Cosmin Stan (Ripensia): ”Am făcut o greșeală foarte mare în repriza I, ne-am descoperit după primul gol…”

Precedentul meci fără gol marcat a coincis pentru Ripensia și cu ultimul eșec, înregistrat în penultima înfățișare acasă din campionatul trecut, 0-2 cu Timișul Șag, la finele lunii mai, dar înfrângerea de astăzi a avut marjele mai mari, și tocmai în duelul direct al primelor două clasate în Divizia D Timiș, fostul lider cedând întâietatea învingătoarei ACS Poli II, la doar 65 de ore după ce obținea calificarea în 16-imile Cupei României.

De la un șirag de patru victorii cu câte 6 goluri marcate, toate începând de la mediatizatul triumf cu 6-1 în Cupa României contra celor din Caransebeș, și cu o completare miercuri contra divizionarei C din Ineu, cu 2-0, la un usturător eșec cu 3-0 (3-0) pe terenul nou-promovatei ACS Poli II, iată o dovadă că, fie și atunci când pierde, Ripensia își ia rolul în serios, ca o reamintire a înfrângerii din preajmă, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, 2-6 cu ASU Politehnica, în prima partidă considerată acasă pentru galben-roșii în returul trecut.

Deși în superioritate numerică din minutul 47, fostul lider n-a mai comprimat handicapul de 3-0 iscat între minutele 17 și 36 al meciului de pe terenul I din Complexul ”Dan Păltinișanu”, coborând pe locul 2, după învingătorii lor. La final, Cosmin Stan, antrenorul principal al Ripensiei, a spus: ”Chiar nu ne așteptam, mă așteptam să survină o cădere undeva prin etapele 9, 10, 11, acolo am preconizat, anticipat, că am putea întâmpina un pic probleme de prospețime, dar din păcate lucrul acesta s-a întâmplat mai repede, chiar într-un meci cu o contracandidată, și nu aveam voie astăzi, dar am întâlnit un adversar foarte bine motivat, care mi-a plăcut foarte mult, și am văzut un jucător excelent, care ar trebui luat în considerare pentru prima echipă. Sorescu este un tânăr foarte bun, l-am remarcat de mai multe ori, iar azi a fost vioara întâi, practic azi ne-au bătut benzile laterale ale Politehnicii, pe care n-am știut să le blocăm. Am făcut o greșeală foarte mare în repriza I, și chiar dacă nu aveam prospețimea și nu eram cu capul aici, pe teren, am făcut greșeala ca după primul gol primit să ne descoperim, ne-am aruncat peste ei, și am primit foarte ușor golurile 2 și 3. Probabil că dacă intram mai strâns la pauză am fi putut reveni. Așa, a fost foarte greu la pauză să discutăm ce avem de făcut în repriza a doua, băieții au fost cu capul în pământ. Mă interesa doar atât, să arătăm atitudine în repriza a II-a, căci eram conștient că ne era foarte greu să ne mai apropiem ca scor, dar ca atitudine totuși pot spune că s-a schimbat și, chiar dacă n-am putut, măcar am vrut. În prima repriză, nici n-am putut, nici n-am vrut”.

Antrenorul învinșilor a răspuns apoi prin a explica faptul că o echipă nu stă, într-adevăr, într-un jucător: ”Zaluschi este un jucător de bază al Ripensiei dar nu se stă într-un jucător, nu ne putem plânge că nu joacă unul sau altul. În nici un caz n-am pierdut că n-a jucat Zaluschi, chiar dacă este un component de bază, de care Ripensia are nevoie, dar n-a contat foarte mult că n-a fost în teren la jocul de azi”.

Stan a mai explicat și că ”nu ascundem, am discutat cu foarte mulți jucători în perioada în care se puteau efectua transferuri, cu mai mult de 10 jucători de valoare, și n-am reușit să aducem nicicum un fundaș central, și apărem cu improvizații dar, la nivelul la care suntre în Divizia D, nu cred că este  atât de important că n-avem fundaș central de meserie. Noi am marcat foarte multe goluri dar când joci cu o echipă foarte bine organizată, dacă greșești și faci cadouri ca în repriza I, este mai greu să revii, este mai greu să ajungi în fața porții contra unei formații bine organizate. Clar, au fost mai buni fizic, mental și tehnic, dar și tactic, și îi felicităm pentru victorie!”

Cosmin Stan a apreciat însă și că sezonul este lung iar campionatul nu stă neapărat într-un rezultat: ”Au un față un singur punct iar atâta timp cât diferența nu este mai mare de 3 puncte, stăm la jocurile directe, după cel din retur. Campionatul nu este compromis de acest eșec, dar mă deranjează mai mult maniera în care am pierdut, căci nu mă așteptam să apărem atât de dezorganizat în prima repriză”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.