Centrul de Excelență Timișoara, debut: 4-0 la juniori B și 3-3 în Liga Elitelor U17 – Vest, de la 3-0 în minutul 63

Centrul de Excelență Timișoara a debutat vineri și sâmbătă în competițiile juvenile în care a fost înscrisă fără ca rezultatele pe care le înregistrează să fie luate în calculele de clasament, impunându-se la scor în etapa secundă a Seriei a V-a a Campionatului Național FRF de juniori B și remizând cu multe goluri în runda a doua a Ligii Elitelor U17 – Vest.

Ieri, vineri, în primul joc oficial disputat de noua selecționată, Centrul de Excelență Timișoara – LPS Sebeș 4-0 (2-0): Răzvan Pițigoi (minutul 8), Alexandru Rusu 15, Denis Casian 70 – penalty, Alexandru Boța 80.

Meciul jucat pe terenul LPS Banatul de la ora 14 i-a opus pe juniorii generației 2000 ai Centrului de Excelență celor din garnitura de 1999 pregătită de Cosmin Groza la formația de juniori B din județul Alba.

Centrul de Excelență s-a impus în alcătuirea: 1.Raul Barbu / 4. Ionuț Cora, 16. Alexandru Goța, 5. Darius Țieranu, 2. Dragoș Coroiu, 8. Mihail Bănceanu, 10. Denis Casian (70, 13. Andrei Seti), 6. Răzvan Pițigoi (58, 3. Valentin Laurențiu Constantini), 7. Rareș Deta (minutul 28, 14. Darius Leucean), 9. Alexandru Rusu (45, 17. Vlad Costea), 11. Andrei Doda.

Rezervă: Daniel Zaha.

Antrenori: Adrian Văsîi – principal; Cristian Petcu – secund; Wiliam Constantin Harasim – cu portarii. Team manager: Dorin Micșa.

*

O zi mai apoi, sâmbătă de la ora 14, pe ”Știința”, în Liga Elitelor U17 – Vest, tot în cadrul etapei a II-a, după ce în runda inaugurală garniturile ”Centrului” au stat, partidele fiind amânate, Centrul de Excelență Timișoara – Pandurii Lignitul Târgu Jiu 3-3 (2-0): Antonio Manolache (minutul 33), Mihael Onișa 36, Darius Leucean 63 / Florin Trancău 65, Ionuț Gruia 78, 79. Oaspeții instruiți de Constantin Andruică au revenit de la 3-0, Gruia marcând de două ori în chiar ultimele minute de joc.

Centrul de Excelență Timișoara: 12. Daniel Zaha / 14. Adrian Stoianovici, 19. Cristian Manea – cpt., 3. Denis Giosu (74, 16. Valentin Laurențiu Constantini), 4. Raul Popa, 5. Antonio Manolache, 10. Fabian Trip (62, 8. Darius Leucean), 15. Mihael Onișa, 20, Vlad Chera (66, 18. Rareș Deta), 9. Florin Burghele (71, 11. Alexandru Rusu), 7. Marius Șimăndan (77, 17. Vlad Costea).

Rezerve: Raul Barbu.

Staff-ul tehnic al Centrului, același pentru cele două garnituri, îl include și pe Bogdan Merișanu.

Formațiile Centrului de Excelență ar trebui în mod normal să aibă weekend-ul următor deplasări la Cluj și Târgu Jiu, în cadrul etapei a III-a, dar dat fiind convocările pentru marți a 6 juniori și a selecționerului Văsîi plus a lui Bogdan Merișanu pentru meciurile amicale ale României cu Republica Moldova, și aceste ieșiri ar putea fi amânate.

În consecință, ar urma pe 19 septembrie meciul acasă al Ligii Elitelor, din etapa a IV-a, cu ACS FC Ardealul.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.