Clar în duelul celor cu 35 de puncte: Unirea Cerneteaz – Auto Timişoara 0-3

FC Auto Timişoara a pus sîmbătă punct unei serii de 3 eşecuri cu 1-0, obţinînd o a noua victorie în retur, cu care a săltat la 38 de puncte în clasament, suficiente pentru risipirea oricăror emoţii, graţie unui 0-3 la Cernăteaz, Unirea aflîndu-se astfel la cea de-a treia înfrîngere la zero şi fiind egalată la puncte de Real Dragşina (1-1 la Jimbolia) respectiv fiind depăşită de Arsenal Bucovăţ, care s-a impus cu 5-3 pe CFR.

Auto în schimb, obţinînd cel mai clar succes extern al unei runde cu 6 victorii ale gazdelor şi o remiză, s-a detaşat astfel la 3 puncte de învinsa sa.

„Meci la discreţia noastră, cu două goluri marcate încă din primele minute. Am jucat bine, am jucat şi cu o echipă mai accesibilă, şi am trecut astfel de o perioadă ceva mai slabă”, ne-a spus la final Harry Pinzhoffer, antrenor secund al divizionarei D din Freidorf.

Daniel Buz, pornit de la Sîrbijanka, ajuns la Auto, a marcat sîmbătă primul său gol pentru cei din Freidorf

Fără Ursachi, Rotaru, Tănăsescu şi Ilea, cu probleme medicale, FC Auto a mai suferit încă din prima parte o pierdere de efectiv, atunci cînd s-a accidentat Formagiu, mai apoi Al-Helou fiind menajat din aceleaşi considerente.

Leleczi a deschis scorul în minutul 18 al deplasării la Cerneteaz, Moţ a dublat avantajul în minutul 24 iar rezerva Buz a marcat în minutul 79 primul său gol pentru gruparea timişoreană, cu un şut de la 25 de metri, aproape de vinclu.

FC Auto Timişoara: Ionescu – Nagy, Vlădia, Matei, Taub (46, Buz) – Leleczi, Al-Helou (46, Heller), Avădanei, Formagiu (30, Kosak) – Coca (73, Agoston), Moţ.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Clar în duelul celor cu 35 de puncte: Unirea Cerneteaz – Auto Timişoara 0-3