CS Dumbrăviţa – Pobeda Dudeştii Vechi 2-3 (1-2)

Etapa a XXX-a a Diviziei D Timiş a demarat marţi seară pe arena „Textila”, cu jocul dintre CS Dumbrăvița și Pobeda Dudeștii-Vechi, disputat în devans, pentru a permite oaspeţilor să efectueze în weekend o deplasare în Bulgaria.

Pobeda a început în forță încă din primele minute, Nicolae Leban deschizând scorul în minutul 4. Ocaziile au continuat pentru Dudeştii Vechi însă golul înscris de Ioan Kalapiș în minutul 23 a fost anulat pe motiv de ofsaid. În pofida acestui fapt, Pobeda şi-a regăsit ritmul, peste două minute reușind să ridice scorul la 0-2 prin golul marcat de Fabian Novac.

CS Dumbrăvița a început să dea semne de revenire în joc, Bârsanu izbutind să înscrie din penalty, în minutul 32, şi ducând scrorul la 1-2. Pe sfârșitul  primei reprize jocul a devenit mai palpitant, existând ocazii de ambele părți, dar nefructificate…

Repriza a doua a debutat cu Pobeda în atac şi ocaziile nu au încetat să apară, atât Novac cât și Briciu periclitând buturile adverse din lovituri libere în minutele 67 respectiv 69. Prima schimbare s-a produs la echipa oaspete, Augustinov fiind înlocuit cu Budur în minutul 71, iar înlocuirea şi-a făcut efectul, Pobeda majorând scorul la 1-3 prin reușita lui Novac din minutul 75. S-au mai produs alte doua schimbări la Pobeda, în minutul 83 părăsind terenul Kalapiș și fiind introdus Blaga iar în minutul 88 Boboiciov  fiind înlocuit de Șerban datorită unei accidentări. Prelungirele le-au aparținut gazdelor, dumbrăviţenii reușind să mai înscrie un gol prin Bălan: 2-3.

Pobeda Dudeştii Vechi a intrat în teren cu Stoianov (1) – Gabără (16), Boboiciov (6), Leban (15), Horodincă (2), Rusu(5), Briciu (10), Ologu (9), Augustinov (19), Kalapiș (11), Fabian Novac (7), iar cei de la Cs Dumbrăvița cu Mikloș (12) –Marincu (3), Moga (15), Ciubatoriu (18), Ferlai (5), Ursu (14), Moraru(8), Cosma (2), Kovacs(10), Giurgiu(9). Pe banca de rezerve la Pobeda s-au aflat Budur(8), Șerban(20), Blaga(13), iar la echipa gazdă Iszac (11), Bălan (7), Koszma (4), Puiu (80).

Cartonașele galbene s-au acordat în număr mare, şase în total, câte trei pentru fiecare echipă. De la Pobeda, care în runda a XXXI-a va evolua tot în deplasare, la Chişoda, au fost avertizaţi Gabără și Boboiciov în minutul 31 și Blaga în minutul 85, iar la CS Dumbrăvița Terlai în minutul 41, Iszac în minutul 62 și Ursu în minutul 66.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.