Cu 2 aniversaţi, „Tricoul 1 Iunie” are ziua ei pe… 2 iunie: 3-1

Veteranul Mihai Mateică i-a readus sîmbătă seară pe timişorenii de la „Tricoul” la conducere cu un gol marcat puţin după pauză, cu ocazia aniversării împlinirii a 38 de ani, într-un echilibrat duel al locurilor 4 şi 5 în Seria I a Campionatului Judeţean Timiş, AS Tricoul 1 Iunie – AS Unirea Grabaţi 3-1 (1-1), la finele căruia gazdele învingătoare, dedicîndu-i succesul şi ex-jucătorului Bledea, ajuns la 50 de primăveri, au trecut în ierarhie peste oaspeţi, graţie golaverajului superior, vizitatorii deplîngînd însă atît absenţa a 4 titulari cît şi o decizie de arbitraj la faza în care egalau din penalty.

2 iunie a fost aşadar în cele din urmă ziua „Tricoului 1 Iunie”, care s-a revanşat în mod identic pentru eşecul cu 3-1 din jocul tur, nestricînd sîmbăta aniversaţilor săi, cu Mateică retras apoi în rolul Maurului care-şi făcuse datoria, şi ajungînd la un total de 89 de goluri înscrise, cu o medie de peste 3 pe meci, cu trei etape înaintea căderii cortinei.

Pe un gazon excelent, cum am dori să vedem pe mai multe terenuri din acest eşalon, arena din cartierul Plopi a găzduit sîmbătă de la ora 18 partida de liga a V-a, Seria I, dintre „Tricoul” şi Unirea Grabaţi, contînd pentru runda a 27-a. După un joc echilibrat, cu faze la ambele porţi, elevii pregătiţi de Gheorghe Potra şi Ion Neamţu au învins una dintre cele mai bune echipe din această serie.

Prima repriză a menţinut echilibrul şi pe tabela de scor, 1-1, după ce gazdele au reuşit deschiderea scorului în minutul 26, prin Enăchescu, care a profitat de greşeala lui Curelea şi a înscris pe lângă portar, 1-0.

Bucuria a fost însă de scurtă durată întrucât portarul Jurcuţ l-a faultat în careu pe Lupea, penalty clar, şi doar cartonaş galben pentru goal-keeper. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Lucian Botici, 1-1.

La reluare, veteranul Mateică a înscris un gol superb, de la 17 metri lateral, la colţul lung, un frumos cadou pentru echipă la aniversarea zilei sale de naştere, sîmbătă împlinind 38 de primăveri. Ultimul gol a fost marcat de Hartapuc, la o acţiune personală, cu zece minute înainte de final, cînd a plecat singur spre poartă, învingându-l pentru a treia oară pe portarul Bădău, ieşit în întâmpinare.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara: Nicolae Jurcuţ – Bogdan Preda, Alexandru Zait, Ştefan Laszlo, Daniel Motreanu, Alexandru Hartapuc, Valentin Păunescu, Mihai Mateică (min. 55, Alexandru Pop), Florin Pârvu (min. 70, Cristian Ionescu), Lucian Gheorghevici (min. 84, Daniel Hărpăilă), Pavel Enăchescu (min. 86, Andrei Aştefanei). Antrenor: Ion Neamţu.

Unirea Grabaţi: Andrei Bădău – Marius Gurzo, Bogdan Bura, Lucian Botici, Sorin Drăgan, Dan Lupia (min. 62, Daniel Furche), Zoltan Leiher, Cristian Dragomir, Alexandru Curelea (min. 65, Ioan Negru), Cristian Botici, Ghiţă Achim (min. 76, Cristian Lupea). Antrenor: Lucian Betea şi Tibor Boroş.

Reacţii la cald…

Gheorghe Potra (manager Tricoul): „Îi felicit pe băieţi pentru această victorie, remarc forma bună a veteranilor Mateică, Pârvu şi Ionescu. Această victorie o dedicăm şi lui Bledea, fost jucător la Tricoul, care a împlinit jumate de sută!”

Ion Neamţu (antrenor Tricoul): „La Iecea Mare am pierdut în ultimul minut. Dacă am fi avut arbitrajul de azi, noi nu plecam învinşi de acolo. Remarc întreaga echipă, azi am prins o zi bună şi un arbitraj corect. Din nou, pentru a treia oară, veteranul Mateică s-a lipit la un gol, îl felicit pentru golul superb pe care l-a marcat”.

Adrian Sicoe (conducător al celor de la AS Unirea Grabaţi, a remarcat la finală că „am jucat fără patru titulari, Marius Pal, Alexandru Kovacs, Sebastian Merjan şi Nicolae Sicoe. Am pierdut pe greşelile noastre. Îmi menţin însă părerea că arbitrul trebuia să-l elimine pe portar şi pe numărul 11 de la gazde. Ne-am relaxat prea uşor după victoria din etapa trecută, de acasă, în faţa celor de la Orţişoara”.

Arbitri: Florin Brădău – Nicolae Pleşa şi Paia Pecarov. Observatori: Ioan Popa şi Nicolae Hosu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Sport de masă, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.