Campionatul Municipal Timișoara: Universitatea de Vest – Electrica 1-2 (0-0). FOTO

ACS Electrica 1929 a triumfat la potou în deplasare în duelul fruntașelor detașate ale Seriei I din Campionatul Municipal Timișoara, mai întâi prin a egala în minutul 86, la puțin peste zece minute după ce ”universitarii” deschideau scorul, iar apoi prin a înscrie în prelungiri, 1-2 cu Universitatea de Vest, de care s-a desprins la 4 puncte, alte numai 3 runde rămânând de disputat din retur.

S-a mai jucat în această săptămână în ”Municipal”, și tot fără ca formațiile gazdă să aibă câștig de cauză în Seria I, CFR – CSŞ Bega 2-12, AS Seceani II – ACS Ghiroda II 1-3 şi Luceafărul – Auto 1-1, pentru gazde înscriind Cristian Mitre în minutul 60, după ce tot el rata o lovitură de la 11 metri în minutul 49, iar pentru oaspeţi Marius Oprea în minutul 40, pe când în Seria a II-a liderul Timişul Albina a obţinut o victorie la scor pe teren propriu în faţa celor de la Giarmata Vii, cu 5-1, prin golurile marcate de Silviu Ilieşi și Marius Făniţă – câte două respectiv Dudan Barb. Iar Ionuţ Mercescu, portar al liderului, a ratat o lovitură de la 11 metri. Ocupanta locului secund, Chişoda, a învins-o pe vecina CS Giroc Chişoda cu 3-1, surprinzătoare fiind victoria la scor obţinută de Dedy Sânmihaiu Român, 2-8 la Unirea II Cerneteaz.

Dar derby-ul Seriei I s-a jucat astăzi de la ora 18 pe terenul CFR între liderul Electrica şi gazda UVT, câştig de cauză având în cele din urmă oaspeţii, printr-o răsturnare de scor în puțin peste 5 minute: Universitatea de Vest din Timişoara – Electrica Timişoara  1-2 (0-0).

Cu acest succes, elevilor lui Remus Steop nu le mai poate scăpa locul I şi implicit promovarea în liga a V-a, dat fiind că au meciuri abordabile, acasă cu AS Seceani II,  respectiv în ultima etapă cu Luceafărul, după ce în penultima va sta.

După o primă repriză albă, cu numai două şuturi la poartă din partea fiecărei echipe, finalul a fost în schimb cât se poate de dramatic în mitanul secund, mai întâi studenţii deschizând scorul în minutul 74 prin Florin Olariu, care a prins un şut de la 20 metri, balonul bătând în faţa portarului, derutat, respingându-l în propria poartă: 1-0.

Trupa lui Remus Datcu a controlat jocul după marcarea golului şi se părea că va termina învingătoare dar nu a fost aşa, căci Electrica a egalat în minutul 86, la o centrare a lui Morariu de pe flancul drept, mingea fiind recentrată din careu cu capul de Stoica, la Mohorîta, care tot cu capul a înscris din apropiere.

Iar în minutul 90+2 liderul a marcat prin Răzvan Morariu după ce a driblat doi adversari şi a şutat pe jos de la 15 metri în stânga portarului… 1-2.

*

Universitatea de Vest din Timişoara – Electrica Timişoara  1-2 (0-0)

UVT: Mircea  Ardelean – Florin Olariu, Miodrag Todorov, Raul Kovacs, Ionuţ Muj, Eduard Beliszki (min. 46. Ioan Humiţa), Andrei Brănişteanu, Mihai Olariu, Cristian Lazăr (min. 73. Mario Gligorovici), Bogdan Mureşan (min. 46, Bogdan Săvoiu), Gabriel Bîzoi (min. 46, Ovidiu Vînă).

Antrenor Remus Datcu.

Pe bancă: Florin Rusu, Andrei Blîndu, Laurenţiu Braun.

Electrica: Raul Chevereşan – Răzvan Morariu, Miloliub Cornici, Petru Sîrb, Roberto Bălan, Nicolae Sofran, Florin Ilea (min. 78, Răzvan Mohorîta), Sebastian Sofran (min. 60, Sergiu Stoica), Denis Hădărugă, Victor Bînzar, Alexandru Dănilă (min. 89, Alex Floarea).

Antrenor Remus Steop.

Pe bancă: Nelu Buriman, Alexandru Braşoveanu, Marian Chira.

Au arbitrat: Daniel Vărzan – Denis Mihăescu şi Roxana Cişmaş Malac. Observator Paia Pecarov.