CS CFR Simeria – LPS Banatul 1-0 la juniori B

LPS Banatul a pierdut sâmbătă de la ora 14 în deplasarea din etapa a XVIII-a a Campionatului Național FRF de juniori B, timișorenii primind un unic gol pe terenul lui CS CFR Simeria, după pauza întâlnirii din Seria 5.

Juniorii din județul Hunedoara, excelent plasați pe podiumul seriei vestice, au învins cu 1-0 (0-0), într-un duel din prima jumătate a ierarhiei.

La final, profesorul Florin Filip, de la cârma timișorenilor, a explicat că ”prima repriză a fost la discreția noastră, iar gazdele n-au trecut de centrul terenului, toate mingile fiind degajate dintr-o apărare supraaglomerată în căutarea jucătorul lăsat în față și în speranța evadării pe contraatac. Și astfel au și scăpat la începutul reprizei a doua, înscriind. O dată a fost de-ajuns. Mingea a căzut în fața fundașului nostru central, neinsipirat în acea fază, și care i-a permit unui adversar să profite. A venit lansat din urmă, a scăpat singur cu portarul și a înscris…”

Mâhnirea antrenorului Filip a fost dublată de ceea ce a catalogat ca fiind o manieră de arbitraj ”mai mult decât tendențioasă. Am jucat în zece circa 30 de minute din repriza a II-a, Milcu fiind eliminat pentru două cartonașe galbene, ambele fiind însă nemeritate. La al doilea cartonaș galben, i-a sărit mingea și n-a putut șuta oportun, iar un adversar l-a deposedat prin alunecare cu șpițul. Din inerție a rezultat un fault, dar care nu era de galben. Nu știu de când nu mai ai voie în fotbal să încerci să șutezi la poartă!? S-a dictat fault și acordat cartonaș galben pentru o presupusă imprudență. Am avut însă în plus și un gol anulat pe motiv de fault la portar…”

LPS Banatul: Ciută – Bura-Coț, Duma, Știrbu, Maxim – Cluci, Ferțu, Laslo, Dan, Mura – Milcu.

Au mai jucat: Mihai, Stanislav, Fulga.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.