Cine-i stă în cale lui Auto? În trombă, 4-1 la Gătaia: a şasea la rînd

FC Auto Timişoara rulează cu motoarele în plin, reuşind o a şasea victorie la rînd în retur, cu care a strîns cu cel puţin 4 puncte în plus faţă de alte grupări productive în 2012, ca de exemplu FC Chişoda, CS Dumbrăviţa, Pobeda Dudeştii Vechi ori FC Marcel Băban Jimbolia.

Echipa lui Petre Vlătănescu şi Harry Pinzhoffer, remaniată în această iarnă, este revelaţia celor 7 runde din retur, sîmbătă impunîndu-se cu 4-1 în fieful ultimei clasate, Progresul Gătaia, după ce a mai cîştigat în deplasare şi la Chişoda, cu 2-1, respectiv la Gottlob, cu 3-2.

Petre Vlătănescu: după trei succese clare acasă, 3 şi afară...

„A fost un joc foarte frumos, în care Progresul a avut 4 bare iar noi alte 5 ocazii, pe lîngă golurile reuşite. A fost un spectacol plăcut, cu un arbitraj de senzaţie. Merge bine pentru că am echipă, cu jucători buni”, ne-a spus Petre Vlătănescu, antrenor al celor din Freidorf, care au deschis scorul deja în primele 10 minute.

A fost Progresul – FC Auto 1-4 (1-2), Matei transformând în minutul 8 o lovitură de la 11 metri, obţinută de Victor Ursachi, care a „scos” un al doilea penalty în minutul 63, la fel, fructificat de Matei. Rezerva Pitic a stabilit scorul final după ce a driblat mai mulţi oponenţi, în minutul 81, în prealabil Al-Helou desprinzînd-o pe Auto la 0-2 în minutul 22, în urma unui corner, „cap”.

Foarte sportiv, Imi Vasko, antrenor al gazdei învinse, a felicitat gruparea oaspete pentru prestaţia avută, precum şi maniera de arbitraj. FC Auto s-a impus în alcătuirea Ionescu – Kosak, Vlădia, Matei, Taub – Al-Helou (Moţ), Alex Avădanei, Leleczi (Rotaru), Ursachi, Nagy (Pitic) – Coca (Marius Avădanei). Pe bancă: Cine, Heller, Ilie.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.