Codrea: ”Portarul nostru a fost la înălțime”. Petruescu: ”Mai avem mult de lucru, în special la faza de finalizare”. FOTO: ACS Ghiroda – CSM Lugoj 1-0

Ultima sâmbătă a lunii ianuarie a propus un interesant joc amical între o divizionară D timișeană ce aspiră la câștigarea seriei ligii a patra și o grupare de Liga a III-a din județul nostru ce înșiră în ritm susținut meciurile de verificare: ACS Ghiroda – CSM Lugoj 1-0 (0-0). Câteva amănunte și fotografii, urmând a reveni cu detalii și pe marginea altor partide de pregătire…

După ce au jucat la Reşiţa, cu Şcolar din localitate, obţinând o victorie la limită prin golul lui Sergiu Precupanu, dar și la Boldur, unde au semnat un nou succes, la scor, cu 7-1, marcând Mario Porcescu – de 3 ori, același Sergiu Precupanu – două goluri, Caius Marta şi Eugen Miculescu, divizionarii C lugojeni au evoluat astăzi și în cel de-al treilea meci de pregătire în decurs de 5 zile, la Giarmata Vii, cu ACS Ghiroda, suferind prima înfrângere.

Antrenorul Cosmin Petruescu a folosit două garnituri diferite în cele două reprize ale partidei de la ora 12, utilizând tot efectivul pe care îl are la dispoziţie.

Astfel, divizionara C din Lugoj a apărut în repriza I cu Rusu – Socaci, Loga, Miculescu, Marta, Precupanu, Dobricean, Vlădia, Olariu, Pîntea și Porcescu, iar în repriza a II-a cu Iordache – Rotea, Mardare, Oraş, Ardelean, Poiană, Mânecan, Tudic, Precupanu (min. 60, Stoi), Pleşcan și Tătar.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 71, autor fiind, pentru gazda ACS Ghiroda, Octavian Firuţ, cu un şut la colţul lung prin fructificarea pasei primite de la Bârsan, de pe flancul stâng.

ACS Ghiroda a învins cu Filip – Albert (min. 46; Firuț), Gavriluţă, Protopopu, Zele, Gaidoş, Naidin, Mihuţ (min. 66, Bura), Pătraşcu (min. 35, Mancaş), Filimon (min. 68, Bârsan), Baranyi (min. 60, Rus). Antrenor: Paul Codrea.

+

La cald… la cald…

Paul Codrea: ”Ne bucurăm că am reuşit un rezultat foarte bun în faţa unei echipe foarte bune, cu o pregătire fizică excelentă, și care ne-a dat mult de furcă, dar portarul nostru a fost la înălțime. Jucătorii mei au jucat bine azi şi au luat în serios acest joc, chiar dacă a fost unul amical. Mă bucură prestaţia jucătorilor mei şi acest rezultat!”

Cosmin Petruescu: ”Am făcut un joc foarte bun, un antrenament fizic reuşit, şi sunt mulţumit de acest joc, chiar dacă rezultatul, ce este în plan secundar, nu mă mulţumeşte, mă deranjează. Dar rezultatele nu sunt acum prioritare. Este bine că jucătorii nu s-au accidentat şi am putut juca pe un teren bun, raportat la condiţiile meteo. Suntem în grafic din punctul de vedere al antrenamentelor fizice, dar mai avem mult de lucru la aspectele tehnico-tactice şi în special la fazele de finalizare, care au lăsat de dorit”. Următorul meci pentru lugojeni, marţi la Reşiţa, cu Metalul, iar apoi miercuri cu AS Recaş.

Vom reveni cu detalii și de la întâlnirile Ripensia – Şoimii Pâncota 2-1, Victoria Ineu – Millenium Giarmata 2-3, Olimpia Satu Mare – ASU Politehnica 2-2, dar nu numai, ci și cu rezultatele altor meciuri amicale, dar mai întâi imaginile…

Au arbitrat la Giarmata Vii: Raul Ciev – Petru Gaşpar și Horaţiu Lotrean, înlocuit din minutul 46 de Cosmin Ciublea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.