Codrea, prim triumf în D Timiş de la instalare: ACS Poli II – CS Ghiroda 1-2

Fără victorie în precedentele două meciuri de campionat, adică de la investirea ex-internaţionalului român Paul Codrea pe banca tehnică, Ghiroda a obţinut însă astăzi al doilea succes în deplasare în „D Timiş”, după acel 4-3 de la Şag, din etapa a treia.

Iar revenirea pe căi victorioase s-a consemnat tocmai în fief-ul unor alb-violeţi care în urmă cu două sâmbete încălecau pe primul loc, după ce dispuneau de liderul la vremea respectivă, Ripensia. Aşadar, în etapa a IX-a, de la mijlocul turului, a fost ACS Poli II – CS Ghiroda 1-2 (1-2). De fapt, Ghiroda mai învingea şi la mijlocul săptămânii, 5-1 (3-0) la CFR, însă în faza judeţeană Timiş a Cupei României.

Vom reveni şi cu fotografii de la jocul din Complexul „Dan Păltinişanu”, dar mai întâi considerentele…

A doua înfrângere consecutivă în campionat pentru elevii lui Adrian Săvoiu, care au luptat mult pentru a face uitat eşecul la limită de la Covaci, unde erau sâmbăta trecută detronaţi din frunte, fără însă a avea şi succes, şi asta pentru că s-a ratat cu noşalanţă din situaţii clare de a marca, prin Mailat, Sorescu şi Sântean.

Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Sebastian Mailat, scăpat singur pe flancul drept, de unde nu l-a iertat pe Filip, care s-a văzut învins: 1-0. Ocaziile au curs spre poarta oaspeţilor dar cei care au marcat au fost elevii lui Paul Codrea, în minutul 35, prin Mihai Hecsko, cu o lovitură de cap din 8 metri, în urma unei centrări perfecte a lui Zele, iar tot el ar fi putut răsturna scorul la 1-2 dar şutul de la 16 metri a fost respins de portarul Pap.

Totuşi, în minutele de prelungire ale primei părţi, oaspeţii au marcat prin Budur, după ce portarul Pap a respins în faţă şutul lui Bârsan, din careu.

ACS Poli II a dominat copios în partea secundă dar golul nu a mai venit, chiar dacă din minutul 57 a avut un jucător în plus, Zele primind cartonaşul roşu pentru un fault din postură de ultim apărător, asupra lui Mailat, scăpat singur şi oprit la 17 metri.

În minutul 76, acelaşi Mailat a fost aproape de egalare dar mingea a şters transversala, din lovitură liberă de la 20 metri, perpendicular pe poartă. Două minute mai târziu, gazdele cereau 11 metri la un henţ în careu dar jocul avea să continue, arbitru considerând că nu este cazul pentru un penalty.

Nici cele 4 minute de prelungire acordate de arbitru nu au mai adus nimic nou, aşa încât Paul Codrea a zâmbit la primul succes de la instalarea sa pe banca tehnică, în dauna unei echipe cu pretenţii la primul loc.

*

ACS Poli II: Eduard Pap – Alexandru Lazăr (80, Damir Totic), Cristian Bocşan, Harald Fridrich, Cristian Podină, Sebastian Mailat, Lucian Oprea (75, Patrick Potoceanu), Adrian Poparadu, Deian Sorescu, Cristian Pădurariu (46, Nicu Boldea), Andrei Sântean.

Antrenor: Adrian Săvoiu.

Pe bancă: George Nicolae şi Bogdan Bătrânu.

CS Ghiroda: Alexandru Filip – Sebastian Protopopu, Lucian Gavriluţă, Alexandru Albert, Mihai Hecsko (38, Alexandru Bârsan), Cosmin Mancaş, Alexandru Gaidoş (60, Ionuţ Baidoc), Brian Filimon (85, Bogdan Miheţ), Eduard Zele, Sebastian Budur, Alexandru Baranyi (93, Octavian Firuţ).

Arbitri: Eugen Gheorgheoiu – Nicolae Chiţoiu şi Laurenţiu Marian. Observatori: Iulian Spătaru şi Daniel Iovan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.