CFR Timişoara, prim lider pentru Divizia D Timiş

Garnitura alb-vişinie a lui CFR Timişoara s-a lansat în regim de mare viteză în noul sezon de campionat, realizînd scorul primei etape în Divizia D Timiş şi instalîndu-se în frunte. A fost 7-0 în spatele Gării Mari, cu o grupare deteană retrogradată dar reinstalată în liga a patra pe seama aruncării prosopului de către Unirea Cerneteaz.

CSF CFR 1933 Timişoara – FC Deta 7-0 (2-0) a constituit aşadar un deznodămînt firesc, semn al diferenţei dintre o grupare gazdă care încă şi în iarnă mai aspira la cîştigarea Diviziei D Timiş, pe al cărei podium a încheiat, şi oaspeţii, care în 10 iunie încheiau pe un loc de naufragiu. Detenii au capotat în ultimele 5 minute, cînd au mai primit 3 goluri…

Alb-vişiniii i-au surclasat pe nişte deteni roş-negrii care au aflat doar cu o săptămînă înainte că vor continua în D Timiş, din care retrogradau. În consecinţă, oaspeţii abia au strîns 11 oameni şi abia au... ajuns la teren

Retrogradată în eşalonul inferior, după ce a încheiat campionatul pe locul 16 în ediţia trecută, FC Deta a fost chemată în ceasul al 12-lea să participe din nou în liga a IV-a, prin retragerea echipei Unirea Cerneteaz, din motive financiare. Chiar în prima etapă adversară i-a fost CFR, în spatele Gării Mari, unde detenii s-au deplasat cu dificultate, având o echipă improvizată, mulţi dintre componenţii lotului fiind plecaţi în concediu şi lipsind la aceast joc.

Oaspeţii au ajuns tîrziu la teren iar meciul a început cu o întârziere de 15 minute. Mai apoi, doar 22 de minute au reuşit să ţină piept timişorenilor, care s-au dezlănţuit până la finalul jocului, reușind să înscrie de 7 ori și să se instaleze pe prima poziție în clasament. Golurile au fost marcate de Daniel Oberşterescu, în minutele 22 şi 32, Sergiu Iorgovan (min. 58 şi 67), Sorin Oberşterescu (min. 85), Raul Ițu (min. 86) şi Andrei Parfenie (min. 91).

Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în minutul 80, cînd Daniel Crişan a plecat din propriul teren, s-a dus nestingherit spre poartă, a marcat, dar golul a fost anulat eronat de arbitrul asistent, decizie validată de central. La această fază, jucătorul feroviar a primit cartonaşul roşu pentru cumul de galbene, plecând la vestiare plîngînd. De menţionat şi că ambele echipe au trimis mingea în transversală, prin Cătălin Ciucă (min. 67) respectiv Daniel Ungur (min. 79).

Au jucat formaţiile:

CFR: Vlad – Crişan, D. Oberşterescu (min.70, Hriţcan), S. Oberşterescu, Bonda (min. 46, Lupancu), Năstase, Zele, Parfenie, Soare, Iorgovan (min.75, Neamţu), Ungur (min. 82, Iţu). Antrenor: Alin Ionescu.
FC Deta: Marta – Anca, Mioc, Jurcă, Marcu, Csomos, Duga, Rujan, Bodor, Ciucă, Farcaş. Antrenor: Ioan Roșu.

Arbitru: Horia Mureșan. Asistenţi: Patricea Șamșudean și Gabriel Olărean. Observatori: Cornel Avram și Gheorghe Medișan.

Reacţii la cald…

Alin Ionescu (CFR): „Nu am comentat niciodată arbitrajul și nu o voi face, sunt și ei oameni și pot greși, excepție cazurile în care se tot greșește doar într-o direcție. Cartonașul roșu a fost corect acordat lui Crişan, deoarece acesta nu s-a oprit la fluier iar singura lui justificare este că nu a auzit fluierul. Sunt mulțumit de rezultat, dar mai avem de muncă. Încă nu mă gândesc la promovare, greul abia începe, este important următorul joc și trebuie să-l câștigăm. Despre adversar nu pot să spun decât că a fost unul modest”.

Ioan Roșu (Deta): „Nu are rost să ne legăm de arbitraj, rezultatul ne spune totul, dar erorile făcute de arbitri trebuie să tragă un semnal de alarmă, iar când jocurile vor începe să aibă o anumită miză, se vor isca dispute. Vestea că vom participa din nou în liga a IV-a ne-a luat prin surprindere, întrucât pregătirea am început-o acum o săptămână iar jumătate de echipă încă nu a revenit din concediu. Doresc să o felicit pe arbitrul asistent Patricia Samsudean, care le-a dat clasă celor doi colegi. Îi propun să-și caute altă brigadă”.

Unirea Sânnicolau Mare – Spartak Gotlob 6-0 (1-0)

Debut cu dreptul pentru echipa pregătită de Nae Căprărescu, care la prima apariție în liga a IV-a a învins cu un categoric scor, 6-0, prin golurile marcate de Dragodean Mario (min. 38), Telecican Daniel (min. 54), Stoianov (min. 70 din 11 metri), Mioc Sorin (min.80), Sârbu Marian (min.85) şi Negru Nicolai (min.89).

Au jucat formațiile:

Unirea: Mitric – Miron, Regep, Stoianov, Telecican, Sârbu, Florescu, Tache, Crișan, Dragodan, Radu. Au mai intrat: Tincă, Mihoc, Galea și Negru. Antrenor: Nae Căprărescu;

Spartak: Nicola – Marincu, Oros, Clej, Nastor, Toth, Chiforescu, Gorgan, Dora, Cârlea, Marian. Antrenor: Ghiță Marișescu.

CS Ghiroda – AS FC Baban Marcel Jimbolia 2-1 (1-1)

Pentru prima dată în istoria echipei din Ghiroda, aceasta participă în liga a IV-a, onorându-şi prezența cu o victorie la limită în faţa celor de la Jimbolia, o echipă cu vechi state în acest eșalon și care are ca obiectiv promovarea în liga a III-a.

Cu toate că oaspeții au reușit deschiderea scorului în minutul 4, ghirodenii au izbutit egalarea după numai alte 8 minute, prin reușita lui Răzvan Plopeanu. Golul victoriei a fost înscris din penalty, de Alexandru Barani, cu 8 minute înainte de final.

Antrenorul Alin Miloş a folosit următorul 11: Mateescu – Firuț (min. 45, I. Popa), Bogdan, Mititelu, Pop (min. 68, Giuchici), Stanciu (min. 60 Prisăcaru), Constantin Popa, Plopeanu, Andrei, Barani, Pătraşcu (min. 82, Fer).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.