CS Nova Mama Mia Becicherecu Mic – AFCM 2012 Reşiţa 6-0: Hodiş dă tonul la scorul sezonului! Succes record în C pentru Mama Mia

Mama Mia ce golaveraj au mai făcut vineri după-amiază elevii lui Sorin Bălu în runda a 10-a a Diviziei C4, 6-0 acasă cu AFCM Reşiţa 2012, în faţa căreia şi-au uşurat misiunea printr-un gol marcat deja în minutul 3.

Astfel, timişenii au reuşit cea mai clară victorie în anii petrecuţi de Mama Mia Becicherecu Mic în liga a treia, înregistrând totodată şi scorul sezonului în C4. Mai mult, gazdele au lăsat necoapta trupă cărăşeană la 5 puncte în urmă, cu o etapă înaintea încheierii turului, care va coincide pentru CS Nova cu o deplasare la fruntaşa FC Caransebeş.

A fost aşadar Mama Mia – AFCM Reşiţa 6-0, prin reuşitele lui Hodiş, în minutele 3 şi 28, Zoran Radu, în minutele 41, din penalty, şi 43, Telescu (58) şi Centea (77). Oaspeţii, pregătiţi de Dan Boltaşiu, şi avându-l alături pe banca tehnică pe Ciprian Urican, au rămas astfel cu numai 4 goluri înscrise pe teren în 8 meciuri.

Hodiş a făcut net diferenţa în prima parte, finalizând o acţiune individuală, în care a intrat în careu şi a ochit colţul lung în minutul 3: 1-0. Ulterior, acelaşi Hodiş avea să marcheze după mijlocul primei părţi dintr-o centrare de pe dreapta expediată de Ştefanovici, la care a pus latul, iar Zoran Radu a dublat diferenţa cu goluri în scurtă succesiune, ambele pe finele primei părţi, dintre care primul din penalty, dar obţinut tot de Hodiş, care şi-a făcut datoria, ca vârf.

Radu a mai prins apoi un stîng din afara careului, aproape de vinclu, mărind proporţiile scorului, 4-0, încă înaintea pauzei.

La reluare, nu mult a trecut şi căpitanul – fundaş central a reuşit un gol memorabil, Laurenţiu Telescu transformând o lovitură liberă de la centrul terenului, bară transversală – gol, cu concursul portarului cărăşean, surprins la 11 metri în faţa liniei propriei porţi: 5-0.

Centea a marcat şi el, după intrarea în joc în minutul 52, la capătul unei acţiuni individuale, înscriind la colţul lung: 6-0.

„Joc bun al echipei mele! Jucătorii au arătat că ceea ce pregătim la antrenamente se poate pune uşor în aplicare dacă sunt concentraţi şi preocupaţi să joace ceea ce li se spune”, a remarcat la final Sorin Bălu.

*

Mama Mia (4-3-3): Rusu – Miheţ, Telescu (50, Mancaş), M. Toma, C. Toma (60, Luţă) – Zurbagiu, Radu (52, Centea), Negruţ  – Ştefanovici, Hodiş, Molcuţ (75, Silaghi-Perju).

Pe bancă: Culda – Magdaş, Damian.

*

Rezultatele etapei a X-a:

Jiul Rovinari – Vulturii Lugoj 4-1: Zamfir (39), Frăţilescu (43, 46), Şoşoi (88) – Radosav (90)
FC Avrig – FC Caransebeş 2-3: Frăţilă (60 – pen., 66) – Feneş (50), Gheju (74), Goşa (84)
FC Hunedoara – Pandurii II Târgu Jiu 1-0: Suciu (50)
Millenium Giarmata – Muncitorul Reşiţa 1-1: Jichici (70) – penalty – Lazarovici (55)