Câte 5 goluri în jocurile duminicale de D

Punct final al ultimei runde a turului în Divizia D Timiș cu câte 5 goluri marcate în partidele de duminică. Etapa a XVII-a, marcată de alinierea celor din Șag în Plopi cu numai 7 jucători și abandonul lor deja în minutul 12 dar și de neprezentarea celor de la CSM II Lugoj la Periam, invocând probleme cu mijlocul de transport, n-a echivalat cu încheierea pe de-a întregul a primei jumătăți a campionatului, săptămâna ce vine programând cel puțin o restanță din runda precedentă, dacă nu și o alta din cea care tocmai s-a încheiat.

Astăzi în schimb, AS Murani a conturat cea mai lungă serie a sa de victorii în actuala stagiune, trei la rând pe un parcurs final al toamnei cu 4 apariții fără înfrângere: AS Murani – AS Peciu Nou 3-2 (2-1).

Gazdele au preluat de două ori conducerea în repriza I dar și încă o dată în cea de-a doua, atunci pe final și decisiv, câștigând cu scorul favorit, pentru a patra oară 3-2 acasă.

Raul Costescu a deschis scorul în minutul 15 și a ”închis tabela” în minutul 84, după ce Stelian Argatu înscria și el pe finalul primei reprize, în minutul 40, din penalty, de la oaspeți replicând Denis Bud (30) și Gabriel Luminosu, care egala la doi în minutul 80.

Meciul a fost însă marcat de tensiuni soldate cu 3 eliminări, adresate lui Sorin Novac în minutul 47 și marcatorului Raul Costescu în minutul 86, de la oaspeți fiind trimis la vestiare antrenorul-jucător Ionel Handrache, în minutul 75, pentru două cartonașe galbene.

A cincea înfrângere pe teren propriu dintre care 4 cu cel puțin 4 goluri primite, nou-promovata mai contabilizând și două remize acasă: AS Seceani – Voința Biled 1-4 (1-2).

În schimb a patra victorie în deplasare pentru cei din Biled, care s-au desprins la 0-2 iar apoi au mai marcat de două ori tot în a doua jumătate a reprizei, dar cea de-a doua, în ordinea Ciprian Palade (25, 38), Cristian Bobu (68) și Sorin Berbece 82. Nicu Făgețan reaprindea speranțele gazdelor în minutul 44.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.