Centrul de Excelență Timișoara, dublu succes acasă cu Centrul de Excelență Târgu Mureș

Garniturile juniorilor B de 2000 din Centrul de Excelență Timișoara au câștigat astăzi atât în Liga Elitelor U19 cât și în Liga Elitelor U17, impunându-se acasă în cuplajul juvenil din Seria de Vest cu omologii din Centrul de Excelență Târgu Mureș.

picture-ligaeliteloru19u17-jpg-604-423-1-85

În deschiderea ”dublei” de pe suprafața sintetică din Baza II – UPT, Tricolor 11 a dispus cu 3-2 (1-1) de vizitatorii din Ardeal, Manolache deschizând scorul în minutul 15 iar Chera preluând din nou conducerea în minutul 63, după care și Sefer a izbutit același lucru în ultimul sfert de oră al întâlnirii din etapa a 18-a, în minutul 78.

Gruparea mai bine clasată și-a valorificat avantajul terenului propriu prin goluri înscrise din acțiune, semnând astfel o dublă victorie tur-retur în fața juniorilor din Centrul de Excelență târg-mureșean, depășiți și pe 21 septembrie, cu 5-2.

Adrian Văsîi și Cristi Petcu au apelat în meciul de la ora 12 la Dobre – Jurj, Goța, Coroiu, Popa – Manolache, Lazăr, Casian, Sefer – Burghele și Șimăndan, iar pe parcurs și la Chera respectiv Rusu, în vreme ce Kovari și Stoianovici au rămas pe banca de rezerve.

Și în cel de-al doilea meci al cuplajului, de la ora 14, s-au impus tot gazdele mai bine clasate, dar cu un rezultat net, 5-0 (2-0), prin goluri marcate începând de la mijlocul fiecărei reprize. Pițigoi le-a înscris pe primele două până la pauză iar Peter, Talpoș și Kovari celelalte, după prima oră de joc.

Este al doilea 5-0 la rând acasă pentru juniorii Centrului de Excelență în întrecerea vestică a Ligii Elitelor U17, după cel aplicat vizitatorilor din Miercurea Ciuc sâmbăta trecută. În plus, formația de pe Bega n-a primit gol tur-retur de la echipa Centrului de Excelență târg-mureșean implicată la categoria U17, ce era depășită și în Ardeal, în septembrie, cu 8-0.

În aceeași rundă a 18-a din întrecerea Seriei de Vest a Ligii Elitelor U17, LPS Banatul a remizat 2-2 la LPS Bihor.

Gazdele au învins în componența Barbu – Kovari, Lulea, Stoianovici, Doda – Bănceanu, Pițigoi, Casian, Peter – Talpoș, Rusu, fără modificări pe parcurs, Lazăr, Chera și Șimăndan rămânând pe bancă după apariția din primul meci al zilei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.