Centrul de Excelență Timișoara se desprinde după pauză de arădeni, pe ”Știința”, și dă 3 juniori României U15

Juniorii generației de 2000 a Centrului de Excelență Timișoara au învins în premieră la zero de la lansarea oficială în Liga Elitelor U17 – Vest, dispunând astăzi de la ora 14 de ACS UTA Bătrâna Doamnă într-un meci al vecinelor de clasament disputat în cadrul etapei a X-a pe stadionul ”Știința”.

Starea suprafeței de joc a generat un joc mai degrabă de luptă, în care etalarea abilităților tehnice a căzut în plan secundar, iar în cele din urmă ”Tricolor 11”, echipă a Centrului de Excelență de pe malurile Begăi, s-a dovedit a fi echipa mai tenace și mai bine organizată, conturând un succes cu 3-0, la pauză 0-0.

Totodată, trei dintre juniorii ”Centrului”, și anume Onișa, Chera și Țiereanu se vor alinia mâine la o convocare în reprezentativa tricoloră, marți și joi România U15 urmând a susține o ”dublă” în Ungaria, cu omologii maghiari.

Pornind de la egalitate de puncte, cu câte două victorii și două remize fiecare, dar și 5 înfrângeri, juniorii de 2000 ai gazdelor și cei preponderent la start de 1999 ai arădenilor au încheiat prima parte cu un scor alb, punându-se întrebarea dacă ”Tricolor 11” va ajunge la 4 apariții consecutive fără victorie, încă din din 3 octombrie, când înregistra un 6-1 acasă cu ACF Unirea 1924 Alba Iulia.

N-a fost cazul, căci juniorii selecționați la Timișoara s-au desprins în ultimul sfert al întâlnirii, 3-0 (0-0), prin golurile lui Giosu, care a fructificat cu o reluare cu capul o lovitură liberă expediată în minutul 60, respectiv Deta și Popa, autor al unei frumoase reușite printr-un șut de la distanță, aproape în vinclu, obținând astfel al doilea succes pe malurile Begăi, din trei în actualul tur de campionat, printre care și un 4-2 în deplasare, la Mediaș, cu Gaz Metan.

Arădenii n-au adăugat în schimb unicei victorii în deplasare repurtate la Centrul de Excelență Târgu Mureș, în urmă cu două ieșiri, rămânând cu doar 4 puncte câștigate pe drumuri, după parcursul cu 1-1 la Ardealul Cluj, 1-3 la Alba Iulia, 0-2 în Timișoara cu ACS Poli și un același eșec cu 0-2 la AS FC Interstar Sibiu.

”Tricolor 11”, cu Adrian Văsîi și Cristian Petcu la timonă, s-a impus în 11-le de start Barbu – Stoianovici, Țiereanu, Giosu, Popa – Manea, Casian, Onișa, Deta – Burghele, Chera, pe parcurs mai jucând și Bănceanu, Pițigoi, Trip și Șimăndan, în vreme ce portarul Zaha a rămas pe banca de rezerve.

Centrul de Excelență va juca și mâine de la ora 11, la Lugoj, cu CSȘ, în Campionatul Național FRF al juniorilor B.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.