Corner, cap Severin, în primul minut de prelungiri: Dragşina – Chişoda 2-1 (1-1)

Real Dragşina a obţinut sîmbătă un al doilea succes stagional, la limită, în primul minut de prelungiri al partidei cu Chişoda, oaspete care a ajuns la a cincea deplasare fără victorie.

„Am dominat meciul de la cap la coadă însă, de cînd am venit, nu putem să corectăm cu nici un chip problema ratărilor. Am jucat bine dar din nou am ratat mult de tot”, ne-a spus la final Gheorghe Ilici, a cărui echipă, Real Dragşina, s-a impus cu 2-1 (1-1), catalogînd jocul drept un „meci frumos, de genul celor între primele clasate”.

„Nici nu mă aşteptam să nu batem astăzi, însă am jucat sub orice critică raportat la jucătorii avuţi în componenţă, şi chiar dacă ne-am creat unele ocazii, a fost prea puţin, vizavi de pretenţiile jucătorilor”, a spus după înfrîngere Adrian Rus, delegat al oaspetei chişodene, care, după două eşecuri la zero şi alte două remize, cu un total de 5 goluri marcate, n-a învins nici de această dată în deplasare.

CS Chişoda a ochit la 0-0 bara, prin Mariş, iar imediat după ce a fost egalată, cu puţine minute înaintea pauzei, a ratat un penalty, prin căpitanul Viţan, care în minutul 41 a şutat în dreapta portarului Cozacu, inspirat în intervenţia sa. Lovitura de la 11 metri a fost acordată la semnalizarea arbitrului asistent, după un duel Mena – Mariş.

În prealabil, în minutul 27, Magdaş deschidea scorul pentru oaspeţi, Bobu egalînd însă în minutul 39, după o greşeală a lui Glodean, dublată de ieşirea neinspirată a lui Sîrbu.

Primul minut de prelungire al partidei aducea golul de 2-1, reuşit de Severin în urma unei lovituri de colţ, cu capul, Roşu fiind executant, de pe dreapta.

Mai ales Anghel, dar şi Costescu, au ratat în dese rînduri pentru Real Dragşina.

„Dacă învingem miercuri, în jocul reprogramat la ora 17, cu Auto, am putea ajunge unde cred că ne este locul, între primele 8 cluburi din divizie, estimare pe care am făcut-o după cele văzute în acest început de campionat. Sub nici o formă nu eram însă de locul 16, cum eram clasaţi, iar astăzi am reuşit să depăşim o echipă bună, cu foşti divizionari la Poli II, dar care cred eu că ne-au tratat un pic de sus. Nu mai este însă Dragşina ceea ce era înainte, în cei 2 ani noi conturînd aici totuşi un pic de echipă, şi se vede, căci ne batem aproape de la egal la egal cu fiecare adversar… La CFR am avut 1-0 pînă-n minutul 70, la Sânnicolau Mare am pierdut pe nedrept cu 3-0. Slab am jucat la Peciu Nou, pentru că ne-am dus noi acolo cum a venit astăzi Chişoda la noi…”, ne-a mai spus Gheorghe Ilici.

CS Chişoda, care a primit gol rundă de rundă, resimte pe undeva absenţa fundaşului Gavriluţă, cedat sub formă de împrumut la Progresul Gătaia, în „Judeţ”, această despărţire avînd de-a face cu angajarea sa în cîmpul muncii, la Continental, ex-polistul completîndu-şi viaţa fotbalistică şi pe teren redus, în echipa de minifotbal a concernului, implicată în Campionatul „Alborz”.

Real Dragşina: Cozacu – Racoţi, Severin, Mena, Roşu – Sîrb (Dosa), Boangheş, Costescu – cpt., Bobu – Anghel, Cerna (Rigo). Pe bancă: Tcaciuc.

CS Chişoda: Sîrbu – Furdean, Petruş, Viţan, Berceanu (Ilcău) – Gherman, Glodean, Aldea, Vereşteanu – Mariş (Abu Lebda), Magdaş. Pe bancă: Holca – Golea, Danciu, Bulaichi, Udrea.

Real nu va conta nici miercuri pe Mărilă şi Micluţ, accidentaţi la genunchi.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.