Codrea preia de două ori conducerea pentru Crișul, Zamfir apără la final punctele, la un penalty: ACS Poli – Chișineu Criș 1-2 (0-1)

Viață până la capăt cât se poate de grea pentru frageda garnitură timișoreană în sezonul de toamnă următor retrogradării clubului din Liga 2, ”violeții” abordând în această după-amiază ultima reprezentație acasă din tur la fragilul adăpost al unui unic punct adjudecat pe teren din precedentele 15 posibile. Iar cum la omul sărac nici boii nu trag, gazdele de pe penultimul loc au dat cu piciorul la potou șansei de a o egala pe a patra clasată, oportunitate irosită de pe punctul cu var: ACS Poli Timişoara – Crişul Chişineu Criş 1-2 (0-1).

Crișul se alinia vineri de la ora 14 pe ”Electrica” după o serie de 4 apariții fără înfrângere, ceea ce a elevat-o pe locul 4, victorioasă chiar la Hunedoara cu 1-2 și egală săptămâna trecută la Deva celor de la LPS Cetate, iar arădenii n-au ratat prilejul să-și echilibreze bilanțul în deplasări, 8 3 2 3. Implicit, o consolidare a poziției în careul fruntaș.

În schimb din nou înfrângere pentru poliştii timişoreni, a patra în tur pe teren propriu, după cele cu ACSO Filiași, U Craiova 1948 și CS Gloria Lunca Teuz Cermei. De astă dată, în etapa a XIV-a din seria vestică, în faţa celor de la Crişul.

Oaspeţi care au deschis scorul în minutul 28, prin Marian Codrea, cu un şut de la 12 metri, pe jos: 1-2.

După pauză, gazdele timișorene aveau să egaleze prin noul intrat Sebastian Velcotă, cu un şut de la 17 metri: 1-1.

Însă vizitatorii din Chișineu Criș au preluat din nou conducerea și în minutul 70, prin acelaşi Codrea, cu capul, din 6 metri: 1-2.

ACS Poli ar fi putut da lovitura în cele 3 minute de prelungiri, când a beneficiat de o lovitură de la 11 metri pentru un fault asupra lui Popa, comis de Onuţan, însă Oprea a şutat slab iar portarul Rafael Zamfir a apărat, păstrând cele trei puncte pentru echipa sa.

Finalul de tur îi va găsi pe timișoreni în deplasare la Târgu Cărbunești, în duelul direct al ultimelor două clasate, ”lanterna roșie” Gilortul cu penultimii, de la ACS Poli.

*

ACS Poli Timișoara: Mosoarcă – Sporin, Oprea, Chiriac, Popa – Dorobanțu, Mitre – Românu, Dobricu, Dincă – Daminescu.

Au mai jucat: Toboșaru, Românu, Iseini, Velcotă.

Pe bancă: Tașcă – Buga, Sevici, Turdean.

CS Crișul Chişineu Criş: Zamfir – Onuțan, Pavel, Calvin, Suslak – Piț, Ember, Cocian – Roșu, Marian Codrea, Ciornei.

Au mai jucat: Cîrstescu, Mateucă, Banoy.

Arbitri: Victor Hurducaș (Cluj) – Ioan Cozorici (Zalău) şi  Elena Mazilu (Cluj). Observator de arbitri Dan Miholcea (Bocșa), delegat de joc Marius Ștefan (Orăștie).

Rezultatele etapei a 14-a în C4 și programul ultimei runde a turului, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.