Campionatul Municipal Timișoara: etapa a VII-a. ASU Politehnica II, lider de toamnă în Seria I

În cele nouă meciuri disputate în cele două serii ale Campionatului Municipal Timișoara s-au marcat 46 de goluri, trei victorii obținându-le oaspeţii, un joc încheindu-se la egalitate iar cinci succese fiind ale gazdelor. Surprinzătoare victoria celor de la Albina, în deplasare la Carani, împotriva echipei secunde a amfitrionilor, cât şi a celor de la Cerneteaz II la Becicherecu Mic.

Primele două cartonaşe roşii în acest tur de campionat au fost acordate de arbitrul Graţian Todorescu la meciul Timişul Albina – Srbianca Giuchici (4-3), în etapa trecută, câte un jucător de la fiecare echipă ajungând mai repede la vestiare. Emil Dolomeţ (Albina) şi Andrei Enuică (Srbianca) s-au ales fiecare cu două etape de suspendare şi 50 de lei penalitate.

Seria I

Lider de toamnă este ASU Politehnica II, la egalitate de puncte cu Timişul Şag II – despărţite fiind de golaveraj, după ce ambele au învins în ultima etapă a turului în această serie.

ASU Politehnica II – CSŞ Bega 8-1 (5-0). Victorie clară pentru tinerii fotbalişti de la echipa a doua a lui ASU Politehnica, pregătiţi de Antonio Foale şi Tiberiu Brîndescu, care au încheiat turul pe locul I, la egalitate de puncte cu CS Timișul Şag II, despărţite fiind de golaveraj.

Au punctat pentru violeţii ”satelitului” Giuricici și Vucea de câte două ori, Denis Băban, Niţă, Panc şi Ţugui.

Pentru ASU Politehnica II au jucat: Markos Gkakos – Denis Băban, Flavius Titu, Cristian Biriş, Raul Roman, Vlad Bâte, Ionuţ Muj, Patrik Niţă, Ionuţ Vucea, Branimir Ştefanovici, Mladibor Giuricici, și au mai intrat: Florin Lefter, Denis Ţurcaş, Deian Tismănaru şi Alin Imbrescu.

Raris Timişoara – CFR Timişoara 1-0 (1-0). Unicul gol pentru juniorii pregătiţi de Alin Molcuţ a fost marcat în prima repriză de Alexandru Sumănariu, în minutul 15.

Ambele echipe au nimerit transversala prin Adrian Beca, de la gazde, în minutul 35, respectiv Claudiu Apostol pentru oaspeţi, în minutul 39.

Seria a II-a

Şi în această serie lupta pentru primul loc este strânsă, liderul Chişoda fiind la prima înfrângere, suferită la Ghiroda II, dar în acest tur de campionat mai sunt două etape de disputat, spre deosebire de situația Seriei I. Unirea Cerneteaz II şi Timişul Albina au reuşit victorii în deplasare la Becicherecu Mic respectiv  la Carani II.

ACS Ghiroda II – FC Chişoda 2-1 (2-0). Au marcat: Gabriel Giuchici (min. 35) şi Răzvan Stanciu (min. 40) respectiv Alin Grigoraş (min. 60, din lovitură de la 11 metri).

ACS Ghiroda II: Alexandru Dubou – Darius Ciurdar, Vasile Stanciu, Cătălin Petruse, Răzvan Stanciu, Ciprian Vinchici, Gabriel Vocu, Octavian Firuţ, Cristian Hodoşan, Ovidiu Chiş, Gabriel Giuchici.

Antrenor: Marius Stanciu. Au mai jucat: Valentin Danci, Ovidiu Chiş, Gabriel Duman şi Giulian Nastasiu.

Chişoda: Nicolae Cornescu – Alin Grigoraş, Constantin Cornescu, Florin Topală, Şerban Pătrăşcoiu, Vasile Mazăre, Ionuţ Cruceriu, Abu-Lebda Sadu, Horaţiu Mitre, Ruben Cifor şi Alin Condescu.

Antrenor: Alexandru Rus.

Au mai jucat: Alexandru Vasincă, Florin Grigore şi Mihai Poştaru.

Electrometal – Frontiera Timişoara 4-1 (0-1). Au marcat: Alexandru Manea (min. 52), Adrian Popovici (min. 62), Ilie Florin (min. 78), Abu-Awwad (min. 81) respectiv Alin Rista (min. 39).

Electrometal: Claudiu Sima – Florin Şchiopu, Gabriel Timiş, Ioan Doboşan, Adrian Popovici, Abu-Awwad, Goran Corojar, Petru Rednic, Cristian Ciurea, Darius Durdea şi Florin Ilie.

Au mai jucat: Alexandru Manea, Marc Corojar şi Dorin Enciu.

Frontiera: Miroslav Balint – Gheorghe Balica, Ghiţă Muntean, Ciprian Bojin, Mihai Hapenciuc, Andrei Udvari, Răzvan Bujdei, Vlăduţi Elvis, Cristian Marian, Cosmin Căldare, Florin Pârvu.

Au mai jucat: Viorel Formagiu, Răzvan Bolojan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.