CS Unirea Giroc – Cocoșul Orțișoara 0-3: liderul tranșează clar derby-ul

CS Unirea Giroc – Cocoșul Orțișoara 0-3 (0-2), într-un duel derulat sîmbătă în Seria I a Campionatului Județean Timiș.

Unirea Giroc - Cocoșul 0-3, în derby-ul Seriei I în Județ

Pe un timp excelent și un gazon splendid, cum am dori să vedem pe mai multe terenuri de fotbal din județul Timiș, s-au întâlnit ocupantele primelor două locuri, iar câștig de cauză a avut liderul seriei, care a plecat acasă cu cele trei puncte și totodată au încheiat conturile în această serie.

Jocul a fost la discreția oaspeților, care au jucat cu o ambiție mai mare decât adversarii lor, demonstrând că nu este o întâmplare locul pe care îl ocupă. Cocoșul a reușit deschiderea scorului în minutul 20, prin Claudiu Balint, care a înscris la coltul lung, în urma unei centrări de pe partea dreaptă, a lui Topor. Gazdele au forțat egalarea dar șuturile trimise de Cătău, Ardelean și Moricz nu au reușit sa-l învinga pe portarul Caraion.

Cu trei minute înainte de pauză vizitatorii și-au mărit avantajul, în urma unui corner executat de Colf, la care Ivănescu, cu capul, a trimis mingea în plasă. În mitanul secund oaspeții au reușit să mai înscrie golul trei, asigurâdu-și totodată victoria și distanțându-se în clasament cu șapte puncte față de ocupanta locului secund, prin Traian, cu ajutorul barei din stînga, în urma unei pase venite de la Cornea.

Giroc: Sziklai – Dumitru, Cocora, Trandu, Ioviță, Ardelean (min. 50 Râmneanțu), Moricz, Maftei (50 Aga), Duțu, Cătău (min. 60 Bizău), Pascu (min. 70 Sere).

Antrenor: Orlando Trandu

Orțișoara: Carlaion – Roman (min. 75 Cornea), Balint (min. 80 Resteman), Ciceo, Moisa (min. 65 Valea), Ivănescu, Traian, Colf, Topor, Pop, Poali (min. 60 Bâru).

Antrenor: Lucian Belinceanu. Pe bancă: Ulmet, Duda.

Arbitri: Horea Mureșan – Marian Laurențiu și Horațiu Lotrean. Observatori: Cornel Făniță și Traian Dejeu.

La cald…

Orlando Trandu: ”Le-am făcut două goluri cadou de iepuraș. Îi felicit pe adversari pentru victorie și le doresc baftă în continuare iar noi mergem tot înainte, măcar locul doi să îl ocupăm, chiar dacă nu se premiază”.

Acest articol a fost publicat în Exclusiv, Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.