Câte 6 goluri în cele 3 jocuri din D Timiș de la ora 14: Flavius Tulcan (Periam) şi Florin Bolgea (Făget), câte un hat-trick

Nu doar precipitații, ci și ploaie de goluri în meciurile de la ora 14 ale antepenultimei runde din turul Diviziei D Timiș la fotbal…

Progresul Ciacova – Flacăra Arsenal Făget 3-3 (0-1).

Bolgea

Bolgea

Au marcat: Sebastian Secareş (min. 50), Mădălin Ciurariu (min. 60) şi Tiberiu Bokor (min. 65), respectiv Florin Bolgea (min. 11, 75 şi 90 din 11 metri).

Gazdele puteau obţine toate cele trei puncte în minutul 90+5, dar mingea trimisă de Nicu Bona din 8 metri, cu capul, a nimerit transversala, în urma unei centrări perfecte în careu a lui Vasile Rupa, din lovitură liberă de la circa 35 de metri. Progresul se află astfel la a doua remiză succesivă, după ce nu mai încheia la egalitate în primele 13 etape.

Din minutul 70, când erau conduși cu 3-1 după ce deschideau scorul, oaspeţii au rămas în 10 jucători, Cătălin Dănăilă fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, dar chiar și așa au stopat seria de 3 înfrângeri în deplasare, grație hat-trick-ului lui Bolgea.

Ciacova: Jigum – Ştefănescu, Ciurariu, A. Lazea, Golea, Drecea, M. Lazea, Cioran, Secareş şi Bokor.

Au mai jucat: antrenorul-jucător Rupa, Ivan şi Flavius Ion.

Făget: Lăpujan – Trofin, Neagu, Horea Onae, Popovici, Dănăilă, Ploscariu, Jurj, Apostol, Bârză şi Bolgea.

Antrenor Adrian Brazovan.

Au mai jucat: Coţolan, Sălăjan şi Tudor Onae.

Au arbitrat: Florin Brădău – Bogdan Chiorpec şi Dragoş Ghinea. Observatori: Valentin Igna şi Marian Cârciumaru.

+

Cocoşul Orţişoara – Unirea Banloc 5-1 (1-0). Cocoșul, a patra victorie la rând acasă, conturată mai ales după pauză, Unirea – al șaselea eșec consecutiv în deplasare.

Au marcat: Gabriel Gînju (min. 10), Alexandar Radovan (min. 49 şi 80), Răzvan Solomon (min. 55) şi Adrian Neagoie (min. 60), respectiv Claudiu Nemeş (min. 75).

Antrenorul Ghiţă Chimiuc a folosit următorii jucători: Stoianov – Secotă, Dănilă, Solomon, Buliga Gînju, Viţan, Opriş, Neagoie, Anagor şi Radovan. Au mai jucat: Râmneanţu, Arghilean, Poali şi Janai.

+

Avântul Periam – ACS Dumbrăviţa 4-2 (2-2).

Au marcat: Flavius Tucan (min. 13, 50 şi 76, două din lovituri de la 11 metri) şi Ionuţ Ologu (min. 26), respectiv Raul Kovacs (min. 21) şi Claudiu Bârsanu (min. 40 – din lovitură de la 11 metri).

Oaspeții au egalat de două ori înaintea pauzei dar n-au evitat al doilea eșec la rând afară, pe când Avântul și-a asigurat al doilea succes consecutiv acasă prin ”dubla” aceluiași Tulcan, după pauză.

Iar cu acest hat-trick, Flavius Tulcan a ajuns la cota de 26 de goluri marcate după 15 etape, și Aleksandar Radovan mărindu-și zestrea cu încă două reușite. Iar Ionuţ Ologu a izbutit să ajungă la 15 goluri înscrise în tot atâtea etape.