Cocoșul nu-și întrerupe seria pozitivă nici pe orezăria Dumbrăviței, cu busola pierdută. FOTO

Cei din Orțișoara au repurtat astăzi de la ora 11 al optulea triumf din ultimele 9 runde, șir întrerupt doar în urmă cu două etape, cinci dintre aceste victorii fiind fără gol încasat, pe când alte trei cu numai un balon scos din propria plasă. ”Verzii” în schimb au rămas cu o singură victorie în ultimele 6 etape: ACS Dumbrăvița – Cocoșul 0-1 (0-1).

Golul lui Victor Opriș din minutul 29 a adus unul dintre succesele în deplasare ale oaspeților în sâmbăta etapei a XVI-a în Divizia D Timiș, partida ACS Dumbrăviţa – Cocoşul Orţişoara 0-1 fiind precedată de momentul de reculegere în memoria fostului internaţional Daniel Prodan, care a trecut în nefiinţă la numai 44 de ani.

Chiar dacă timpul a fost favorabil fotbalului, terenul a arătat jalnic, cu băltoace, care au îngreunat jocul ambelor formaţii, depunând eforturi susținute pentru a duce la bun sfârșit cele 90 de minute. Câştig de cauză au avut cei de la Orţişoara, care au punctat decisiv în minutul 29, prin Victor Opriş, intrat în careu, de unde, de la 14 metri, a înscris cu un şut pe jos, fructificând centrarea perfectă de pe flancul stâng a lui Anagor.

În mitanul secund nu s-a mai marcat nici un gol, în schimb în chiar ultimul minut de joc gazdele au suportat handicapul eliminării lui Claudiu Bîrsanu, roşu pentru un atac violent asupra unui adversar.

Dumbrăviţa: Ionuţ Iacob – Sorin Oneţ, Adrian Ştefan, Ionuţ Bîrză, Andrei Hodiş, Andrei Borlea (min 85, Raul Kovacs), Claudiu Bîrsanu, Adrian Scrob (min 62, Alin Paleacu), Florin Nohai, Valeriu Sofronea, Levente Izsak (min 82, Marius Cioancă).

Antrenor: Florin Macavei.

Pe bancă Arpad Mikloş.

Orţişoara: Gheorghe Stoianov – Cătălin Secotă, Paul Dănilă, Darius Viţan (cpt), Răzvan Solomon, Ionuţ Arghilean, Rafael Mirciov, Gabriel Gânju (min 55, Adrian Neagoie; min 92, Sebastian Janai), Victor Opriş (min 78, Petru Râmneanţu), Ifeanyi Anagor (min 88, Aleodor Sobolu), Aleksandar Radovan.

Antrenor Ghiţă Chimiuc.

Pe bancă: Daniel Vlad.

Arbitri: Cătălin Botaş – Bogdan Gheorgheoiu şi Daniel Paşca. Observatori: Daniel Ionescu şi Gabi Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.