CFR răstoarnă scorul pe final, Avântul egalează în prelungiri la Gătaia

Dacă Ripensia și Voința Mașloc au învins la zero în deplasare, timișorenii cu 7-0 la Făget iar secund clasata cu 2-0 la ACS Poli II, în schimb în celelalte două meciuri disputate de la ora 11 destinația punctelor a fost schimbată în ultimele minute ale întâlnirilor.

Astfel, după 12 înfrângeri consecutive, CFR Timișoara a câștigat astăzi în premieră pe teren propriu în actualul campionat, răsturnând scorul pe final de meci.

CFR Timișoara – Pobeda Dudeștii Vechi 2-1 (0-1): Andrei Popa 81, Silviu Lazăr 86 / Petru Râmneanțu 13.

După 6 triumfuri consecutive pe teren propriu, Progresul a fost ajunsă astăzi din urmă pe final de meci, egalată fiind în prelungiri. Progresul Gătaia – Avântul Periam 2-2 (2-0): Alexandru Apostol 16, Robert Stoicoiu 30 / Dan Bode 86, Claudiu Cosur 90+4. Avântul este la al treilea meci în deplasare din retur în care n-a pierdut, și după rezultate de 1-1 și 3-1 pe alte terenuri.

Liderul Ripensia a învins tot de la ora 11 la Făget și mai clar, cu 7-0, decât reușea ieri de la ora 17, tot în condiții de deplasare, CS Unirea Sânnicolau Mare, cu 6-2, la Jimbolia.

Arsenal Flacăra Făget – FC Ripensia Timișoara 0-7 (0-3)

În minutul 25, Toma a șutat de la mare distanță iar mingea deviată de un jucător advers a luat o traiectorie ce l-a pus pe picior greșit pe portarul Manzur: 0-1. Scor la care Francescu a ochit bara în minutul 32, cu șut de pe loc de la 20 de metri.

În minutul 38, cu capul, Apro a majorat scorul după un corner executat de Toma: 0-2. Mediop a stabilit însă scorul reprizei I, 0-3 în minutul 40.

După pauză, Raul Briciu a marcat în minutul 55 în urma unui corner, iar în minutul 60 cu capul, după lovitura liberă executată de Popa. Apoi, Zaluschi, cu un lob superb de la 25 de metri, a dus scorul la 0-6 în minutul 71, după care a înscris și Nanu, autor al unei bare în minutul 68, 0-7 în minutul 80.

Arsenal Flacăra Făget: Manzur – Trofin, Dănăilă, Neagu, Gal, Ionescu, Brazovan, Onae, Laletan, Bîrză (75, Nechita), Țofei.

Rezerve: Popa, Ripan, Pamfiloiu, Matis, Laczko.

Ripensia: Rădulescu – Luca (46, Petrișor), Hecsko, Apro, Toma – Popa, Francescu (75, Ștreangă), Briciu, Nanu – Ungureanu (46, Zaluschi), Mediop (72, Stoi).

Rezerve: Ciui, Popescu, Ștreangă, Stancu.

*

În etapa a II-a din faza play-off în B2, de la ora 11, FCM Baia Mare – Gaz Metan Mediaș 0-1: Pop 53 / Gavra 4 și 68. Ieri, FC Brașov – Chindia Târgoviște 3-2 (1-1). Duminică de la ora 11, CS Mioveni – UTA Bătrâna Doamnă.

În play-out, Unirea Tărlungeni – CSM Râmnicu Vâlcea 0-1, Olimpia Satu Mare – Universitatea Cluj 3-1, Metalul Reșița – Șoimii Pâncota 0-1.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.