Cronica + FOTO. Ce ia codașei afară pe mere, ASU Politehnica dă în 10 pe pere acasă la spartul târgului

Ceea ce luau pe mere miercuri în împrejmuirea de la Șiria a ”lanternei roșii” Șoimii Pâncota, ASU Politehnica a risipit nonșalant astăzi de la 12 pe pere, spre spartul târgului, cedând pasul în ultimul sfert de oră al unui duel al nou-promovatelor: 1-3 (1-0) cu CS Luceafărul Oradea.

Iată așadar că după o primă victorie în deplasare în Liga 2, conturată după pauză cu 3-0 în etapa intermediară în deplasarea din județul Arad, formaţia timişoreană n-a izbutit și al doilea succes acasă din actuala campanie, din contră, nereușind nici măcar remiza, cum era cazul sâmbăta trecută pe Bega cu neînvinșii brașoveni, ci fiind întrecută spre finalul întâlnirii din etapa a IX-a de colega de clasament Luceafărul Oradea, care a depășit-o astfel în ierarhie, bihorenii fiind cei care au semnat în schimb cea de-a treia victorie.

Primul şut pe poartă i-a aparținut în minutul 6 lui Feher, de la 14 metri, Alin Constantinescu prinzând în doi timpi, iar după doar un minut centrarea lui Niţă de pe dreapta a fost reluată cu capul de Birău la colţul lung, Pap fiind bătut dar Moga respingând un gol ca şi făcut de pe linia porţii.

Deschiderea de scor avea să fie însă doar amânată pentru minutul 10, când Birău a prins un şut senzaţional de la colţul careului de 16 metri, din lateral dreapta, catapultând balonul în vinclul porţii: 1-0. Era pentru a cincea oară în cele 9 etape care ASU Politehnica să deschidă scorul, în două rânduri sfârșind prin a învinge la zero iar în alte două cazuri prin a pierde, cu 2-3 respectiv 4-1. Ce avea să fie astăzi? În amicalul din vară, tot aici, cu puțin peste două luni în urmă, se înregistra un 2-3 favorabil celor din Țara Crișurilor.

Acum, cu Bilia retitularizat și Dănăricu respectiv Niță preluând față de deplasarea de miercuri rolurile lui Ghinescu și Vucea, ”violeții” trăgeau nădejde că seria de două apariții acasă fără înfrângere după acele prime două eșecuri cu goluri multe avea să se prelungească, însă eliminarea căpitanului fundaș Telescu înaintea ultimului sfert de oră avea să-i coste un al cincilea eșec stagional.

Până atunci, în minutul 22, Cigan a intrat în careu și a căzut artistic la un duel cu Todorov, dar nu l-a putut și impresiona pe arbitru, care i-a arătat în schimb cartonașul galben, pentru simulare. Însă și un nou atac periculos al oaspeţilor, prin Feher, care a încercat din nou vigilenţa lui Constantinescu cu un şut de la 16 metri, dar din nou portarul a fost la post, respingând mingea şi apoi prinzând-o în 2 timpi.

Se putea solda cu un gol în minutul 42 o simplă aruncare de la margine a lui Motreanu, care a trimis lung spre Telescu, acesta prelungind pe spate iar Niţă şutând de la 7-8 metri peste transversală.

Dat fiind că timpul curgea totuși în favoarea alb-violeților, se părea că timişorenii vor izbuti apărarea rezultatului fie și foarte fragil, dar nu a fost aşa, întrucât bihorenii au schimbat treptat efectivul dar și registrul, tot mai incisiv, beneficiind mai întâi de o lovitură liberă de la 20 metri ca un semnal de alarmă, Bedea şutând puţin pe lângă stâlpul din stânga jos. Parcă se prevestea egalarea după această primă mare ocazie de gol…

Totuși, în minutul 65, Constantinescu l-a lansat de la centrul terenului pe Blănaru, care a plecat nestingherit spre poartă dar a şutat din poziţie bună peste transversală, semn că poliștii mai aveau la o adică gloanțe, doar că le risipeau prea ușor. Și totul costă… Iar după ce a ieşit Birău, înlocuit cu Gălan, trei minute mai târziu, Telescu a faultat aproape de careul de 16 metri, stupoare, arbitrul acordându-i al doilea cartonaș galben şi eliminând căpitanul gazdei. Din faza fixă, în minutul 75, Păcurar a şutat la colţul lung şi portarul Constantinescu nu a avut nici o replică, dar nici zidul nu l-a ajutat… 1-1.

Oaspeţii au avut o nouă ocazie prin Țegle, în minutul 78, care a trecut prea uşor pe lângă Taub dar şutul acestuia a trecut și milimetric pe lângă stâlpul porţii din dreapta. Această ocazie a prevestit golul doi, reuşit de bihoreni la o incursiune pe flancul drept a lui Bedea, care a centrat exemplar şi, cu capul din colţul careului de 6 metri, acelaşi Raul Păcurar a înscris: 1-2.

S-au arătat patru minute de prelungiri dar gazdele în inferioritate numerică n-au mai putut face nimic în sensul egalării, în schimb orădenii, pe un nou contraatac, au mai obținut și un penalty, Roşu fiind agăţat în careu de portarul Constantinescu, care a primit cartonaşul galben. A executat cu mare emoţii Arnăutu, portarul respingând dar mingea ricoşând din bara laterală în plasă. Suficient pentru a doua victorie la rând în deplasare în contul trupei preluate la începutul acestei luni de Eric Linkar: 1-3.

O altă nou-promovată, Sepsi Sfântu Gheorghe, va vizita Timișoara peste două etape, dar până atunci alb-violeții vor căuta să mai dreagă busuiocul într-o altă deplasare lungă, la Afumați.

*

ASU Politehnica: Alexandru Constantinescu – Daniel Motreanu, Laurenţiu Telescu – cpt., Miodrag Todorov, Carol Taub – Dănuţ Bilia, Dan Constantinescu, Daniel Birău (min. 69, Cristian Gălan), Bogdan Dănăricu (min. 56, Daniel Mărgărit), Patrick Niţă – Blănaru (min. 75, Alexandru Bădăuţă).

Antrenor: Sorin Brindescu.

Pe bancă: Alexandru Mitrea , Andrei Ţugui, Marco Giuricici, Arthur Teuţ, Daniel Mărgărit.

CS Luceafărul: Ed. Pap – Balea – cpt., Fl. Ilie, Moga, Ban – Feher (min. 61, Arnăutu), Păcurar, Balla (min. 37, Roşu), Bedea – Cigan,  Lukacs (min. 56, Țegle).

Antrenor: Erik Lincar.

Pe bancă:  Goia, Costea, Hlinca, Sorian.

Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova); asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Fluieran Nicuşor (Craiova). Observatori: Jiga Dan (Bistriţa) şi Constantin Pintilie ( Râmnicu-Vâlcea).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.