Scorul etapei, surprinzător, la CS Ghiroda – Chişoda 8-1 (1-1)

Cu excepţia eşecului la scor de forfait pe „Ştiinţa”, CS Ghiroda a tot învins meci de meci, sâmbătă fiind al şaptelea cu zâmbetul pe buze, mai ales că a atins propriul record în acest sezon dar şi al etapei a noua: 8-1 (1-1) cu CS Chişoda. Oaspeţii, cu un mijlocaş între buturi, au primit 6 goluri în ultima jumătate de oră…

Emanuel Pătraşcu: goluri pentru Ghiroda

CS Ghiroda – Chişoda 8-1 (1-1): Mediop a deschis scorul în minutul 4, Pătraşcu a adăugat două goluri, dintre care unul din penalty, cel de 2-1, în minutul 47, Dragodan încă 3 goluri, Baranyi şi Costescu respectiv Petruş, care egala în minutul 30.

Mediop a deschis rapid scorul, în minutul 4, când l-a forţat pe Viţan să greşească, plasând balonul lângă bară, dar când Petruş a egalat în minutul 30, se părea că vicecampioana din 2012 va face cumva faţă celei din 2013, chiar dacă oaspeţii au început partida cu Aldea între buturi dar nu cu un goal-keeper de meserie.

Iar Aldea n-a mai avut ce să facă la penalty-ul din minutul 47, acordat după ce Vasîncă l-a faultat pe acelaşi Mediop, în urma centrării lui Costescu, iar Pătraşcu a transformat.

Acelaşi Pătraşcu făcea 3-1 în minutul 60, de unde lucrurile au luat-o la vale pentru mijlocaşul central din poarta Chişodei.

Fără Sârbu, portar suspendat pentru cartonaşul roşu văzut în eşecul cu 1-6 de miercuri, acasă cu ASU Politehnica, dar şi fără Berceanu – învoit, în vreme ce Holca, Gherman, Asoltanei şi Ilcău au fost iluştri absenţi, CS Chişoda a înregistrat a doua înfrângere la scor în 4 zile.

Iar printre marcatori s-a numărat azi şi golgeterul sezonului trecut în D Timiş, Alexandru Baranyi, cu un şut respins de portar bară-gol, tot puncherul mai având şi o bară, ca şi în cazul lui Constantin Popa, dar mai oferind şi 3 pase de gol. Aşadar golgeterul s-a transformat în servant pentru alţi marcatori!

Din păcate, centralul Nanu, în fruntea unei brigăzi din Lugoj, a avut o prestaţie cu erori, dar poate că aşa se întâmplă când nu poţi fi pe fază, datorită kilogramelor în plus şi a lipsei sprintenelii, ca o întrebare în privinţa modalităţii de trecere a testelor fizice. În consecinţă, deloc de mirare că n-a văzut infracţiuni asupra lui Golea, la 1-0, respectiv Petruş, la 3-1, împins fiind de Ionaş, faze care n-ar fi alterat cursul jocului dar care s-au derulat totuşi în suprafaţa de pedeapsă…

*

CS Ghiroda: Mercescu – Stanciu (45, Costrescu), Ionaş (45, Gruber), Mureşan – C-tin Popa, Străuţ (60, Andrei Marius), Dragodan Pătraşcu (70, Bura), Baranyi – cpt. Mediop

Pe bancă: Toma.

La gazde au absentat Ioan Popa – accidentat, Andrei Bogdan, aflat în concediu, şi Gabriel Giuchici, prezent cu grupa de copii a clubului la „Memorialul Dumitru Triţoiu” din Freidorf, unde s-a clasat a treia, cealaltă grupă, „mai mică”, fiind crescută de Emanuel Pătraşcu.

CS Chişoda: Aldea – Vasîncă, Abu Lebda, Viţan, Vereşteanu – Crişanov, Bungău, Petrovici, Tismănariu (Uşurelu; Rigo) – Petruş, Golea (Stanciu).

Ghirozenii se vor deplasa la FC Auto iar apoi vor primi vizita Girocului.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.