Cosmin Petruescu: ”Am fost forțați în repriza a II-a să facem pasul înapoi”

Nici CSM Lugoj n-a reușit să știrbească procentajul maxim pe teren propriu al liderului ASU Politehnica Timișoara, care s-a impus și astăzi pe ”Știința”, cu 2-1 (1-1), rămânând în fruntea Seriei a IV-a.

petruescu

La final, antrenorul învinșilor, Cosmin Petruescu, de la CSM Lugoj, care n-a gustat încă în retur din cupa victoriei, s-a declarat foarte mulțumit de atitudinea în joc a elevilor săi, chiar dacă oaspeții n-au izbutit după pauză conservarea remizei înregistrate în repriza I: ”Am întâmpinat astăzi și unele probleme de efectiv, am fost forțați să improvizăm pe anumite posturi, dar nu ne-am prezentat aici în ideea de a ne așeza cu 2 închizători și 4 fundași și doar să bubuim mingile din apărare, ci am evoluat cu 2 fundași laterali proveniți din mijlocași, însă forța ofensivă a gazdelor ne-a împins să ne apărăm la un moment dat și cu cei pe care îi doream a avea mai multă prospețime pe faza ofensivă. Am fost forțați în repriza a doua să facem pasul înapoi, ceea ce nu ne-am dorit, dar astăzi atât am reușit. În orice caz, a fost o atmosferă excelentă, un fotbal bun, un teren impecabil și un public minunat, așa încât cei care au fost astăzi aici n-au avut ce regreta!”

Petruescu a explicat că problemele de efectiv l-au determinat să apeleze la improvizații, pe final și în privința căpitanului Eugen Miculescu. ”Pentru lipsa altui atacant, dar am avut probleme și la jucătorul nostru sub 19 ani, fundașul nostru central a suferit o entorsă etapa trecută, așa că a trebuit înlocuit cu un jucător senior, și a trebuit să găsim soluții în altă parte…”

Petruescu a mai spus: ”Sunt pe deplin mulțumit de atitudinea jucătorilor noștri pe tot parcursul meciului dar în unele momente nu am reușit să ne ridicăm din punct de vedere mental la înălțimea adversarilor noștri, obișnuiți cu publicul care reușește să îi împingă de la spate. În repriza a doua am fost nevoiți să ne retragem, deși nu ne-am dorit acest lucru.”

Legat de protestele jucătorilor lugojeni la faza deschiderii scorului, Petruescu a explicat că s-a aflat departe de locul cu pricina și că, prin comparație, prestația brigăzii de arbitri a fost superioară celor din runde precedente: ”Este a patra etapă în care sunt unele probleme dar cred că acesta a fost cel mai bun arbitraj de până acum în retur. Nu știu exact, am fost la 70 de metri la primul, la 40 de metri la cel de-al doilea, așa că mi-ar fi imposibil să spun dacă a fost sau nu. Dacă este să mă iau după cele spuse de jucători, acum, la rece… Dar nu mai contează…”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.