Câștigătoarea Cupei egalează în deplasare, în rest, sâmbătă a gazdelor

Etapa a 31-a în Divizia D Timiș a continuat sâmbătă de la ora 11 cu patru partide, trei dintre acestea fiind câștigate de gazde, la Deta, Peciu Nou și Șag, pe când Avântul Periam, proaspătă câștigătoare a fazei județene în Cupa României, a egalat și remizat la Voința Mașloc. Succinte detalii…

Avântul Periam nu știe ce este aceea înfrângere în deplasare în 2019 iar mai nou a schimbat victoriile afară pe remize, astăzi conducând la pauză dar fiind nevoită să revină de la 3-1… Voinţa Maşloc – CS Avântul Periam 3-3 (0-1).

Au marcat: Adrian Ilie (min. 47), Alexandru Neag (min. 60) şi Daniel Gabără (min. 63), respectiv Beniamin Dobra (min. 45), Răzvan Trandu (min. 75) şi Roberto Artimon (min. 80). Oaspeţii au suferit și o eliminare, pentru două cartonașe galbene, în contul lui Cristian Bobu, cu 12 minute înainte de final.

În tur a fost 2-1. Arbitri: Elisei Balaj – Claudiu Boici şi Denis Mihăescu. Observator de arbitri Cornel Avram, iar delegat de joc Claudiu Păsculescu.

Alb-verzii au aplicat celor de pe Aranca al doilea eșec succesiv la zero în deplasare… ASO Deta – CS Unirea Sânnicolau Mare 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 55 de Remus Barburescu, cu capul, din apropiere, în urma unei centrări, la cinci minute după ce Slagian Miatov era eliminat pentru două cartonașe galbene.

În tur a fost 2-3. A arbitrat George Roman.

Ceea ce n-a reușit în precedentele 12 partide din retur, și anume să înscrie de 3 ori într-un meci, AS Peciu Nou a izbutit astăzi până la pauză… AS Peciu Nou – AS Seceani 3-2 (3-0).

O revanșă în oglindă. Au marcat: Eduard Zele (min. 10) și Gheorghe Schipor (min. 25 şi 38), respectiv Adrian Dan (min. 60 – din lovitură de la 11 metri şi min. 80). În tur a fost 2-3.

În fine, prim succes după 7 etape, printr-o răsturnare de scor după pauză. Cea mai estică trupă din ”D” Timiș n-a mai simțit în schimb gustul victoriei de opt runde… CS Timişul Şag – CSO Făget 4-1 (0-1): Bogdan Moroşanu (min. 67, 73), Raul Dragomirescu (min. 83) şi Daniel Nicolaescu (min. 85), respectiv Adrian Sîrbu (min. 10, din lovitură de la 11 metri).

Aspect semnificativ, oaspeţii au evoluat în numai 10 jucători, întrucât nu au avut efectivul necesar, iar inferioritatea numerică s-a făcut resimțită odată cu mijlocul părții secunde, când CS Timișul a egalat. Iar apoi, din minutul 80, cei de pe Bega l-au pierdut și pe Ionuţ Pamfiloiu, eliminat pentru două cartonașe galbene. Nici antrenorul Adrian Brazovan nu a efectuat deplasarea la Şag.

În tur a fost 1-3. Arbitri: Daniel Neagoe – Gabriel Olărean şi Marius Talpoş. Observator de arbitri Zaharie Ciev iar delegat de joc Alexandru Onaca.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.