”Careul” timișenelor din Liga 3, eșecuri pe linie. Jocuri amicale: rezultate, marcatori

Sfârșit de săptămână bogat în partide de verificare, în completarea pregătirilor de iarnă, la unison în înfrângere fiind reprezentantele Timișului în Liga 3, cu două săptămâni înaintea startului în retur. Scurte informații: rezultate, marcatori, echipe…

Nou-promovata în Divizia D Timiș i-a învins pe galben-albaștri printr-un gol marcat la mijlocul primei reprize: Phoenix Buziaş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-0 (1-0).

De la gazde au lipsit: Nanu, Rusu, Borca şi Mircovici, în schimb de la vizitatori: Velici, Bâte, Semeniuc, Piţigoi, Ungureanu şi portarul Barbu.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Alexandru Birău în minutul 21, cu capul, din apropiere, în urma unui corner executat de Caius Marta.

Următorul meci pentru elevii pregătiţi de Vlad Bura este tot în deplasare, sâmbăta viitoare,  la colega de eșalon CS Şoimii Lipova, de la ora 11.

Au jucat…

Buziaş: Bota – Precupan, Gălan, Gavriluţă, Negrei, Marta, Birău, Stancu, Şandru, Negoescu, Szalkai.

Au mai intrat: Corjescu, Filimon.

Ghiroda și Giarmata Vii: Sipoş – Vlădia, Bocşan, Stupu, Simedru – Mancaş, Poparadu, D. Ciobanu, Kayondo – Baranyi, Budur.

Au mai intrat: Mosoarcă – Goţa, R. Mureşan, Andreca, Lazăr, Ghinescu şi Grancea.

Nou-promovații în Seria a IV-a au pierdut în Timișoara după ce au fost egalați de două ori de arădeni în prima repriză: ACS Fortuna Becicherecu Mic – CS Crişul Chişineu Criş 2-3 (2-2).

Meciul s-a jucat pe terenul ”Textila” din Calea Aradului şi s-a încheiat cu victoria oaspeţilor.

Au marcat: Dan Silaghi (min. 20) și Sorin Oneţ (min. 35), respectiv pentru învingători Marian Codrea (min. 31),Adrian  Piţ (min. 45) și Alin  Ciornei (min. 62). În minutul 67 al jocului dintre colegele de serie, Silaghi a nimerit transversală. Următorul meci pentru Fortuna este sâmbăta viitoare în deplasare cu CS Phoenix Buziaş, tot de la ora 11.

Antrenorul Vasile Luţă a folosit următorii jucători: Culda – Hodiș, Soare, Oneț, Andrei – Radu, Zurbagiu, Oancia, Cluci – Silaghi, Anagor.

Au mai jucat: Costoaie – Toma, Roșie, Centea, Giuricici, Gălățan, Leucean, Stănilă, Ferțu, Bostan.

Alb-verzii au redus din handicap dar n-au evitat înfrângerea într-un alt duel Arad – Timiș al formațiilor din C4: CS Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Dumbrăviţa 3-1 (2-1).

Au marcat: Luca Bodri (min. 25), Denis Lazăr (min. 35) și Bogdan Burlă (min. 51, din lovitură de la 11 metri) – acordată pentru un fault asupra lui Claudiu Matiş, respectiv Andrei Făgărăşanu (min. 45).

Antrenorul Sorin Bălu a folosit următorii jucători: Miklos – Kovari, Telescu, Podină, Siminic – Ștefan, Făgărășanu, Jichici, Coroiu – Drăghici, Enciu.

Au mai intrat: David, Jinga, Oprea, Mura și Morariu.

Au lipsit: Smaranda, Piţuc, Mărmăneanu şi Rus.

Următorul meci pentru ”verzii” din Dumbraviţa este săptămâna viitoare cu Cocoşul Orţişoara.

ACS Poli Timişoara – Progresul Ezeriș 0-2 (0-1)

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 7, din lovitură de la 11 metri, şi l-au majorat cu opt minute înainte de final. La 0-1, timișoreanul Toboşaru a trimis în bara porții cărășenilor divizionari ”D”, la mijlocul reprizei a II-a, în minutul 67.

ACS Poli: Gakos (min. 36, Popeț; min. 65, Toma) – Rosenblum, Plută, Bilia, Popa – Daminuță, Sporin – Peter, Țugui, Românu – Staicu.

Au mai jucat: Foca, Chiriac, Dorobanțu, Turdean, Toboșaru, Dincă și Daminescu.

Iar în alte jocuri amicale de sâmbătă…

Flacăra Parţa – Timişul Şag II 4-4 (0-3): Bogdan Andriuca – două goluri, Ruben Nicolaescu şi Marius Boldijor, respectiv Paul Cojocaru, Ionuţ Gîtofea, Flavius Petrişor și Robert Ştefan.

CSC Dudeştii Noi – CSC Făget 5-4 (3-1): Mihai Hurdea – 3 goluri, Sebastian Lobonea – două goluri, respectiv Georgian Berzava, Florin Bolgea, Mihai Radac şi Flavius Jurj. Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 80.

CS Unirea Sânnicolau Mare – CS Unirea Tomnatic 1-4 (0-1): Andrei Cărpinişan, respectiv pentru învingători Daniel Dragu, Petru Măgulean (din lovitură de la 11 metri), Daniel Crişan și Alexandru Ienovan.

CS Millenium Giarmata – CS Universitatea de Vest din Timişoara 0-1 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat în propria poartă de Valeriu Sofronea cu patru minute înainte de final.

AS Seceani  Progresul Gătaia 4-2 (2-1): Bogdan Moroşan, Lucian Stoica, Sebastian Bobină și Adrian Boscioc, respectiv Nicu Făgeţan şi Mădălin Semenea.

ASO Deta – ACS Pobeda Star Bişnov 1-1 (0-0). ”Bulgarii” au deschis scorul în minutul 60, prin Valentin Grigore, iar gazdele au egalat cu 10 minute înainte de final prin golul marcat de Bogdan Geamănu.

Ripensia juniori U17 – Electrica Timişoara 2-3 (1-2). Pentru elevii lui Remus Steop au marcat: Alexandru Dănilă, Andrei Rigo şi Denis Hădărugă.

Ripensia Timişoara juniori U19 – CS Cocoşul Orţişoara 1-2 (0-0): Sebastian Danci (min. 74), respectiv Deian Pecarov (min. 68) şi Alin Roşu (min. 82).

Alte câteva rezultate… Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Peciu Nou 1-6 (1-1); ACS Carani – CSM Lugoj 1-3 (0-1); Păulişana Păuliş – CS Avântul Periam 2-1 (1-0).

În Liga 1 a început ultima etapă din retur, sâmbătă cu jocurile FC Voluntari – Hermannstadt 2-0 și FCSB – Chindia. În Liga 2 s-a reluat returul. Toate rezultatele, programul viitor și clasamentele, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.