CS Balotești scapă de ”lanterna roșie” prin a învinge în premieră în noul sezon, 2-0 cu ACS Poli, peste care sare în clasament

Autoare a doar 4 goluri în primele 7 jocuri fără victorie în cont în Liga 2 și eliminată din Cupa României la Turnu Măgurele de AFC Turris-Oltul, codașa ilfoveană CS Balotești s-a lepădat însă astăzi de ”lanterna roșie” a eșalonului secund, pe care o deținea deja din etapa a doua cu doar o întrerupere după cea de-a șasea, grație întâiului triumf în ediția 2018-2019, 2-0 (1-0) cu o retrogradată din Liga 1 ajunsă la cel de-al patrulea eșec succesiv în campionat, ACS Poli fiind înfundată astfel pe penultima poziție de gazdele învingătoare, care i-au preluat locul, 18.

Dezastru pentru timișorenii căzuți din elită în matineul de astăzi de la ora 11 de pe arena comunală din Balotești, unde n-au putut evita norma primirii măcar unui gol etapă de etapă din noul sezon, înregistrând a patra înfrângere fără replică în afara Banatului de la începutul campionatului.

Vizitatorii sperau la mult mai mult cu ocazia acestei ieșiri din etapa a opta, și datorită faptului că ilfovenii nu s-au impus până acum acasă în campania în curs, cedând mai întâi cu 0-3 nou-promovatei Petrolul iar apoi remizând 1-1 cu Daco-Getica București și 2-2 cu Dacia Unirea Brăila, care a preluat astăzi ”lanterna roșie” prin a-i egala la puncte pe bănățeni în ciuda unei remize cu goluri smulse în capitală, însă slăbiciunile garniturii îndrumate de Ștefan Nanu au fost exploatate de CS Balotești, semnatară astfel a primului triumf pe propria arenă din 5 mai, când dispunea cu 2-1 în etapa a 33-a din stagiunea anterioară de dunărenii în suferință, triumf în urma căruia nu mai învingeau acasă, 0-0 cu Chindia și 1-4 cu Academica pe finele ediției precedente.

A fost un duel surd și șters al ocupantelor a două dintre ultimele 3 poziții ierarhice în Liga 2, iar odată ce una dintre formații a înscris primul gol, în minutul 33, și turnura partidei a început decisiv să încline favorabil grupării la conducere pe tabela de marcaj, beneficiară și a avantajului terenului propriu. Echipa cu cele mai puține goluri marcate în cont desfăcuse deja defensiva cu cele mai multe goluri încasate, iar cum ACS Poli se abonase în precedentele 7 etape la primirea în medie în repriza a II-a a aproape două goluri, nu mai puțin de 13, existau premizele ca timișorenii să mai scoată balonul din propria plasă și după pauză.

Ceea ce inevitabil s-a și întâmplat, 2-0 (1-0), ACS Poli suferind astfel a treia înfrângere consecutivă tot în fața unei grupări ilfovene, după recentele eșecuri cu 1-0 (1-0) la Clinceni și 1-2 de la 1-0 la pauză sâmbăta trecută cu CS Sportul Snagov.

Timișorenii nici n-au izbutit să înscrie pentru a treia oară în ultimele 4 etape, în care s-au ales cu un singur gol marcat, de Pop, cu capul, alunecând și mai mult în clasament la finele unui joc abordat cu Bocșan revenit în defensivă după 3 runde, Basic fiind în schimb suspendat, dar și cu Denis Golda titularizat în premieră în noul campionat, preluând astăzi ștafeta de la Octavian Drăghici, în vreme ce Bîrnoi, din primul minut în primele 6 etape dar nu și sâmbăta trecută, a reintrat în cadru însă abia până înaintea pauzei, când a făcut loc debutului lui Keita.

Deriva lui ACS Poli se acutizează iar codașa n-a așteptat invitații speciale, mai întâi Alexandru Stoica fructificând în minutul 33 din avanposturi centrarea fundașului lateral Dedu din lovitură liberă iar apoi, în minutul 64, ex-jucătorul lui ASU Politehnica Timișoara, Cornel Predescu, reluând de la 6 metri recentrarea atacantului Vasile Mihai la șutul centrare al fundașului Flămânzeanu: 2-0.

O înfrângere amplificând vria timișorenilor, aflați în cel mai delicat moment de la lansarea clubului în vara lui 2012 dar și în fața altor dispute dificile, acasă cu Pandurii, la Metaloglobus București și pe teren propriu cu Chindia Târgoviște.

Eșecul oaspeților în Ilfov s-a înscris însă în nota generală a meciurilor jucate de la ora 11 în etapa a opta din Liga 2, majoritatea vizitatorilor încheind pe scut. Astfel, după ce și UTA s-a înclinat joi la Snagov, cu 2-1, astăzi a venit și rândul piteștenilor să sufere întâia înfrângere în noul campionat, 1-0 (0-0) la Bacău, unde pentru nou-promovata Aerostar a marcat Buhăcianu în minutul 68, la limită cedând afară și ex-prim-divizionara redenumită Daco-Getica, 2-1 (1-0) pentru Energeticianul la Petroșani, Vlad Rusu înscriind în prelungirile reprizei I dar și în minutul 90, după ce Voicu egala în minutul 82 dar și era eliminat câteva minute mai apoi. Cel mai clar a pierdut afară Ripensia Timișoara, cu 5-2 (2-1) la Târgu Jiu, excepția fiind oferită de penultima clasată Dacia Unirea Brăila, 2-2 (1-1) în capitală la Metaloglobus, fără însă ca dunărenii să evite chiar și așa alunecarea pe ultima poziție, după ce au fost conduși încă din minutul 3 din lovitură liberă și au răsturnat ulterior scorul în minutele 18 și 52 – din lovitură de la 11 metri, fiind însă egalați tot de pe punctul cu var în minutul 75, de Ghenovici. Iar capacul a fost pus de înfrângerea în deplasare a ex-liderului Academica Clinceni, cu 1-0 (0-0) la Sânmartin, Ludușan înscriind pentru Luceafărul în minutul 87 al jocului de la ora 12:30, penultimul al zilei în Liga 2.

*

CS Baloteşti: Fulga – Dedu (87, R. Mihai), Marciuc – cpt., Flămânzeanu, N. Filip (80, Clătinici), Ghiţă, Predescu, Neagu, Gojnea, Stoica, V. Mihai (76, G. Mihai).

Rezerve: Iordan – Paraschiv, O. Mihai, Niculae.

Antrenor: Florin Nofitovici.

ACS Poli Timișoara: Smaranda – Haruţ, Bocşan, Melinte – cpt., Rudolf – Pop, Codrea – Bîrnoi (40, Keita Maudo), D. Filip (87, Toboșaru), Velcotă (58, Stere) – Golda.

Rezerve: Contra – Ciurariu, Drăghici, Românu.

Arbitri: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică) – Doru Zamfir (Slatina) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria).

Rezultatele și programul etapei a VIII-a în Liga 2, clasamentul actualizat și programul rundei viitoare, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.