Cinci succese ale gazdelor și două remize sâmbătă de la 11 în Liga 2

Formațiile gazdă au dominat începutul antepenultimei runde a turului în eșalonul secund de fotbal, 5 dintre cele 7 partide programate sâmbătă de la ora 11 fiind tranșate favorabil de amfitrioni, inclusiv printr-un triumf în premieră în acest campionat al Daciei Unirea Brăila, care a pasat astfel ”lanterna roșie”, celor de la ACS Poli, gazde în meciul început la ora 12 pe ”Electrica”, la ora actuală în plină desfășurare. Doar liderul Chindia, care a remizat alb în București, și CS Mioveni, care a fost egalată în ultimul sfert de oră în Ciarda Roșie, au smuls câte un punct pentru grupările vizitatoare…

În Timișoara, Ripensia – CS Mioveni 1-1 (0-1), Bădăuță egalând în minutul 78, la 7 minute după intrarea sa în joc. Balint deschidea scorul pentru argeșeni în minutul 36. Comentariul text în direct și declarațiile antrenorilor, în consemnări anterioare.

În Ilfov, cea mai bine clasată secund divizionară timișoreană a pierdut și pentru a treia oară în 3 sezoane la Balotești, aflată în zona retrogradării… CS Balotești – ASU Politehnica Timișoara (1-0): Predescu 30. Marcator, fostul jucător al lui ASU Politehnica.

Scor la matineu pe malul mării, pe ”Gheorghe Hagi” din Constanța… ASSCS Farul – CS Luceafărul Oradea 5-0 (4-0): Păun 14, Twumasi 35, 45, Fotescu 41, Jallow 53.

Dar și o surpriză pe Dunăre în jos, unde ultima clasată a scăpat de ”lanterna roșie”… ACS Dacia Unirea Brăila – ASC Daco-Getica București 1-1 (0-1): Bebey 53 – lovitură de la 11 metri, Acolatse 78 – autogol / Teuț 1.

Gazdele au ținut în șah liderul… FC Metaloglobus București – AFC Chindia Târgoviște 0-0.

Și încă un succes la limită pe teren propriu pentru gazde ilfovene… ACS FC Academica Clinceni – CS Aerostar Bacău 2-1 (2-1): Nicola 28, Șut 40 – Hurdubei 32.

Precum și un triumf la zero al gorjenilor… CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ACS Energeticianul 2-0 (0-0): Ciobanu 61, Pîrvulescu 84. Eliminat: Raiciu (PLTJ) – minutul 86.

Iar de la ora 13 a început pe ”Electrica” al optulea meci al etapei, ACS Poli – FC Petrolul Ploiești, 0-0 la pauză. Clasamentul actualizat, ultimele rezultate și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.