Centrul de Excelență Timișoara egalează dar pierde în fief-ul liderului: 2-1 CS U Craiova

Centrul de Excelență Timișoara a pierdut duminică de la ora 14 pentru a doua oară consecutiv în deplasările seriei vestice din Liga Elitelor U17, cedând pe terenul liderului, unică formație fără înfrângere după 9 etape dintre cele 14 implicate în campionatul acestei jumătăți de țară.

CS U Craiova a câștigat cu 2-1 (1-0), deschizând scorul după mijlocul primei părți, în minutul 25, și repreluând decisiv conducerea în minutul 48, puțin după ce oaspeții din Banat egalau prin Manea în urma unui corner executat în minutul 43.

”Tricolor 11” a încheiat deplasarea în inferioritate numerică, mijlocașul Manolache fiind eliminat pentru acumularea a două cartonașe galbene, unul primit puțin înaintea pauzei iar cel de-al doilea în minutul 78.

Craiovenii sunt la al șaptelea succes stagional în seria vestică, 9 7 2 0 25-4 23 puncte, pe când Centrul de Excelență Timișoara a înregistrat a patra înfrângere în ieșirile sale cu ocazia jocului de pe ”Depou CFR” din Bănie, cu o suprafață deficitară de joc, după prealabile eșecuri cu 4-0 la LPS Satu Mare, 4-1 la U Cluj și 5-1 la FC Brașov, o victorie survenind cu 4-2 la Gaz Metan.

Liderul a revenit astfel pe căi victorioase acasă, după ce în etapa a VII-a remiza la Craiova 1-1 cu AS FC Interstar Sibiu, un alt 1-1 având și în runda a treia, la Brașov. În rest, și cinci victorii la zero, singurele oponente care i-au înscris câte un gol fiind ACS UTA Bătrâna Doamnă, la Arad, și echipa Centrului de Excelență din Timișoara, astăzi.

*

Centrul de Excelență: Barbu – Țiereanu, Giosu, Manea, Popa – Deta, Casian, Manolache, Chera – Onișa – Burghele.

Au mai jucat: Goța, Coroiu, Pițigoi, Șimăndan.

Echipa ”Centrului”, care are bilanțul 9 2 2 5 16-23 8 puncte, va juca vineri de la ora 14 acasă cu UTA Bătrâna Doamnă, în etapa a zecea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.