Campionatul Naţional de juniori A şi B, Seria 6: rezultatele primei etape din 2013

După ce ACS Poli şi LPS Banatul semnau duminica trecută condica unei restanţe din decembrie, astăzi s-a repus în mişcare caravana Seriei 6 a Campionatului Naţional de juniori A şi B, odată cu etapa a XV-a, de fapt a patra a returului. Ar mai fi 7 pînă la finish. Dar iată rezultatele din zona sud-vestică şi date cu una rece, alta caldă, de la LPS Banatul – ACS Energia Rovinari…

Minerul Motru – CNS Cetate Deva 0-0 (la juniori A) şi 2-3 (la juniori B), Pandurii Târgu Jiu – CSS Caransebeş 5-0 şi 2-1, FC Hunedoara – ACS Poli Timişoara 1-1 şi 0-3, CS Turnu – CSS Drobeta 1-3 şi 0-2, CSS Lugoj – FC Municipal 2012 Reşiţa 0-4 şi 1-0 şi LPS Banatul – ACS Energia Rovinari 1-2 şi 8-0.

Aşadar juniorii mari de la LPS Banatul s-au îndepărtat şi mai mult de locul 4, rămînînd la opt puncte în urmă după eşecul cu 1-2 (0-1) înregistrat astăzi pe propriul teren, în faţa unor gorjeni pe care i-ar fi egalat la puncte în cazul unei victorii.

N-a fost să fie pentru că minutul 21 l-a surprins defazat pe portarul timişorean Golopenţa, care a prins mingea în braţe la o pasă înapoi, indirecta fiind fructificată de oaspeţi.

Iakab avea să egaleze, la o minge lungă expediată de Stancu şi deviată de Sighiartău, dar şi înlocuitorul lui Golopenţa, Păduraru, a fost spectator la un şut de la distanţă care a ricoşat din bară în faţa cadrului porţii, de unde oltenii n-au iertat: 1-2.

LPS Banatul, juniori A: Golopenţa (46, Păduraru) – Roman (Mureşan), Dănilă, Murariu, Cloşcă (46, Vlădică) – Acatrinei, Iakab, Ionescu, Benzar (Deac), Stancu, Sighiartău.

Pe bancă: Mimiş.

***

Alta a fost povestea la juniori B, liderul la golaveraj al seriei zburdînd în faţa ultimei clasate, unica fără victorie în 14 meciuri. A fost 8-0 (3-0), într-un joc uşor, după cum l-a caracterizat profesorul Claudiu Arba, antrenor al timişorenilor: „Ne-a interesat jocul de construcţie, de pase, şi nu atît rezultatul, dat fiind că am întîlnit un oponent modest”. Arba n-a putut apela la Contescu, accidentat.

Au marcat în prima parte Alex Rus, în minutul 9, şi Livan (19, 36), iar puţin după pauză Radu (44), dintr-un 11 metri pe care tot el l-a obţinut.

Răzvan Rus (46), Gaidoş (53), Giuricici (69) şi Chiricescu (79) au marcat celelalte 4 goluri, ultimul, din postură de rezervă.

LPS Banatul, juniori B: Cifor – Petri, Mărginean, Horcea, Brînduş – Livan, Gaidoş, Giuricici, Radu – Alex Rus, Răzvan Rus.

Arba a introdus în minutul 55 alţi 5 jucători, şi anume Chiricescu, Banciu, Herţanu, Mitre şi Abu-Salem. Pe bancă au mai rămas portarul Ristea (accidentat) şi Maşniţă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.