Cinci goluri timișorene, la Oradea și Simeria. Pădurariu 3 pentru LPS, Livan două pentru ACS

Cluburile timișorene plasate pe podiumul Seriei 5 în Campionatul Național de juniori A la fotbal au demarat astăzi la ora 12 în sezonul oficial 2015 prin a învinge cu câte 5 goluri marcate în deplasare, în partide din etapa a 14-a din 22 ale sezonului regulat, respectiv a treia din retur.

antet

La Oradea, pe o suprafață de joc dând bătăi de cap juniorilor, LPS Banatul s-a revanșat pentru eșecul din tur, 0-1 la Timișoara cu LPS Bihorul, bănățenii câștigând acum la scor într-un duel de podium, al ocupantelor locurilor 2 și 3, despărțite peste iarnă de numai un punct: 1-5 (1-2).

”Astăzi s-a făcut dreptate pentru că în tur am dominat tot meciul și ne-au învins pe final. A fost un teren prost și un arbitraj ostil în prima parte. Am protestat când s-a acordat penalty împotriva noastră, la un fault în atac!”, a explicat Ovidiu Vâlceanu, antrenor al juniorilor A la ”Banatul”.

Fără Sebastian Mailat, convocat la selecționata U18 a României, în care a jucat zilele trecute în eșecul cu 0-3 cu Polonia U18, fiind introdus și astăzi de selecționerul Spier, în locul lui Cubleșan, la pauza remizei albe cu Serbia U18, la Stara Pazova, LPS Banatul Timișoara a deschis rapid scorul în Bihor, prin Pădurariu, cu o lovitură de cap, deja în minutul 7.

Gazdele au egalat dintr-un penalty vehement contestat de profesorul Vâlceanu, la mijlocul primei părți, dar același Pădurariu a mai semnat încă un gol cu capul, într-o rapidă replică peste doar 5 minute, și tot în urma unei lovituri libere expediate de la distanță: 1-2.

Un gol timișorean și în primul sfert de oră al părții secunde, după ce Benzar a fost faultat în careu de către portar, Pădurariu conturând hat-trick-ul, de pe punctul cu var: 1-3.

Puțin după mijlocul părții secunde, Benzar a speculat o greșeală a portarului și a semnat primul său gol oficial în 2015, după care Buzan, din careul de 16 metri, în ultimul sfert de oră, a decis scorul final: 1-5.

Vizitatorii s-au impus fără Gâț, accidentat, și Sebastian Smochină, răcit.

*

LPS Banatul: Fișteag – Grunță (77, Maier), Stupu, Boldea, Ciobănică – Barbura (80, Nicola), Stoian (75, Buzan), Dârnu (65, Codrea) – Andraș (70, Cortușan), Pădurariu, Benzar.

:::

acs-poli-timisoarasigla

Dacă ”Banatul” a pricinuit ”Bihorului” doar al doilea eșec stagional, în schimb liderul seriei, ACS Poli Timișoara, s-a impus în județul Hunedoara, pe un foarte bine întreținut teren al codașei grupei vestice, CS CFR Simeria, prin goluri marcate exclusiv după pauză.

Și alb-negrii au marcat tot de 5 ori, 0-5 (0-0), căpitanul Livan punctând în două rânduri. El a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri obținută în primele 10 minute după pauză în urma unui henț, și l-a adăugat pe cel de-al patrulea, pe rând mai înscriind rezerva Filip, Niță și Motreanu.

Adrian Stoicov i-a utilizat la Simeria pe Rusu – Motreanu, Mărginean, Kovacs, Popescu (63, Vîlceanu), Sorescu (30, Filip), Rotea (46, Dalea), Livan – cpt., Niță, Mezin (70, Golda), Bîrnoi (83, Lică).

Pe bancă: Bercuci – Cherecheș.

Antrenorul Stoicov a remarcat: ”Un joc pe care l-am dominat în totalitate, în prima repriză însă doar teritorial, fără a înscrie. Nu ne-am adaptat condițiilor specific de joc, cu vânt, și am greșit să ne aglomerăm în zona centrală, încercând multe șuturi, dar după pauză n-am desfăcut mai eficient pe zonele laterale, când am schimbat în 3-4-3, și s-a schimbat și jocul. Ei nu au avut nici un șut pe spațiul porții, Rusu a prins de două ori mingea în mână…”

De notat că ACS Poli va primi weekendul viitor vizita învinșilor ”Banatului”, și anume LPS Bihorul, așadar într-un alt duel de podium, după care, peste două săptămâni, va avea loc derby-ul local LPS Banatul – ACS Poli. În tur se impuneau la scor alb-negrii, cu 7-0, pe ”Colterm”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.