Una dintre cele două victorii externe ale antepenultimei etape a Diviziei D Timiş s-a conturat în chiar ultimele minute ale jocului Avântul Bobda – CS Ghiroda, gazda codaşă fiind răpusă de fruntaşa aflată la cel de-al patrulea succes în deplasare de la promovarea sa din „Judeţ”, şi care obţine un rezultat identic celui al ultimei sale victorii, tot „afară”, în urmă cu 4 runde.

Alexandru Barany (CS Ghiroda)

A fost 0-1 (0-0), Alexandru Baranyi marcînd în minutul 88 cu capul, în urma unui corner executat de Constantin Popa, golgeterul-marcator ajungînd la cota de 19 goluri pentru ghirozeni.

Gazdele, antrenate de Octavian Foale, au dominat şi au ratat mult, în vreme ce oaspeţilor le-au fost de-ajuns două şuturi pe poartă pentru toate cele 3 puncte. Avântul este în cea mai neagră serie a sa din acest tur, cu 6 eşecuri la rînd.

Daniel Borchescu, fac-totum la CS Ghiroda, inclusiv ca asistent al lui Alin Miloş, ne-a spus: „Ne bucurăm că am reuşit să obţinem toate cele 3 puncte. Pe fondul oboselii tinerei echipe gazdă, am izbutit să înscriem”.

Avântul Bobda: Mungiu – Natamnicu (83, Obărlescu), Ismail, Antenie (62, Oprea), Dreţcan, Ciurescu (74, Biriş), Manolache, Filip, Buduhnos, Semco, Foghici.

CS Ghiroda: Rain – Firuţiu, Bogdan, Mititelu, Giuchici (46, Fundiur), I. Popa, M. Andrei (46, Sabău), C. Popa, Stanciu (78, Plopeanu), Baranyi, Pătraşcu (89, Rus).

Florin Rus – Alexandru Filip, Costin Zamfirescu. Observatori AJF Timiş: Cornel Avram, Nicu Istrate.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Capul golgeterului Baranyi rupe în minutul 88 rezistenţa dominantei Avântul Bobda

1. tuţu spune:

Greu de tot la Bobda care are o echipă frumoasă. Mă mir că are doar 6 puncte. Păcat că are un teren greu şi nu am văzut spectatori locali, parcă mai mulţi au fost ghirodenii. A.Barany se pare că l-a ajuns din nou pe Flavius Tulcan în fruntea golgeterilor.cu 19 reuşite, iar echipa începe să-şi recapete încrederea. Ultimele două etape vor fi grele pentru Ghiroda, Auto şi Chişoda, cu care va juca, parcă joacă din ce în ce mai bine. Felicit totuşi echipa din Ghiroda, care venind din campionatul judeţean, a jucat în acest tur peste aşteptări reuşind după 15 etape. 9 victorii, 4 egaluri şi doar 2 înfrângeri.