CSM Lugoj, al doilea 1-0 la rând, prim succes acasă. Bozian, 2-0 la bare

CSM Lugoj a spart gheața și acasă în noul campionat, vineri de la ora 15, la a treia tentativă, un unic gol marcat spre mijlocul reprizei a doua fiind suficient pentru a depăși cea mai poroasă defensivă din Seria a IV-a înaintea acestei a șasea runde.

Încă neînvinși în 3 deplasări, în care s-au impus de două ori și tot de două ori n-au primit gol, week-end-ul trecut dispunând cu 1-0 de UTA Bătrâna Doamnă în județul Arad, cei de la CSM Lugoj au conturat așadar al doilea 1-0 succesiv, izbutind astfel primul succes acasă după reprezentații în fața propriilor suporteri încheiate cu goluri primite, 2-2 la debut cu Performanța Ighiu și 0-2 cu CSM Școlar Reșița.

Exact ca și anul trecut, când încheia turul din C4 printr-un 1-0 acasă în etapa a XV-a, pe 4 decembrie, grație unui gol după pauză, suficient pentru a ierna cu 9 puncte mai mult decât învinsa sa sosită de sub Cetate, CSM Lugoj a trecut astăzi cu un rezultat identic de aceeași grupare din Deva 1-0 (0-0) mulțumită reușitei lui Precupanu din minutul 62, după o acțiune pe stânga a lui Rus, urmată de o centrare, finalizată cu un voleu de la 10 metri, cu stângul, în plasa laterală.

Timișenii au conturat astfel un bilanț 3-2-1 cu care înnoptează pe podium, pe locul 3 și la patru puncte în urma Naționalului și Industriei, în vreme ce până astăzi cea mai șubredă apărare din serie n-a mai încasat precum în ieșirile sfârșite pe scut cu 5-1 la ACS Poli II și 6-3 la Sebiș, dar tot a cedat.

Cu mai multe indisponibilități, Silaghi-Perju, Olariu – care a suferit o contractură musculară la gât, Horcea – care mai are de ispășit alte două etape de suspendare, și Loga, care a suferit o intervenție chirurgicală la dantură, CSM Lugoj și-a creat ocaziile mai numeroase și mai mari, încă din minutul 8, când Rus a scăpat din marcaj, rămânând 1-1 cu portarul, dar a șutat peste buturi.

Tot în prima parte, Bozian a declanșat un atac pe dreapta, urmat de centrare, în urma recentrării în careu tot el driblând 2 oponenți și culcând portarul, dar șutând în bara laterală.

Lucian Stoica, unul dintre cei 2 jucători introduși pe parcurs de antrenorul Cosmin Petruescu, a periclitat și el în repriza a II-a buturile Cetății, cu un lob peste portar, dar totuși respins de goal-keeper.

CNS Cetate Deva, cu un antrenor nou în persoana lui Viorel Tănase, care a apelat de la pauză și la Velici, și cu jucători experimentați în componență, având apariții în eșaloane superioare, și-a vândut scump pielea, însă n-a reușit egalarea, scăpând în schimb de primirea unui nou gol în final, în minutul 90, când, evadat pe contraatac, Stoica s-a lansat perpendicular spre buturi, fiind însă agățat din spate, la centimetri distanță de careul de 16 metri. S-a acordat lovitură liberă, însă doar cartonașul galben deși era vorba despre un fault din postură de ultim apărăror, Bozian făcând 2-0 dar la… bare, cu o execuție în cea laterală.

Cosmin Petruescu: ”O victorie meritată, muncită, chiar dacă putea fi la un scor mai mare, întrucât am mai avut încă două bare și două situații de 1-1 cu portarul, dar pe final oaspeții au efectuat o presiune constantă, și pe faze fixe. Sunt mulțumit de joc, este poate cea mai bună partidă a noastră din acest campionat, în ciuda problemelor de lot. Felicit pe toți cei care au participat, atât din teren cât și cei care au intrat pe parcurs. Iar pe spectatori i-am simțit astăzi parcă mai aproape ca niciodată, într-un joc dificil, în care am învins însă o formație care și-a arătat intențiile de a promova. Remarc că în ciuda orei de start au sosit surprinzător de mulți spectatori să ne vadă!”

CSM Lugoj: Păduraru – Precupanu, Drăghici, Miculescu – cpt., Roșie – Livan (Stoica), Lazea – Bozian, Ciubotariu, Rus (Dobra), Drăgoescu.

Rezerve: Filip, Ciobanu, Sărăcin, Marta, Peptănuș.

CNS Cetate Deva (antrenor Viorel Tănase): Bodea – Jude, Dosan (Ionică), Kereki, Petresc – Cristian (46, Velici), Vajda – cpt., Vaștag – Bloj, Tecsi, Șahru.

CSM Lugoj va juca în runda a VII-a la CS Gloria Lunca Teuz Cermei, iar apoi acasă cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.