Cînu: ”Oricine își dorește să joace finala Cupei României. De la un anumit nivel intervine valoarea. În finală vrem să ne oprim!”

ACS Poli a găzduit marți seară întâiul meci de Cupa României la Timișoara, calificându-se în premieră în sferturile de finală ale competiției K.O. grație golului fundașului central Gabriel Cînu, din minutul 84, la scorul de 1-1 cu Petrolul Ploiești, după ce prahovenii egalau în cursul părții secunde, deși în inferioritate numerică încă dinaintea pauzei: 2-1 (1-0).

Autorul reușitei calificării, Cînu, a explicat că ”am avut avantaj dar a intervenit probabil o relaxare, însă am ripostat la momentul potrivit. Nu ne-am dorit să ajungem să fim egalați de adversarul în inferioritate numerică dar probabil și avantajul de pe tabela de marcaj ne-a relaxat. Ei au dominat o bună parte din repriza a doua, în 10 oameni, până au înscris”.

După eliminarea semifinalistei din sezonul trecut, Petrolul, Cînu a admis că ”oricine își dorește să joace o finală de Cupa României, să câștige trofeul, să presteze un joc cât mai bun. Și în această competiție de la un anumit nivel intervine valoarea, dar eu în finală vrem să ne oprim”.

În privința disputării optimii de finală în fața unei asistențe extrem de reduse, marcatorul a mai zis că ”fotbalul nu mai e ce-a fost odată, cel puțin în România…”

Alexandru Curtean, menținut titular după partida de vineri, de campionat, a recunoscut că ”aveam nevoie de această victorie și calificare, pentru moralul echipei, și ne bucurăm că am reușit-o în timpul celor 90 de minute, evitând prelungirile”.

”Nu ne-am relaxat și se mai întâmplă să iei gol chiar și de la adversari în 10 jucători”, a mai remarcat Curtean, referindu-se și la examenele din Liga 1: ”Vrem să scoatem cât putem mai mult din fiecare joc dar să luăm meciurile unul după altul, căci ne-am mai făcut unele calcuri și planuri. Și poate ne-a stat gândul prea mult la play-off și n-am fost concentrați să luăm fiecare joc în parte…”

Mihai Oancea, antrenorul secund în calitate de interimar după demisia ”principalului” Eusebiu Tudor în urma înfrângerii din Liga 1 la FC Voluntari, s-a arătat totuși încrezător în perspectiva restului parcursului celor de la Petrolul în actuala campanie, în ciuda eliminării: ”Am arătat astăzi că echipa aceasta poate câștiga puncte. Este un context nefericit dar am arătat că fie și în 10 jucători ne putem lupta de la egal la egal pe orice teren. A fost un gest necugetat al lui Ropotan, și chiar așteptam să treacă 3-4 minute până la pauză iar în vestiar să-i spun, să-l atenționez, dar n-am mai avut ocazia…”

Întrebat în privința deciziei de acordare a unui penalty, la scorul de 0-0, în minutul 40, la intervenția lui Alexandru Chiriță asupra lui Ovidiu Popescu, interimarul prahovean Oancea a spus că ”toți spun în vestiar că nu a fost 11 metri”.

În privința demisiei lui Eusebiu Tudor, al cărui prim meci în deplasare la cârma ploieștenilor era tocmai la Timișoara, luna trecută, în Cupa Ligii, Oancea a spus că ”suntem cu toții dezamăgiți de această decizie a lui de a demisiona, speram să rămână alături de noi, dar a fost decizia lui…”

Legat de situația în clasament a Petrolului, ”jucătorii își doresc foarte mult să iasă din această pasă neagră, și acum erau foarte dezamăgiți în vestiar pentru eliminare, dar începem să facem meciuri bune, și cu Steaua, și cel de astăzi – ceea ce înseamnă că suntem pe drumul cel bun”. În privința celei financiare, ”e destul de rezonabilă; nu mai este precum acum unul, doi, 3 ani, când Petrolul avea orice la dispoziție. Dar nu e rău!”

Oancea a explicat că se va mai regăsi în postura de interimar ”poate încă un meci, maxim”, arătându-se totodată optimist în privința șanselor Petrolului de menținere în Liga 1: ”Cu siguranță se poate salva – mai ales cu acest sistem cu play-off și play-out. Următoarele două meciuri sunt de șase puncte, acasă cu Iașiul și Concordia, și sunt convins că vom începe să le obținem!”

Alexandru Chiriță, autor al intervenției din minutul 40 la care s-a acordat penalty-ul din care Hernandez deschidea scorul pentru ACS Poli, a spus că ”nu am atacat jucătorul, m-am uitat la minge, a fost din inerție, și părerea mea e că nu a fost 11 metri. Ne-am dorit foarte mult să trecem mai departe în competiția Cupei! Acum nu mai ține de antrenor, oricine ar veni, ci trebuie să strângem rândurile, să ne unim cu toții pentru salvarea de la retrogradare. Atmosfera este OK în lot, suntem un grup unit și sperăm să ieșim din zona inferioară a clasamentului. Acum nu este vorba despre problema financiară, financiar suntem OK, ci noi trebuie să câștigăm!”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.