CSM Lugoj, al șaptelea eșec din 2019 și cel mai usturător

Penultima clasată a deschis rapid scorul acasă în după-amiaza etapei dinaintea Paștelui dar a ajuns la fel de repede în dezavantaj, ardelenii mai bine poziționați tot în ultima treime a ierarhiei Seriei a IV-a în Liga 3 majorând și mai mult avantajul în repriza a II-a, pentru a treia lor victorie în deplasare în retur, la cea de-a treia apariție consecutivă invincibilă pe teren advers: CSM Lugoj – ACS Industria Galda 2-5 (1-2).

Gazdele lugojene, fără David, Giuga şi Ankomah, cu toții suspendați, au început bine meciul din etapa a XXV-a iar în minutul 5 au deschis scorul prin Kim Dong-hyun cu un şut din marginea careului de 16 metri, în stânga portarului, însă bucuria le-a fost de foarte scurtă durată.

Căci oaspeţii din județul Alba au egalat în minutul 7 prin Pavel Gergely, iar trei minute mai târziu au preluat conducerea prin reuşita lui Alecu Cioară.

Iar după pauză vizitatorii au marcat alte trei goluri prin Ionuţ Cioplântă în minutul 62, Daniel Lupşan (min. 86) şi Flaviu Baghiu (min. 88), ultimele două reușite fiind semnate după ce bănățenii reduceau handicapul la minim, din lovitură de la 11 metri, transformată de Rafael Hrudei în minutul 82. În prealabil, în minutul 68, Folarin nimerea transversala din lovitură liberă de la 22 de metri.

Eugen Miculescu, căpitan al lugojenilor, a spus: ”Am început bine, am reuşit chiar să marcăm, dar nu ştiu ce s-a întâmplat apoi cu colegii… Ne-am văzut poate prea repede învingători. Am fost egalaţi iar după aceea am mai primit repede și al doilea gol, care ne-a turnat plumb în picioare. După pauză a venit dezastrul…”

*

CSM Lugoj: Andrei Filip – Raţiu (min. 65, Kiala), Daniel Filip, Miculescu – cpt., Mihoc – Kim Dong-hyun, Folarin Temitope, Cărăbaş (min. 60, Hrudei), Maier – Onțel, Aboubakar.

Antrenor: Călin Cojocaru.

Pe bancă: Iovicin, Cracujel şi Makongo.

ACS Industria Galda: Suciu – Frențiu, Haiduc, Cioplântă, Puha – Gergely (min. 89, Crăciun), Lupșan, Circov (min. 85, Sîrbu), Costea – Cioară (min. 78, Scheau), Mureșan (min. 75, Baghiu).

Antrenor Paul Ciucă.

Pe bancă: Iancău, Stoia, Fulea.

Arbitri: Vasile Rodină – Claudiu Giorgiu şi Elena Mazilu (toţi trei din Cluj). Observator de arbitri Silviu Mocanu iar delegat de joc Vasile Rad (ambii din Arad).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.