Chişoda revine de la 0-1 şi stopează „mînjii” Jimboliei: 4-1

FC Chişoda a stopat joi seară, în uvertura etapei a 28-a din Divizia D Timiş, o serie de 3 jocuri fără victorie, dispunînd cu 4-1 de ocupanta locului 6, FC Marcel Băban Jimbolia. Gazdele, cu cel mai penetrant atac din divizie după cel al liderului CSM Lugoj, se apropie astfel la două puncte de CFR Timişoara, care va juca sîmbătă pe terenul ocupantei locului 5, Pobeda, în vreme ce jimbolienii rămîn cu un unic succes, tocmai în dauna primei clasate, din ultimele 4 jocuri, dintre care trei le-au adus înfrîngeri.

FC Chişoda a transpirat însă ceva şi joi, în partida de la ora 18, pentru a-şi apropia cel de-al cincilea succes în retur, egalînd înaintea pauzei şi apoi desprinzîndu-se în ultima jumătate de oră. Totuşi, revirimentul amfitrionilor a fost întrucîtva de aşteptat, după ce sîmbătă, la Lugoj, prestau cel mai bun joc din acest an, neîncununat însă cu un rezultat pozitiv. Care a venit însă în dauna „mînjilor” Jimboliei, şi graţie centrărilor de gol oferite de Berceanu, retitularizat după suspendarea pentru cartonaşul roşu primit contra celor din Peciu Nou, şi care a fost printre cei mai buni componenţi ai grupării pregătite de antrenorul-jucător Cristian Safta şi managerul sportiv Adrian Şeţu. „Sperăm să încheiem campionatul cu fruntea sus, după ce astăzi ne putem declara mulţumiţi de evoluţia echipei, mai ales în repriza a doua”, după cum ne-a spus la final Adrian Rus, organizator-delegat al chişodenilor.

Marius Ţăranu a deschis foarte frumos scorul pentru jimbolieni în minutul 20, exterior lîngă bară, fructificînd o centrare din flancul stîng, după care Gherman a finalizat înaintea pauzei o prelungită fază de atac a chişodenilor: 1-1. „Opinez că scorul este un pic cam exagerat, pentru că băieţii au jucat în prima repriză foarte bine. Au fost de fapt două părţi total diferite, una a noastră, cea de-a doua a Chişodei, cînd l-au introdus pe Dochiţa şi s-a văzut diferenţa, a început debandada în jocul nostru”, ne-a spus după eşec Octavian Popescu, antrenor al Jimboliei.

La reluare, Dochiţa, de această dată din postura de rezervă, a preluat conducerea pentru FC Chişoda în minutul 60, cu un vole sub bară, în urma unei centrări de pe partea stîngă, oferită de Berceanu. 3-1 pe aceiaşi rută, în minutul 71, cînd Udrea a reluat dintr-o bucată centrarea aceluiaşi Berceanu, tot Udrea conturînd şi scorul final, 4-1, în cel de-al doilea minut de prelungire, cu un şut din centrul careului oaspeţilor, de la 13 metri, strecurat pe sub portar.

FC Chişoda: Sîrbu – Vasîncă, Gavriluţă, Viţan – cpt, Berceanu – Petruş, Glodean, Alex Rus (Dochiţa) – Gherman – Abu-Lebda (Bulaichi), Udrea. Pe bancă: Szofran – Safta.

FC Marcel Băban Jimbolia: Pap – Cănuci, Ardelean, Proteasa, Mitru – Rus (Sava), Popescu, Ţoţu (Coşa), Niţă (Moldovan) – Ţăranu, Ţîrdău. Pe bancă: Ciubotariu – Sima, Doda.

Arbitraj foarte bun şi discret al brigăzii Horia Mureşan – Patricia Samsudean, Alexandru Filip.

Pentru FC Chişoda urmează un alt meci pe teren propriu cu o grupare din fruntea clasamentului, şi anume CS Dumbrăviţa (locul 4), miercuri de la ora 18, cu ocazia rundei a 29-a, intermediară, urmînd ca sîmbătă 19 mai, în etapa a XXX-a, la Şag, să dea piept cu Timişul. Jimbolienii vor evolua în intermediară cu Timişul Şag, iar apoi la Gottlob, cu Spartak.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.