CFR întoarce scorul pe ploaie la Șotânga

O etapă mai aparte în Superliga de fotbal feminin, programată între cele două manșe ale barajului de calificare la turneul final al Campionatului European de senioare în arena sportului rege a sexului frumos, una remizată alb de ”tricolore” în Portugalia și alta bătând la ușă marți la ora 18 pe stadionul ”Doctor Constantin Rădulescu” din Cluj, cu reprezentativa României țintind pătrunderea în premieră între cele mai bune 16 naționale de fete ale continentului, ce-și vor disputa trofeul între 16 iulie și 6 august 2017 în Olanda.

4-1

Așadar, mai toate privirile sunt ațintite spre returul România – Portugalia, dar Superliga și-a văzut totuși de drum și în acest week-end, pentru timișorencele de la CFR fiind vorba despre al doilea meci dintr-o serie de 4 jocuri în numai 12 zile. Căci, după ce miercuri au remizat alb acasă cu ”bronzul” ediției trecute, CS Navobi Iași, într-o restanță din prima rundă, alb-vișiniile au jucat astăzi de la ora 11 la Șotânga, în județul Dâmbovița, pe terenul celeilalte nou-promovate, CSȘ Târgoviște, iar miercuri de la ora 15 și duminică la 11 vor primi vizita altor grupări aspirante în edițiile trecute la pătrunderea în play-off-ul locurilor 1-4, și anume ASA Târgu Mureș, într-o altă restanță, dar din urmă cu o etapă, respectiv CS Real Craiova, la începutul ultimei treimi a turului.

Până atunci, CFR a obținut și al treilea succes în deplasare de la revenirea în elita Superligii, cu 4-1 (1-1) la Șotânga, după ce a fost condusă, adăugând într-un descrescendo ca diferențe de scor triumfurilor de la Prundu Bârgăului, cu 7-1, respectiv Baia Mare, cu 5-1.

Precum miercuri contra ieșencelor, fotbalistele de la CFR 1933 Timișoara au avut parte de un nou joc pe ploaie și în Dâmbovița, unde terenul a rezistat cât de cât bine, învingând cu 4-1 după ce s-au văzut conduse dintr-un penalty transformat de Ștefania Burcea în minutul 34.

Avantajul celor de la CSȘ Târgoviște, promovate din fruntea seriei estice în Liga 1, a rezistat nici 10 minute, Manuela Voica egalând cu o lovitură de cap la impecabilul corner al Claudiei Bistrian, în minutul 42.

Dacă într-unul din cazuri pe acest început de campionat CFR a cam stins motoarele după pauză, se pare că meciurile în care s-a văzut condusă în prima parte și a intrat doar la egalitate la vestiare au trezit-o la realitate, fapt valabil și pe arena ”Alpan”, unde ultima pătrime a jocului a aparținut nou-promovatelor de pe Bega, care au preluat conducerea prin Larisa Sîrbovan în minutul 68 și s-au distanțat după o foarte dinamică fază colectivă prin rezerva Adelina Ion în minutul 73, cap bară-gol la centrarea Manuelei Voica de pe stânga.

Cel mai strâns succes din noua campanie a căpătat totuși mai mult contur prin ghiuleaua Claudiei Bistrian din minutul 85, de la 30 de metri, sub bară, pentru 1-4, reliefând cu ceva mai mare acuratețe diferența căscată după pauză între fostele câștigătoare de serii în eșalonul secund, cea oaspete excelând în luxul risipirii unei sumedenii de bune oportunități de gol, pe fondul deteriorării calității gazonului.

Și totuși, favoritele au cam fost ținute în șah într-o primă parte pe care au dominat-o, însă fără clarviziune și cu suficiente erori în transmisia balonului.

Una peste alta, 13 puncte din 15 posibile după 5 meciuri jucate din totalul celor 18 ale sezonului, media golurilor marcate de CFR fiind de peste 5 pe partidă, semn că alb-vișiniile au preluat lucrurile în elită aproximativ de la nivelul la care le lăsau acum două toamne, când încet, încet le era luat preșul de sub picioare prin stipulările federale.

Florin Bugar, totodată selecționer al naționalei U19 a României, a apelat astăzi la Durlă (90; Ștefan) – Șuveț, Bistrian, Abrudan (85, Scurtu), Heisu – Ababei, Ionela Voica (70, Biriș), Molnar, Manuela Voica – Obrad (55, Ion), Sîrbovan. Ionela Voica a ieșit accidentată în minutul 70.

Gazda CSȘ Târgoviște este antrenată de Mihai Tătăranu, secund al selecționatei sub 17 ani a României.

Rezultatele, clasamentul și programul etapei a VII-a, pe coloana dreaptă. Până la finalul turului, CFR va mai juca în plus și la campioana Olimpia Cluj iar pe 13 noiembrie acasă cu Vasas Femina Odorhei, în runda a IX-a.

Încheind tot cu disputele inter-țări la nivel continental în fotbalul feminin, tragerea la sorți a Euro 2017 va avea loc în 8 noiembrie, în prima urnă valorică aflându-se gazda Grupei A, Olanda, deținătoarea trofeului – Germania, Franța și Anglia, pe când în urna a doua Norvegia, Suedia, Spania și Elveția, în urna a treia valorică Italia, Islanda, Scoția și Danemarca iar în cea de-a patra: Austria, Belgia, Rusia și câștigătoarea barajului România – Portugalia.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.