CSM Lugoj, a cincea oară în retur cu minim 6 goluri în cont

Campioana Diviziei D Timiş, CSM Lugoj, a mai cîştigat şi sîmbătă cu rezultatul unui set tenisistic, 6-2 la Bobda, cu nou-promovata Avîntul, reuşind pentru a cincea oară în acest retur de campionat să înscrie minim 6 goluri, acum graţie „dublelor” lui Flavius Tulcan, Remus Barburescu şi Lucian Stoica, într-un joc din antepenultima etapă a Diviziei D Timiş.

Flavius Tulcan, CSM Lugoj, a întors sîmbătă rezultatul, rapid, de la 1-0 la 1-2

Aflaţi cu numai două săptămîni şi jumătate înaintea barajului de promovare în Divizia C, ce va avea loc la Caransebeş, cu Pandurii Cerneţi (Mehedinţi), lugojenii au apăsat pe accelerator exact atît cît era necesar, trecînd la pas de o foarte modestă componentă a eşalonului patru timişean, şi care a intrat serios în hora retrogradării, după doar 3 victorii obţinute în întreg returul.

De fapt, dacă ar fi forţat, CSM Lugoj şi-ar fi putut ridiculiza adversarul, o Cenuşăreasă în retur, cînd Avîntul a tratat întrecerea cel puţin cu superficialitate, dacă nu într-o desconsiderare a competiţiei, regăsindu-se acum în postura de a încerca prin orice mijloace salvarea de la retrogradare, chiar şi prin unele mai puţin ortodoxe, cu apeluri în dreapta şi-n stînga. Deloc de mirare, ţinînd cont că Divizia D Timiş poate fi şi un Eldorado, sub blajina oblăduire a înaintatului în vîrstă AJF Timiş.

Revenind la joc, codaşa a deschis scorul în minutul 10 dar CSM Lugoj a egalat prompt, 1-1 prin Tulcan, cu un stîng de la 30 de metri, în minutul 15, şi a preluat conducerea, 1-2 prin acelaşi golgeter Tulcan, în minutul 25, cînd a ochit colţul lung, cu stîngul, dintr-o lovitură liberă. 1-3 a fost opera lui Remus Barburescu, din serviciul lui Stoica, în minutul 35, după care gazdele din Bobda au redus la 2-3, în minutul 45.

2-4 a trecut tot în contul lui Remus Barburescu, în minutul 62, Bota fiind autorul centrării, după care a ieşit la rampă, pe final, şi Lucian Stoica, autor a două goluri.

„Am învins fără nici un fel de problemă. Este normal să începem mai greoi pentru că am modificat recent structura antrenamentelor şi vineri avem pregătire fizică, motiv pentru care ne intrăm mai greu în joc. Băieţii au reuşit şi astăzi un meci bun, în care ne-am creat multe alte ocazii”, a spus la final Cosmin Stan, antrenor al cîştigătoarei seriei.

CSM Lugoj: Micşa – Moza, Hromei, Rebenciuc – Stoica, Patrona, Bota (65, Argatu), Ploscariu (71, Ardelean) – Gruneanţu (60, Dobra), Remus Barburescu, Tulcan (70, Belciug). Pe bancă: Dragostin – Anghel, Vînătu.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.