Flacăra Parţa – AS Corneşti 7-0 (4-0)

Vioara întâi la acest meci a fost nimeni altul decât Bogdan Andriuca, autor a patru goluri, în minutele 5, 34, 70 și 80, tot el zguduind o dată transversala. Au mai înscris Daniel Alexin (min. 26), Marius Mladenov (min. 42) şi Flavius Giovanu (min. 75), tot el nimerind la rândul său transversala cu cinci minute înainte de final. Cu această victorie, Flacăra este campioană de toamnă. Vom reveni cu galeria foto şi cronica meciului!

Timişul Urseni – Camaro Fibiş 2-3 (0-1)

Au marcat: Valentin Cruceru (min. 62 şi 82), respectiv pentru învingători Vlăduţ Cristea (min. 21), Mihai Loghin (min. 68) şi Alexandru Budai (min. 90+3).

Gazdele au găsit resursele să egaleze și pentru a doua oară dar au încasat lovitura de grație în ultimul minut din prelungirile acordate de arbitrul Costel Dobrişan. Lovitura liberă din afara careului de 16 metri a fost finalizată impecabil de Alexandru Budai, aducând trei puncte în visteria echipei sale şi o mare bucurie ”piticului” Nicolae Crişan, antrenor al echipei oaspete.

Millenium II Giarmata – AS Utvin 4-2 (1-1)

Au marcat: Radu Domşa (min 15), Sebastian Stoica (min. 60), Aurelian Grunţă (min. 70) şi Laurenţiu Copoeru (min 78), respectiv Sebastian Smochină (min. 10) şi Vali Mardare (min. 80).

Unirea Cerneteaz – AS Petroman 5-2 (3-1)

Pentru gazde au punctat de trei ori Adrian Damian şi Daian Jivan, o ”dublă”. Victorie clară pentru echipa lui Adrian Gabor, care a spulberat visul oaspeţilor, sosiți încrezători că vor reuşi un rezultat bun. Însă nou promovata în acest eşalon a plecat cu cinci ”boabe” acasă în ultima etapă a turului.

Ripensia II Timişoara –  Gloria Uivar 8-0 (1-0)

Cele opt goluri pentru timişoreni au fost marcate de Iştvan Ordoc (min. 20, 47 şi 69), Eduard Codrean (min. 53), Alexandru Costinaş (min. 62), Răzvan Cluci (min. 71) și Adrian Dan (min. 83 şi 88).

Olimpia Răuţi – Rapid Săcălaz 0-6 (0-2)

Ocupantă a locului secund în această serie, Rapid Săcălaz a rămas și în continuare în plasa liderului prin victoria de astăzi în deplasare. Rapid este la trei puncte în urma primei clasate. Au punctat: Andrei Trif – 2, Lucian Marc, Bokos Tibor, Gheorghe Prisneac şi Ioan Petrulescu.

Seria III-a

Gloria Moşniţa Nouă – AS Dudeşti Noi 1-2 (1-1)

Au marcat: Andrei Şerban (min. 13), respectiv Alin Gîrz (min. 11) şi Nicolae Almăşan (min. 73). Liderul s-a întrebuinţat serios pentru a încheia turul de campionat cu maximum de puncte. Prima clasată s-a impus totuși în cele din urmă în faţa ambiţioasei Gloria, pregătită de Cristian Anghel, care mult nu a lipsit să producă surpriza ultimei etape.

Olimpia Darova – AS Buziaş 2-0 (0-0)

Cele două goluri pentru gazde au fost marcate de Abel Buciuta (min. 73) şi Alexandru Voicu (min. 88). Oaspeţii au evoluat în zece jucători din minutul 22, eliminarea survenind pentru acumularea a două cartonașe galbene.

În această serie poate surprinde victoria categorică a celor de la Găvojdia pe teren propriu, în dauna celor de la AS Boldur, cu 8-0, dar şi succesul la limită al lui AS Tormac pe teren propriu în faţa celor de la AS Bacova, cu 3-2. Gazdele etapei finale a turului în Seria a III-a au reputat cu 6 victorii și numai liderul din Dudeştii Noi a învins în deplasare.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.