Căpitanul Abu Lebda şi rezerva Golea seacă Timişul

Abu Lebda: a deschis scorul, a dat o bară, a mai avut câteva curse finalizate cu şut şi a încheiat... fundaş central

Căpitanul Şadi Abu Lebda (în foto), în minutul 27, şi înlocuitorul Dinu Leonard Golea, în minutul 89, au semnat pentru FC Chişoda golurile unui succes just la Şag, într-o etapă de debut în retur în urma căreia oaspeţii, deşi rămaşi din minutul 80 în inferioritate numerică prin eliminarea lui Remus Moga pentru două faulturi în repriza secundă, la sosirea sa de la Autocatania, s-au şi apropiat la 3 puncte de învinsa sa: Timişul Şag – FC Chişoda 0-2 (0-1).

De fapt, atacantul Abu Lebda şi-a arătat intenţiile ofensive încă din minutul 8, reluând cu capul, lobat, în bara transversală, în urma centrării expediate de pe dreapta de Ilcău. Şapte minute mai târziu era rândul lui Adrian Fiştea să reia cu capul în bara de la colţul lung a porţii lui Holca, unul dintre cei 5 titularizaţi între noii jucători ai Chişodei, tot în urma unei centrări de pe flancul drept, trimisă de Şeitan, fază ce a anunţat nişte minute bune ale Timişului, perioadă în care perechea de fundaşi centrali a oaspeţilor, Moga – Gavriluţă, la debut pentru învingători, a ezitat şi… rezistat şi comiţând faulturi inclusiv de cartonaş galben.

Lucian Gavriluţă, 21 ani, inclus pe lista alb-violeţilor polişti într-o precedentă ediţie a cupelor europene, şi legitimat de FC Chişoda în dimineaţa jocului, a fost primul fotbalist notat în carnetul arbitrului Brădău, în minutul 18, pentru un alt fault asupra lui Dan Puşcaşu, ale cărui lovituri libere cu piciorul stâng n-au avut însă efect. Iar odată temperat elanul Timişului, oaspetea a ieşit încet, încet la joc, o breşă găsită de optarul Gherman, din centrul jumătăţii de teren a Şagului, fiind exploatată de Şadi Abu Lebda, care a ţâşnit de la 25 metri, a pătruns frontal de pe centru-dreapta şi l-a executat calm, cu latul piciorului drept, din careu, spre colţul lung, pe căpitanul Boşca, „culcat” deja pe unghiul colţului scurt. 0-1 în minutul 27.

FC Chişoda, în roşu, şi-a creat mereu superioritate numerică în zona centrală

Tot FC Chişoda a pus mai mult suflet şi până la pauză, sugestivă fiind autoaccidentarea decarului Brian Filimon, şi el la debut în linia mediană a oaspeţilor, care, în încercarea de a recupera un balon în marginea careului Şagului, a ieşit cam „şifonat” dintr-o contră.

Adrian Ianoşev a încercat să impulsioneze la reluare jocul ofensiv al gazdelor, efectuând o dublă înlocuire între cele două reprize, cu debutantul Claudiu Cosur, transferat de la deteni, şi pătrarul Dan Miuţă în locul lui Damian, pe stânga, unde a şi creat imediat panică, în minutul 47 fiind oprit de Moga la 40 metri de poartă cu preţul unui fault de cartonaş galben, la nici 60 secunde după ce reluase foarte puţin peste bara porţii lui Holca, dintr-o bucată, în urma unei mingi expediate de pe dreapta. Avea însă să fie un simplu foc de paie, oaspeţii schimbând registrul şi încercând inclusiv şuturi de la distanţă sau pătrunderi pe flancul drept, unde intercalarea în atac a lui Ovidiu Glodeanu a fost urmată de o ideală aşezare la firul ierbii, Abu Lebda reluând din centrul careului mare în bara transversală a porţii Timişului. Era minutul 58 şi gazda din Şag continua să trăiască periculos, în vreme ce ocupanta locului 7 îşi permitea să-l înlocuiască pe mijlocaşul stânga Sebastian Bucure, unul dintre cei 3 recruţi de la Autocatania, încă neangrenat în jocul echipei.

Iar pe când una dintre înlocuirile Timişului n-a dat deloc roade, Cosur fiind substituit la rândul său după numai 17 minute jucate, Cristian Safta a jucat cartea cu Golea în locul nouarului Sasu, şesarul introdus în minutul 66 având să rotunjească succesul Chişodei, pe când oaspeţii se aflau deja de minute bune în inferioritate numerică.

Antrenorul Safta, îngrijorat de eliminarea lui Moga, în minutul 80. Fundaşul sosit de la Autocatania a fost pe alocuri ezitant dar cu răbdare îşi poate dovedi utilitatea pentru Chişoda

Remus Moga, masivul fundaş central, a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu în minutul 80, pentru o tragere de tricou la Fiştea, în preajma centrului terenului, avantaj de care Timişul însă n-a profitat în minutul următor, când, în urma unui corner executat de pe stânga, mingea ajunsă cu oarecare noroc la Palade, pe linia careului mic, a fost reluată slab, în braţele portarului Chişodei. Şag a ratat marea oportunitate a egalării iar Chişoda, apărându-se în ultimele zece minute inclusiv cu căpitanul Abu Lebda, retras pentru acoperirea golului generat de eliminare, şi-a surprins în capcană adversara prin infiltrarea lui Golea, bine angajat cu o pasă scurtă de acelaşi distribuitor Glodeanu, undeva în zona centrală a careului mare, de unde a fandat spre dreapta, aşteptându-l pe Boşca şi executându-l cu calm, cu latul piciorului drept: 0-2 în minutul 89.

Mai era ceva de făcut? Nu prea… Doar alte câteva faulturi soldate cu cartonaş galben, gazdele pierzându-şi încet dar sigur busola, şi pe fondul frustrării generate de robusteţea şi organizarea Chişodei, care, fie şi cu 5 noi recruţi titularizaţi, a dovedit o omogenitate dătătoare de speranţe.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.