CSMS Iași, prime emoții pe teren, Astra, Steaua, Pandurii și Viitorul la tragerea la sorți pentru turul III: date, program, echipe în Europa League și Champions League

Pe când UEFA Euro 2016 își încheia în Franța semifinalele pe drumul spre Saint Denis, cupele europene propuneau joia trecută în a doua lor întrecere continentală o foarte încărcată seară cu nu mai puțin de 43 de jocuri retur în faza I preliminară din UEFA Europa League, la începutul campaniei ce se va sfârși în mai 2017 în Suedia, la Solna.

150px-UEFA_Europa_League_logo

 

Într-adevăr, un total de 47 de dispute în dublă manșă a constituit la încheierea lui iunie și în prima decadă din iulie prima triere în a doua întrecere continentală inter-cluburi, iar cam pe când Islanda surprindea prin a fi încă implicată în turneul final inter-țări din Hexagon, în sferturi, reprezentantele sale încercau să-și croiască drum spre turul II preliminar. Cu succes în cazul lui KR Reykjavik, învingătoare acasă cu 2-1 iar în retur chiar cu 6-0 în deplasare în Irlanda de Nord, la Glenavon Belfast, respectiv printr-o eliminare la scor în cazul lui Valur Reykjavik, 1-4 în tur acasă cu Brondby și apoi chiar 6-0 în manșa a II-a, în Danemarca.

În turul I preliminar au fost implicate și grupări din preajma graniței de vest a României, NK Vojvodina trecând cu 5-0 în retur la Novi Sad de Bokelj, după 1-1 în manșa I, iar maghiarele MTK și Debrecen cu 2-0 pe teren propriu și calificări în dauna lui Aktobe respectiv La Fiorita, fără același deznodământ însă și pentru Videoton, depășită cu 2-0 în returul la Zaria Bălți, după un succes la limită în prima manșă, cu 2-1.

Cu precizarea că și Slovan Bratislava a avansat fără joc în turul II preliminar, ca a 48-a calificată din prima fază, pe seama transferării vicecampioanei albaneze FK Partizani pe lista participantelor în Champions League, joi 14 iulie va aduce cele 33 de întâlniri din manșa I a fazei secunde,   printre care și CSMS Iași – Hajduk Split, moldavii aliniindu-se la start deși au evoluat în faza play-out a Ligii 1, pe care o încheiau în luna mai pe locul 7, menținut grație unui succes pe final, cu răsturnare de scor, 2-3 la Timișoara.

Dubla manșă este programată pe 14 și 21 iulie însă tragerea la sorți pentru turul III preliminar are loc deja vineri 15 iulie, tot săptămâna aceasta. În schimb, în așteptare și cu biletele deja în buzunar pentru faza grupelor UEFA Europa League sunt 16 grupări, printre care câte două din Anglia, Germania, Italia și Spania, incluzând și un nume nefamiliar pentru acest nivel al întrecerii în raport cu edițiile precedente, Manchester United, din această vară cu Mourinho la cârmă, acestea înșiruindu-se conform coeficienților: Schalke 96.036, Zenit 93.216, Manchester United 82.256, Athletic Club Bilbao 75.142, Internazionale Milano 58.087, Fiorentina 57.087, Braga 43.116, Standard Liège 27.500, Celta Vigo 21.142, Feyenoord 19.112, Mainz 18.035, FC Zürich 17.755, Southampton 16.756, Nisa 12.049, Zorya Luhansk 11.976 și Konyaspor 6.920.

Revenind la turul II preliminar, acesta reunește la start alte 18 cluburi, printre care și CSMS Iași, pe lângă cele 48 calificate din faza inaugurală. Ulterior, celor 33 de calificate din faza a doua li se vor alătura în turul III alte 25 de grupări calificate automat, însumând 29 de dispute.

Și mai departe, în play-off, cele 29 de calificate din turul III vor avea alături alte 15 formații redirecționate după turul III preliminar al Champions League. Învingătoarele, 22 la număr, vor intra în faza grupelor împreună cu 10 învinse din barajul pentru grupele Ligii Campionilor, rezultând 12 serii a câte 4 echipe.

Și mai apoi, alte 8 formații care vor încheia pe poziția a treia în grupele Ligii Campionilor se vor alătura calificatelor din grupele UEFA Europa League pentru turul eliminatoriu al 16-imilor de finală.

Ca date ale tragerilor la sorți în Europa League, pe lângă cea de vineri mai sunt și 5 august, în play-off, 26 august – pentru faza grupelor, 12 decembrie – pentru 16-imi, 24 februarie 2017, pentru optimi, 17 martie 2017, pentru sferturile de finală, respectiv 21 aprilie, la anul, pentru semifinale.

Turul III preliminar, pentru care au biletele între 25 de formații și Pandurii – preluată de Petre Grigoraș respectiv FC Viitorul, e programat în 28 iulie și 4 august, play-off-ul Europa League în 18 și 25 august, iar etapele fazei grupelor în 15 și 29 septembrie, 20 octombrie, 3 și 24 noiembrie respectiv 8 decembrie, după care, din 2017, începând cu 16 februarie, se va trece la fazele eliminatorii.

Dar iată lista completă a întâlnirilor tur din această săptămână, CSMS Iași – Hajduk fiind programat joi de la ora 21 pe arena ”Emil Alexandrescu” din Copou, iar turcii de la Osmanlispor urmând a juca în funcție de o decizie TAS în cazul altei reprezentante a semilunei:

Shirak (ARM) v Spartak Trnava (SVK)
Dinamo Minsk (BLR) v St Patrick’s Athletic (IRL)
Partizan (SRB) v Zagłebie Lubin (POL)
Vojvodina (SRB) v Connah’s Quay (WAL)
Nõmme Kalju (EST) v Maccabi Haifa (ISR)
Hibernian (SCO) v Brøndby (DEN)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Domžale (SVN)
Austria Wien (AUT) v Kukës (ALB)
MTK Budapest (HUN) v Qäbälä (AZE)
Beroe Stara Zagora (BUL) v HJK Helsinki (FIN)
RoPS Rovaniemi (FIN) v Lokomotiva Zagreb (CRO)
Neftçi (AZE) v Shkëndija (MKD)
Grasshoppers (SUI) v KR Reykjavík (ISL)
Midtjylland (DEN) v Vaduz (LIE)
Zimbru Chisinau (MDA) v Osmanlıspor (TUR)
PAS Giannina (GRE) v Odd (NOR)
Birkirkara (MLT) v Hearts (SCO)
Maribor (SVN) v Levski Sofia (BUL)
Piast Gliwice (POL) v IFK Göteborg (SWE)
Slovan Bratislava (SVK) v Jelgava (LVA)
Beitar Jerusalem (ISR) v Omonia (CYP)
Admira Wacker Mödling (AUT) v Käpäz (AZE)
Aberdeen (SCO) v Ventspils (LVA)
Häcken (SWE) v Cork City (IRL)
Kairat Almaty (KAZ) v Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Debrecen (HUN) v Torpedo-Belaz Zhodino (BLR)
CSMS laşi (ROU) v Hajduk Split (CRO)
Videoton (HUN) v Čukarički (SRB)
Cliftonville (NIR) v AEK Larnaca (CYP)
AIK Solna (SWE)  v Europa (GIB)
Levadia Tallinn (EST) v Slavia Praha (CZE)
Genk (BEL) v Budućnost Podgorica (MNE)
Sønderjyske (DEN) v Strømsgodset (NOR).

Champions-League

 

În plus, în plină desfășurare aseară și miercuri este manșa I din faza a II-a preliminară în UEFA Champions League, o mare surpriză furnizând gruparea Lincoln, din Gibraltar, care, calificată din turul inaugural, a debutat în cel secund prin a dispune acasă de o fostă câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni, Celtic Glasgow. Lee Casciaro, cel care înscria întâiul gol al reprezentativei din sudul peninsulei iberice într-un joc oficial, tocmai în Scoția, anul trecut, a semnat unica reușită în minutul 48 al unui joc în care insularii alb-verzi au avut două bare. Emoții în sudul Europei a avut și Steaua Roșie Beograd, în Malta, unde a răsturnat scorul turului la 1-2 (1-0) pe terenul lui Valleta, prin reușitele lui Aleksandar Katai și Predrag Sikimic, în minutele 66 și 75.

Tot aseară, în celelalte 8 jocuri, TNS – Apoel 0-0, BATE Borisov – Seinajoki 2-0, Salzburg – Liepaja 1-0, Hapoel Beer-Sheva – Sheriff 3-2, Dinamo Tbilisi – Alashkert 2-0, Zrinjski – Legia Varșovia 1-1, Qarabag – Dudenlange 2-0 și Vardar – Dinamo Zagreb 1-2, deplasare în care elevii lui Zlatko Krancjar s-au impus în alcătuirea 1. Jezina – 2. Soudani, 8. Antolic – cpt., 9. Henriquez (65, Coric), 10. Paulo Machado, 11. Fernandes, 22. Sigali, 23. Schildenfeld, 30. Rog (85, Sovsic), 37. Stojanovic, 77. Mățel (66, Sosa). Croații au învins în Macedonia, la Skopje, prin autogolul lui Mijuskovic din minutul 21 și reușita lui Marko Rog din minutul 30, gazdele înscriind prin Hambartsumyan în minutul 54.

Retururile sunt programate marți și miercuri dar până atunci astăzi mai au loc alte 7 partide din manșa I iar vineri la ora 13 e tragerea la sorți a turului III preliminar în UEFA Champions League, în care vor fi implicate și campioana României, Astra, respectiv vicecampioana Steaua, prima pe ruta campionilor, precum Olympiakos și Viktoria Plzen și alte 17 calificate, iar a doua pe ruta ligii, între 10 grupări, incluzându-le pe Shakhtar, Ajax, Anderlecht, Fenerbahce, Sparta Praga, PAOK, Monaco, Young Boys și Rostov.

Miza este intrarea în play-off-ul având tragerea la sorți pe 5 august, cu zece calificate de pe ruta campionilor plus, de pe ruta ligii, alte 10 calificate precum și Manchester City, Porto, Villarreal, Borussia Monchengladbach și AS Roma.

Finalistele din 3 iunie 2017 de la Cardiff s-ar putea însă alege dintre cele 22 de cluburi calificate automat pentru faza grupelor, a cărei tragere la sorți e programată în 25 august, și care le conține în urna I pe Real Madrid, deținătoare a trofeului cu coeficientul 176.142, respectiv pe Barcelona, Leicester City, Bayern München, Juventus, Benfica, Paris Saint-Germain și CSKA Moscova, iar în celelalte pe Atlético Madrid, Borussia Dortmund, Arsenal, Sevilla, Napoli, Bayer Leverkusen, Basel, Tottenham Hotspur, Dynamo Kyiv, Lyon, PSV Eindhoven, Sporting CP, Club Brugge și Beşiktaş, plus cele 10 învingătoare în play-off.

Turul III preliminar va avea loc în 26-27 iulie și 2-3 august, play-off-ul Champions League în 16-17 și 23-24 august iar faza grupelor cu începere din 13/14 septembrie.

 

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Fotbal: