Campionatul Judeţean Timiş, rezultate: liderii, învingători…

Campionatul Judeţean Timiş, liga a 5-a, a programat în acest prim week-end de noiembrie etapa a 12-a, liderii menţinîndu-şi fotoliile în urma victoriilor obţinute la Periam, de Cocoşul, la Foeni, de Progresul Gătaia, respectiv acasă, de către Progresul Racoviţa. Rezultatele complete şi ierarhiile, pe coloana dreaptă a secţiunii Fotbal, mai jos punctînd cîteva considerente şi amănunte. Vom reveni totodată cu fotoreportajul triumfului lui ASU Politehnica, scor 8-0…

Seria I…

Cocoşul Orţişoara a întrecut la mare luptă pe Avântul Periam, chiar în seiful acesteia, cu 4-3, prin golurile marcate de Alexandru Topor şi Vlad Cornea, care au reuşit cîte o „dublă”, respectiv Cristian Petre, Adrian Condrea şi Ionuţ Ologu, în continuare păstrînd distanţa de două puncte faţă de ocupanta locului secund.

CS Giroc a reuşit o nouă victorie în deplasare, 3-2 la Valcani, şi a cincea consecutivă, pentru girocani marcînd Pascu, Cătău şi Duţu.

Mureşul Cenad a câştigat greu pe teren propriu în dauna celor de la Tricoul 1 Iunie, cu 6-4, reuşind să întoarcă rezultatul, după ce la pauză era condusă cu 2-1, autorii celor 10 goluri fiind Cosmin Radu (4), Bogdan Wilhelm (2), respectiv Alexandru Enăchescu (3) şi Florin Angheluş.

După înfrângerea de la Comloşu Mare, din etapa trecută, AS Carani a reuşit o victorie la scor în faţa celor de la Iecea Mare, care a oferit surpriza etapei precedente, 2-2 la Tricoul 1 Iunie.

În fine, AS Unirea Grabaţi a reuşit a doua victorie în deplasare, la AS Voinţa Biled, prin golul marcat de Daniel Furche în prima repriză.

Seria a II-a…

Liderul CS Progresul Gătaia rămâne neînvins după victoria de la Inter Foeni, cu 3-0, prin golurile reuşite de Gavriluţă, de două ori, şi Ema Kovacs, cu această victorie trupa lui Filimon Brian distanţîndu-se la 9 puncte faţă de locul secund, ocupat de Ciacova, care a reuşit o remiză, 0-0 în deplasare la Sânmihaiu Român.

Seria a III-a…

Singura echipă cu maxim de puncte după 11 runde este liderul fără scrupule AS Progresul Racoviţa, cu 33 în cont, care a reuşit un scor mare, 8-1, prin golurile marcate de Mircea Şchiopu, de 3 ori, Alin Nanu, două, Sorin Ignea, Adrian Fodor, în dauna celor de la Liebling, care deţin lanterna roşie în această serie.

Ocupanta locului secund, ASU Politehnnica Timişoara, după o pauză forţată, întrucât Pişchia s-a retras din întrecere, a spulberat pe cei de la Bacova, fără să se forţeze, reuşind scorul rundei, 8-0, prin golurile marcate de Marchiş, de 4 ori, Popovici, cu două goluri, Nicolae şi Cioroagă.

La Ictar Budinţ gazdele au condus la pauză cu 1-0, prin golul marcat de Alin Pindeac în minutul 13, după pauză vizitatorii întorcînd rezultatul şi reuşind să câştige cu 3-1, prin golurile marcate de Bogdan Balint, în minutele 52 şi 87, respectiv Ion Gândea (min. 74).

Lorena Giarmata Vii a cedat din nou pe teren propriu, în faţa celor de la Avântul Chizătău, cu 2-0, prin golurile marcate de Robert Toth, în minutul 4, şi Mihai Văgăună, în minutul 42.

La Leucuseşti, în minutul 68, Unirea din localitate conducea cu 5-1 în faţa celor de la Meget Remetea Mare, dar jocul a fost întrerupt întrucât odată ce arbitrul Ovidiu Glodean a eliminat al doilea jucător de la oaspeţi, aceştia au părăsit terenul de joc, invocînd că au şi doi jucători accidentaţi.

***

AS Voinţa Valcani – AS Giroc 2-3 (0-2)

Trupa antrenorului-jucător Orlando Trandu a reuşit a cincea victorie consecutivă, la una dintre pretendentele la ocuparea primului loc în această serie, AS Voinţa Valcani, cu scorul de 3-2.

Într-o primă repriză şnur reuşită de girocani, aceştia au deschis scorul prin Alexandru Pascu în minutul 14, iar după 10 minute au marcat golul doi prin Dragoş Cătău, golgeterul echipei, stabilind rezultatul la pauză: 0-2.

La reluare, gazdele au reuşit să reducă din diferenţă în minutul 66, prin Pâs, iar zece minute mai târziu au reuşit chiar să egaleze cu un super gol marcat de Manoliu.

Dar cu cinci minute înainte de final girocanii au reuşit golul victoriei prin Alexandru Duţu.

Voinţa Valcani: Ciocani – Gheorghiţă, Bondor, Bojan, Bar, Drăghie, Ruşneac, Ioneanu, Manoliu, Ilcău şi Pâs.

Au mai jucat: Urzicaru, Petrov, Drăgoi şi Daju.

Antrenor: Daniel Vasilcin.

Giroc: Sziklai – Dumitru, Cocora, O. Trandu, Gherghel, Ioviţă, Pascu, Ardelean, Moricz, Duţu, Cătău.

Au mai jucat: Şoreanu, Marincu, Maftei, Aga.

Antrenor: Orlando Trandu.

Arbitri: Sergiu Hristea- Aloman şi Drăguţ. Observatori: Ion Manole şi Cornel Bătrânu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.