CSM Lugoj II trece prima: Campionatul Județean Timiș

Campionatul Judeţean Timiș a intrat deja în a doua jumătate a turului, consumându-și etapa a noua.

În care, în Seria I, liderul AS Seceani s-a aflat la primul semieşec, egal la doi la Cărpiniş, ocupanta locului secund, Unirea Jimbolia, prin victoria obţinută la Comloşu Mare, egalându-l la puncte. Cele două fruntașe sunt despărţite de golaveraj, ambele rămânând neînvinse.

O surpriză în Seria a II-a, realizată de nou promovata Recolta Calacea, 0-0 în deplasare la Ripensia II. Ciacova a făcut în schimb scor la Foeni. În continuare, Deta şi Banloc rămân neînvinse, pe primele două locuri, la egalitate de puncte și despărţite la golaveraj.

În Seria a III-a, schimbare de lider! CSM Lugoj II a preluat poziţia fruntașă după succesul la scor acasă împotriva lui AS Bacova. Tot în această serie, jocul Autoliv Lugoj – Real Dragşina nu s-a disputat, chiar dacă oaspeţii au ajuns la teren cu 40 de minute înaintea fluierului de început. Stupoare însă… S-au trezit că nu au echipamentul sportiv, adus peste timpul regulamentar admis. Și se va omologa cel mai probabil cu 3-0 pentru gazde…

Detalii…

Viitorul Sacoşu Turcesc – Gloria Moşniţa Nouă 1-0 (0-0).

Victorie pe ultima sută de metri pentru echipa pregătită de Tristan Koller, în urma unui corner executat de Doru Jurcă, înalt în careu, Cosmin Radu aducând cele trei puncte cu o lovitură de cap.

Pentru gazde au jucat: Ionuț Horiceanu, Alin Prodan, Alin Faur, Emilian Severin, Cristian Todea, Vladko Cadlecz, Simin Vilcinschi, Doru Jurcă, Iulian Brocea, Alin Jurcă şi Cosmin Rusu. A mai intrat un singur jucător, Ciprian Constantin, pe bancă rămânând Gabriel Koller, Ştefan Csirovicza și Marian Boldica.

Unirea Banloc – Unirea Cerneteaz 5-1 (1-0).

Cu această victorie, trupa lui Teo Suciu rămâne în continuare neînvinsă în această serie, succesul fiind conturat în mitanul secund, după ce a fost egalată la unu, în minutul 48, când a și rămas în 10 oameni iar oaspeţii au transformat un penalty prin David Răzvan.

Chiar şi în 10, gazdele au mai punctat prin același Florin Natanticu (marcator în minutele 25, 60 și 71), Iugoslav Petean și Zoran Circa (85).

Antrenorul localnicilor a folosit următorul 11: Patrik Marta / Petru Gătin, Alexandru Boicu, Ionuţ Semeniuc, Gabriel Semeniuc, Olivian Toţa, Beniamin Cioran, Florin Natanticu, Denis Grigore, Mihai Gulan, Iugoslav Petean. Au mai intrat: Constantin Găină, Cosmin Hriţuc, Denis Tifan şi Zoran Circa.

De la ambele echipe au fost jucători eliminaţi, și anume Petru Gătin, în minutul 48, pentru fault de ultim apărător, şi Laviniu Stănescu (80; două ”galbene”).

Inter Foeni – Progresul Ciacova 0-4 (0-2).

Surpriza etapei a furnizat-o nou promovata Progresul, chiar în ograda celor de la Unirea, administrându-le patru goluri. Au marcat: Ion Flavius (43, 70, 77) şi Andrei Lazea, care a deschis scorul (36).

Antrenorul Ioan Roşu a folosit următorul 11: Claudiu Martescu, Mădălin Ciurariu, Marius Lazea, Alexandru Gardia, Cătălin Ştefănescu, Cristian Cuvejdean, Andrei Lazea, Ion Flavius, Dorian Bărbulescu, Alexandru Ghinea şi Paul Leonte. A mai intrat Claudiu Meszaroş. Pe bancă: Alin Ardelean, Sebastian Gliguţă şi Alexandru Guliaş.

Dacia Cărpiniş – AS Seceani 2-2 (0-0).

Primul semieşec al liderului, la Cărpiniş, cu Dacia: meci încheiat la egalitate. Gazdele au smuls un egal în minutul 90 prin reuşita lui Zahornean, chiar dacă oaspeţii au condus de două ori prin golurile lui Popovici (53) şi Crişan (84).

Primul gol pentru gazde a fost reuşit de Căldare în minutul 68, egalând la unu.

Antrenorul Ioan Damşa a folosit următorii jucători: Nistor, Măzăreanu, Mărănescu, Olărescu, Pop, Tănăsescu, Colf, Berar, Popovici, Roman, Crişan. Au mai jucat: Cioancă şi Lăpădat.

CSM Lugoj – AS Bacova 5-1 (2-0).

Din nou om al meciului a fost Petre Stoichescu, cu trei reuşite (40, 47, 80), urmat de Pîntea (62) şi Ardelean (15), care a deschis scorul. Golul de onoare a fost marcat de antrenorul-jucător Eugen Coca (75).

Antrenorul Cosmin Petruescu a folosit următorul 11: Rusu – Loga, Ardelean, Vânătu, Dobra, Marta, Pîntea, Mardare, Olariu, Socaci, Stoichescu. Au mai intrat: Cut, Oraş, Ţudic şi Stoi. Pe bancă: Roşie, Velcotă.

Bacova: Mănescu, Cătană, Scăraru, Prudeanu, Ani, Rigo, Sârbu, Florea, Obreja, Schultz, Coca. Au mai intrat: Paul Cioclu, Daniel Cioclu şi Duică.

Arbitri: Neagoe, Chiţoiu şi Pleşa. Observatori: Grigorescu şi Stoicovici.

AS Recaş – Timişul Urseni 1-3 (1-2).

Gazdele au ratat mult, reuşind să înscrie doar prin Traian Ciobanu, în minutul 12, care a deschis scorul, şi… atât. În schimb, oaspeţii n-au ratat ocazia și au izbutit să marcheze de trei ori. Cristian Chevereşan a reuşit o ”dublă” (32, 41) iar Viorel Turbeşan (75) a ”închis” tabela.

Flacăra Parţa – AS O Deta 1-3 (1-1).

O primă repriză egală la Parța. Pentru liderul Seriei a II-a a înscris Denis Radu (min 35) iar cu un minut înainte de pauză gazdele au egalat prin Daniel Alexin. La reluare, trupa lui Cosmin Şuşman a reuşit două goluri, prin Vasile Diac (56) şi Horea Mureşan (77). Raul Solonca, de la gazde, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene în ultimul minut de joc, de arbitrul Flavius Roşu.

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic II – Mureşul Cenad 0-6 (0-4).

Victorie la scor pentru băieţii lui Iosif Harkai, trei jucători reuşind câte o ”dublă”. Au punctat: Wilheim Bogdan, Samir Colompar şi Radu Cosmin.

Millenium II Giarmata – Liebling 7-1 (3-0).

În sfârşit, un succes categoric pentru trupa lui Tiberiu Butură, prin golurile marcate de Mihai Olariu şi Adrian Butură – ambii cu câte o ”dublă”, Darius Buzdugan, Eduard Soare şi Laurenţiu Sinauschi.

Voinţa Sarafoleana Saravale – Voinţa Valcani 3-2 (3-0).

A doua victorie consecutivă reuşită de elevii lui Toma Stoianov în faţa celor de la Valcani. Au punctat: Denis Bivol (25), Alexandru Miron (36) și Daniel Cotârleţ (42) respectiv Adelin Oboroceanu (73) şi Marius Pâs (83).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.