Căpitanul Miculescu, în prelungiri, iar Vulturii merg cu punctaj maxim la Mamma Mia

Căpitanul Eugen Miculescu a smuls vineri după-amiază 3 puncte pentru CS Vulturii 2009 Lugoj cu un gol în prelungirile meciului de debut acasă în C4, din etapa a doua a sezonului, 2-1 cu doljenii din Filiaşi.

Câştigând tot la limită şi în etapa inaugurală, 1-0 la Ineu, echipa lui Cosmin Petruescu se va prezenta cu punctaj maxim pe terenul liderului CS Nuova Mamma Mia, pentru derby-ul timişean de vinerea viitoare, din etapa a treia.

Vremea n-a ţinut deloc cu amfitrionii încercând construcţia jocului, împietată de ploaia măruntă şi suprafaţa de joc moale şi alunecoasă, dar Vulturii au găsit în cele din urmă ac de cojocul arţăgoşilor oaspeţi, spre bucuria lugojenilor aciuiţi sub tribuna acoperită, care a strâns totuşi un număr nesperat de privitori, dat fiind condiţiile meteorologice.

Lugojenii au trecut de olteni după ce s-au văzut conduşi în ultimele minute ale partidei de la ora 17, victoria aducând-o în prelungiri tocmai fundaşul Miculescu, cu o lovitură de cap de la 6 metri, după un corner urmat de o recentrare expediată de Mânecan: 2-1.

Vulturii deschidea scorul în minutul 36, tot în urma unei faze fixe, un corner care a generat o mare îngrămădeală în careul oltenilor, oaspeţii trimiţându-şi balonul în propria poartă, prin Dumitraşcu. Loga avea să fie ultimul jucător care atingea balonul la golul egalizator, mingea urmând să se scurgă oricum în plasă, în minutul 88, spre dezamăgirea fanilor lugojeni.

Însă Miculescu şi trupa nu s-au panicat, păstrând toate punctele pe malul Timişului: 6 din 6.

*

Cosmin Petruescu (antrenor principal Vulturii Lugoj): “Un meci foarte greu şi un arbitraj impecabil în situaţia unei misiuni dificile dat fiind terenul moale, şi nu spun că a fost un arbitraj impecabil pentru că am câştigat, dar căci aşa a fost.”

*

CS Vulturii 2009 Lugoj:Iordache – Mânecan, Loga, Miculescu – cpt., Buligă – Precupan, Vlădia, Vânătu, Ardelean (65, Semenea) – Magdaş (70, Stoichescu), Dobra (60, Radosav).

Pe bancă: Laurenţiu – Agoston, Marta, Ivaşcu.