Campionatul Județean Timiș: un record egalat, 13-0, doi lideri învinși afară, 4 eliminați de la aceiași oaspeți. Și încă un abandon?

Cea de-a doua rundă din retur a Campionatului Judeţean Timiș etapa a 17-a, a avut de toate, semn că întrecerea își intră în ritm.

După retragerea din întrecere a grupării Gloria Remetea Mare, se pare că şi FC Covaci, și tot din Seria a II-a, va renunţa la luptă, dat fiind că nu a mai dat încă nici un semn de viaţă că ar mai continua, întrucât conducerea clubului nu a sunat adunarea jucătorilor. Iar dacă marţi nu se va înscrie, va fi exclusă din campionat…

Scorul sezonul, semnat de Moşniţa Nouă, 13-0 contra celor din Dragşina, patru goluri fiind semnate de Ştefan Briceag, iar astfel s-a egalat recordul stabilit în etapa a 10-a, în partida Ghilad – Corneşti. Tot în acest weekend doi lideri au suferit înfrângeri în deplasare, și anume Parţa la Ghilad respectiv Bazoş la Ştiuca. În schimb la Buziaş – Micro 1 Lugoj, arbitrul Maxim a eliminat 4 jucători de la oaspeţi.

Gloria Moşniţa Nouă – Real Dragşina 13-0 (7-0). Trupa lui Cristian Anghel a reuşit scorul rundei. Au punctat: Ştefan Briceag – 4 goluri, Răzvan Plopeanu 3, Mohamed Shalabis 2, Alexandru Giurcă, Claudiu Dudă, Cornel Shuaru şi Khubazan Obaida – fiecare câte un gol.

Gloria: Munteanu – Farcaşi, Petrea, Mariş, Briceag, Shuaru, David, Plopeanu, Giurcă, Khubazan, Dudea.

Au mai jucat: Şerban, Ignat, Sargos şi Shalabi Mohamed.

Dragşina: Băclişan – Florescu, Milea, Crişan, Cutinei, Rus, Amariţei, Sfărăilă, Drăgulescu, Staicu, Vladi.

Au mai jucat: Oprea şi Belmustaţă.

Arbitri: Costel Dobrişan – Patricia Samsudean şi Cătălin Avădanei. Observatori: Pavel Velcotă şi Ionel Bolog.

Atletico Liebling – Unirea Cerneteaz 2-2 (2-0). Au marcat: Andrei Dan (min. 25) și Silviu Ivan (min. 40) respectiv Ştefan Toc (min. 60) şi Deian Jivan (min. 71). Trupa lui Bogdan Mihuţ nu a reuşit să conserve rezultatul de la pauză, fiind egalată în mitanul secund de către elevii pregătiţi de Adrian Gabor.

Liebling: Răzvan Fuzer – Adrian Caragea, Daniel Handra, Grigore Chiş, Constantin Parlea, Stelian Suciu, Andrei Dan, Bogdan Mihuţ, Florin Năstase, Lucian Gherga, Silviu Ivan.

Au mai jucat: Cristian Crişan, Cătălin Severa şi Cosmin Petraru.

Cerneteaz: Daniel Mărtinaş – Erwin Muller, Cristian Balintoni, Laviniu Stănescu, Florin Angheluşi, Gheorghe Obreja, Adrian Jivan, Marius Jugănaru, George Nicolescu, Ştefan Toc şi Deian Ştefan.

Au mai jucat: Cristian Calotescu şi Milan Ţăran.

Arbitri: Dan Roman – Alexandru Ghiurcan şi Mădălin Bulgăraşu. Observatori: Sorin Chiorpec şi Florin Lup.

Voinţa Şandra – Voinţa Sarafoleana Saravale 1-0 (0-0). Unicul gol pentu nou promovata antrenată de Lucian Betea a fost marcat de Mihai Rădac în minutul 60. În schimb trupa lui Petre Mirciov a suferit a doua înfrângere din tot atâtea jocuri de la începutul returului.

Dacia Cărpiniş – Tricoul 1 Iunie Timişoara 2-0 (1-0). Cele două goluri pentru trupa lui Cristi Horha au fost marcate de Alexandru Benea (min. 45) şi Denis Borza (min. 86). Oaspeţii pregătiţi de Ioan Neamţu au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 73, prin Daniel Hărpăilă.

Viitorul Sacoșu Turcesc

Avântul Topolovăţu Mare – Viitorul Sacoşu Turcesc 1-5 (0-3). Au marcat: Vlad Cadlecz 2, Raul Prundeanu 2 şi Paul Buda, respectiv Andrei Tomici. Trupa lui Tristian Koler a pornit ca din puşcă returul de campionat, reuşind să ”perforeze” poarta oaspeţilor cu 14 goluri în 180 de minute şi să acumuleze 6 puncte, apropiindu-se de podium.

Autoliv Lugoj – AS Boldur 2-0 (0-0). Ambele goluri au fost marcate de antrenorul-jucător Florin Grozoni, primul direct din corner, în minutul 57, iar cu două minute înainte de final cu un şut de la circa 45 de metri.

AS Buziaş 2013 – Micro 1 Lugoj 2-0 (0-0). Două goluri marcate de trupa lui Claudiu Groza în partea secundă a meciului, suficient pentru a agonisi cele trei puncte.

Din minutul 23, când arbitrul a acordat o lovitură de la 11 metri pentru gazde, ratată de Laurenţiu Olaru, jucătorii oaspeţi au comentat aproape la fiecare decizie a arbitrului, iar până la final 4 jucători au văzut cartonaşul roşu pentru comportament nesportiv, faulturi repetate respectiv, în cazul ultimului, pentru injurii aduse cavalerului fluierului, Alexandru Maxim. Denis Gruneanţu (min. 59), Adrian Ciolici (min. 79), Valentin Mitrache (min. 80) şi Victor Aldea, la sfârşitul jocului, au fost eliminați.

Viitorul Ştiuca – FC Bazoşu Vechi 2-1 (0-1). Au marcat: Adrian Turcin (min. 51) şi Vasile Dzidzac (min. 74) respectiv Eugen Pistriţiu (min. 27). Acest eşec al liderului Seriei a III-a poate fi trecut în categoria surprizelor, înregistrându-se în faţa ocupantei locului patru în clasament, o revelație a sezonului în această grupă de întrecere.

Ştiuca: Mihăiţă Dzidzac – Gheorghe Labiş, Ioan Beucă, Vasile Dzidzac, Ioan Munteanu, Adrian Turcin, Fănuţ Ţudic, Vasile Paşca, Marius Logoş, Ionel Berfelea şi Ioan Jucşor.

Antrenor: Ioan Berfelea.

Au mai jucat: Mihai Bilan şi Mihai Cura.

Bazoş: Răzvan Untaru – Vlad Labu, Daniel Morman, Cosmin Florescu, Vasile Mecleş, Ciprian Militaru, Eugen Pistriţiu, Andrei Achimov, Cristian Curea, Alin Bungău şi Rudolf Leutcă.

Antrenor: Sorin Tomuş.

Au mai jucat: Cristian Radu, Florin Dobre şi Eugen Gîngu.

Arbitri: Claudiu Gaitin – Cristian Pleşa şi Ioan Olariu. Observatori: Cornel Avram şi Ionel Poclid.

FC Jebel – AS Utvin 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat din lovitură de la 11 metri în minutul 65, de Radu Jude. Gazdele au nimerit transversala în minutul 70, din lovitură liberă de la 20 metri, prin acelaşi jucător care a marcat golul victoriei.

Unirea Ghilad – Flacăra Parţa 2-0 (2-0). Cele două goluri pentru gazde au fost marcate de Alin Gîrz în minutele 1 şi 12. În partea secundă, autorul celor două goluri s-a accidentat şi nu a mai putut juca.

AS Carani – Vulturii Comloşu Mare 1-2 (0-0). Au marcat: Răzvan Ursache (min. 47) şi Bogdan Dostinescu (min. 80), respectiv Iulian Şuleap (min. 50).

Unirea Grabaţ – Unirea Jimbolia 0-2 (0-1). Cele două goluri au fost marcate de Marius Ţăranu (min. 2) şi Adrian Fiştea (min. 69).

Plavii Delia Sâmpetru Mare – Pobeda Dudeştii Vechi II 7-1 (1-1). Au marcat: Dan Capbun – 3, Sorin Mihoc – 2, Ghiţă Ligius şi Răzvan Curelea – ambii câte un gol, respectiv Toma Budur.

AS Corneşti – Gloria Uivar 3-2 (2-1). Cele trei goluri pentru trupa antrenorului-jucător Valentin Bobuţ au fost marcate de Raul Muntea – 2 şi Dan Bordanc.

Mureşul Cenad – Voinţa Valcani 1-1 (0-0). Au marcat: Samir Colompar (min. 65) respectiv Emanuel Michi (min. 60, din lovitură liberă de la 18 metri). Paul Rejep, de la oaspeţi, a fost eliminat cu 10 minute înainte de final.

Unirea Tomnatic – Mureşul Igriş 2-0 (1-0). Cele două goluri pentru liderul Seriei I, pregătit de antrenorii Istvan Matefi şi Bogdan Piloiu, au fost marcate de Claudiu Grigoraş (min. 40) şi David Taciuc (min. 82). Cu această victorie, cei din Tomnatic s-au distanţat la 13 puncte faţă de ocupanta locului secund, Mureşul Cenad, care a remizat în această etapă pe teren propriu cu cei din Valcani.

Întrucât ambele echipe au stat în această etapă, la Urseni s-a jucat un meci amical între Ripensia Primavera şi ASO Deta, încheiat la egalitate, 1-1. Ambele goluri au fost marcate din lovitură de la 11 metri, pentru timișoreni de către Daniel Olărescu (min. 65), după ce ocupanta locului secund din Seria a II-a a deschis scorul în minutul 40, prin Tiberiu Popoviciu.

Rezultatele complete, ierarhiile la zi și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.